Ile kosztuje Tesla Cybertruck i kiedy jest data premiery?

  • Wprowadzenie Tesli Cybertruck nie przebiegło zgodnie z planem, ponieważ podczas demonstracji pękło szkło, ale tylko zwiększyło szum wokół futurystycznego elektrycznego pickupa.
  • Cybertruck obiecuje wyjątkowe osiągi, a jego oszałamiające parametry mogą konkurować z wysokowydajnymi modelami pojazdów elektrycznych. Może poszczycić się także imponującą ładownością i uciągiem, a także unikalnymi funkcjami, takimi jak zbudowany na zamówienie pojazd ATV.
  • Chociaż Rivian R1T trafił już na rynek i oferuje podobne możliwości, większy rozmiar łóżka Cybertrucka i skrętne tylne koła dają mu przewagę. Oczekuje się, że Tesla spełni swoją obietnicę i prześcignie swoich rywali w segmencie elektrycznych pickupów.

Tesla Cybertruck to jeden z najbardziej przereklamowanych produktów wszechczasów. Elon Musk od lat wzbudza zainteresowanie ludzi tym futurystycznym elektrycznym pickupem, zwłaszcza po fiasku „szkła pancernego”. Problem w tym, że Cybertruck został zaprezentowany w listopadzie 2019 roku, a wciąż brakuje go w segmencie elektrycznych pickupów.

Pod jego nieobecność Rivian i Ford miały rynek dla siebie. Nasuwa się pytanie: kiedy Cybertruck trafi na rynek, ile będzie kosztować i jak będzie wypadał na tle coraz większej liczby utalentowanych rywali?

Wprowadzenie Cybertrucka nie poszło zgodnie z planem

Tesla Cybertruck zadziwiła świat, kiedy została zaprezentowana przez Elona Muska, nawet jeśli wprowadzenie nie przebiegło zgodnie z planem. Cybertruck miał być najbardziej imponującym pickupem, jaki kiedykolwiek wymyślono; posiadał nawet pancerne okna, które byłyby odporne na metalowe przedmioty wystrzeliwane bezpośrednio w nie.

Jednak w dniu premiery Cybertrucka na scenie wydarzyła się poważna awaria. Szkło pękło podczas demonstracji, która miała pokazać, jaka jest twarda, a Elon wyglądał na gotowego zwolnić wiele osób. Jednak fiasko tylko spotęgowało szum wokół Cybertrucka. Zaczął padać deszcz memów, a prasa oszalała. Następnego dnia jedyną rzeczą, o której wszyscy mówili, było pancerne szkło Cybertrucka.

Ale sama ciężarówka również wzbudziła duże zainteresowanie i było to zasłużone, ponieważ wiele elementów wyposażenia, którymi zachwycał się Elon Musk na scenie, było niezwykle imponujących. Cybertruck był (i nadal jest) inny niż wszystko, co kiedykolwiek widzieliśmy. Kształt jest rodem z filmu science fiction, a osiągi obiecane podczas odsłonięcia są zdumiewające.

Tesla Cybertruck obiecuje zapewnić fenomenalne osiągi

Źródło obrazu: Tesli

Tesliopis Cybertrucka doskonale oddaje istotę elektrycznego pickupa:

Lepsza użyteczność niż ciężarówka i większe osiągi niż samochód sportowy

Specyfikacje Cybertrucka obiecane przez Teslę w momencie prezentacji ciężarówki były niespotykane, a ich osiągi były porównywalne z wyczynowymi modelami pojazdów elektrycznych. Cybertruck obiecał dostarczyć oszałamiające liczby, które mogłyby konkurować z Ferrari i Lamborghini, holując ogromne ładunki i zapewniając imponującą ładowność.

Cybertruck był nawet wyposażony w specjalnie zbudowanego quada (tzw. Cyberquad), który można było ładować bezpośrednio z łóżka elektrycznego pickupa. Tesla obiecuje 3500 funtów ładowności i ponad 14 000 funtów uciągu. Liczby te są wystarczająco niewiarygodne dla każdego pojazdu, ale są naprawdę niezwykłe, jeśli weźmie się pod uwagę, że Cybertruck również ma przyspieszyć do 60 mil na godzinę w 2,9 sekundy.

Czy Cybertruck Tesli będzie lepszy od Riviana R1T?

Źródło obrazu: Rivian

Rivian R1T to ciężarówka, która zapewnia wiele z tego, co obiecał Cybertruck, a jest już w sprzedaży. R1T ukradł część grzmotu Cybertrucka, ale szum wokół Cybertrucka wciąż jest silny. Elon Musk powiedział, że Cybertruck nie jest jak każdy inny pojazd i nie jest to tylko marketing Tesli. Cybertrucka trudno porównać z czymkolwiek, nawet z R1T, ze względu na jego wyjątkowość.

Riviana można skonfigurować do holowania ładunku o masie 11 000 funtów. Może także przyspieszyć do 60 mil na godzinę w 3 sekundy. Obie te liczby budzą ten sam podziw, co pierwotnie budziły specyfikacje Cybertrucka. Dzięki Cybertruckowi Tesla obiecała najbardziej szalone statystyki na świecie w połączeniu z niesamowitą użytecznością, ale Rivian jako pierwszy dostarczył to wszystko w ciężarówce.

Kiedy Cybertruck trafi na rynek, będzie musiał udowodnić, że jest w stanie przewyższyć wszechstronnie utalentowaną ciężarówkę Rivian. Jest to wyzwanie, z którym Tesla prawdopodobnie nie będzie miała problemu, szczególnie biorąc pod uwagę całą wiedzę i doświadczenie w zakresie wydajności pojazdów elektrycznych, jakie Tesla zdobyła dzięki swoim modelom X i Model S w kratę.

Cybertruck ma już przewagę nad R1T, jeśli chodzi o długość łóżka. Łóżko Riviana o długości 4,5 metra jest marne w porównaniu z łóżkiem Tesli, które ma mieć ponad 6 stóp długości. Rozmiar łóżka jest bardzo ważny w świecie pickupów, a Cybertruck ma tę zaletę. Ciężarówka Tesla będzie oferować także sterowanie tylnymi kołami, w które R1T nie może być wyposażony.

Jednym z miejsc, w których R1T z pewnością będzie miał rytm Cybertrucka, jest przedni bagażnik, sądząc po tym wyciekłe wideo z tyłka Cybertrucka nie jest zbyt przepastny. Kolejną interesującą ciekawostką dotyczącą Cybertrucka (jeśli wierzyć Elonowi Muskowi) jest to, że Cybertruck jest na tyle wodoodporny, że może służyć jako łódź na krótkie przejażdżki. Nie jest to jednak coś, co zalecamy wypróbować w przypadku Cybertrucka.

Tesla wspomniała, że ​​w Cybertrucku będzie oferować konfigurację czterosilnikową zamiast konfiguracji trójsilnikowej, którą firma wcześniej zapowiadała w najwyższej wersji. Jest to prawdopodobnie bezpośrednia reakcja na Rivian R1T i jego czterosilnikowy napęd na wszystkie koła. Ogniwa akumulatorowe 4680 Cybertrucka mają o 10% większą gęstość energii niż obecnie produkowane ogniwa, co pokazuje, że Tesla naprawdę poważnie podchodzi do każdego etapu rozwoju Cybertrucka.

Kiedy Cybertruck trafi do sprzedaży?

Harmonogram wypuszczania produktów Tesli podlega częstym zmianom, więc może być trudno przewidzieć, kiedy pojawi się nowy model, ale wydaje się, że tym razem Cybertruck rzeczywiście jest tuż za rogiem.

Elon Musk skomentował, że spodziewa się, że dostawy Cybertrucka rozpoczną się pod koniec trzeciego kwartału 2023 r. podczas specjalnego wydarzenia związanego z dostawą, co oznacza, że ​​wybrane osoby (najprawdopodobniej znawcy Tesli) będą mogły zdobyć Cybertrucka przed końcem 2023 r.

Oczekuje się również, że Tesla opublikuje pełną specyfikację Cybertrucka podczas tej specjalnej imprezy dostawczej. Elon Musk powiedział, że należąca do Tesli Gigafactory w Teksasie zbudowała już swojego pierwszego kandydata do produkcji – Cybertrucka, co daje do zrozumienia, że ​​Tesla może rozpocząć produkcję na początku października.

Elon Musk zamieścił na Twitterze swoje zdjęcie za kierownicą jednego z kandydatów do produkcji Cybertrucks i wygląda świetnie. Zauważono także ciężarówki przewożące wiele Cybertrucków z Gigafactory Austin do fabryki Tesli we Fremont i wszystkie wydają się być modelami gotowymi do produkcji, co wskazuje, jak blisko jest obecnie produkcji tej ciężarówki.

Ile będzie kosztować Tesla Cybertruck?

Źródło obrazu: Tesli

Pierwotnie Cybertruck miał trafić do sprzedaży w trzech przedziałach cenowych. Wersja jednosilnikowa będzie kosztować 39 900 dolarów. Dwusilnikowa wersja futurystycznego pickupa EV została wyceniona na 49 900 dolarów. Najdroższy Cybertruck (w wersji trójsilnikowej) miał kosztować 69 900 dolarów.

Elon Musk początkowo przedstawił ciężarówkę jako niedrogi elektryczny pickup dla mas. Zawsze wydawało się to nieco naciągane, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Cybertruck został wykonany ze stali nierdzewnej i wyposażony w pancerne szkło. Nie tylko to, ale ma także wyjątkową stylistykę i ogromne koła terenowe. Zawieszenie pneumatyczne również było standardem, nawet w wariancie jednosilnikowym.

Cybertruck byłby absolutną perełką w tych cenach, nawet jeśli wersja czterosilnikowa, która zastąpi wersję trójsilnikową, będzie znacznie droższa. Nawet przy podwyższonej cenie Cybertruck robi wrażenie, gdy porówna się jego osiągi z konwencjonalnymi pickupami znajdującymi się obecnie w sprzedaży.

W przemówieniu na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy w 2022 r. Elon Musk stwierdził, że cena Cybertrucka wzrośnie wraz ze specyfikacjami:

Ceny Cybertruck zostały ujawnione w 2019 roku, a rezerwacja wyniosła 99 dolarów. Od tego czasu wiele się zmieniło, więc specyfikacje i ceny będą inne. Nie chcę przekazywać trochę złych wiadomości, ale myślę, że nie ma sposobu, aby przewidzieć inflację, którą widzieliśmy, i różne problemy.

Realistycznie rzecz biorąc, wersja Cybertrucka za 39 900 dolarów nie wydaje się prawdopodobna, a ceny z pewnością wzrosną w całej gamie Cybertruck.

Cybertruck wreszcie zbliża się do premiery

Cybertruck to jeden z najbardziej oczekiwanych produktów wszechczasów. Mamy nadzieję, że Tesla uda się wprowadzić na rynek ten niezwykły, ale niezwykle wydajny pojazd i uczynić go kolejnym z wielu powodów, dla których ludzie zakochują się w Tesli. Nawet jeśli wprowadzenie Cybertrucka na rynek zajmie trochę czasu, jeśli Tesla wykorzysta niesamowity potencjał pojazdu, ludzie z pewnością go pokochają, nawet jeśli będą musieli zapłacić więcej, niż się spodziewali.