Blokowanie witryny na komputerze, niezależnie od tego, czy jest to komputer z systemem Windows 10, Linux, czy Mac, jest tak proste, jak edycja pliku hosts. W przypadku komputerów stacjonarnych istnieje również wiele różnych aplikacji blokujących treści, które stanowią doskonałe narzędzia kontroli rodzicielskiej. Na telefonach komórkowych sytuacja wygląda inaczej, a na iOS jest znacznie bardziej ograniczona. Nie ma bowiem takiej swobody, aby wprowadzać zmiany na poziomie systemu operacyjnego. Jeśli jednak korzystasz z systemu iOS 12 lub nowszego, możesz użyć funkcji Czas ekranu do blokowania witryn.
Jak zablokować witryny na iOS
Otwórz aplikację Ustawienia na swoim iPhonie lub iPadzie i dotknij sekcji Czas ekranu. Aby korzystać z ograniczeń treści, będziesz musiał najpierw włączyć tę funkcję. Po jej aktywacji dotknij „Ograniczenia zawartości i prywatności”. Na następnym ekranie wybierz „Ograniczenia treści”. Następnie wybierz preferencję „Treść internetowa”.
Na ekranie ustawień treści internetowych wybierz opcję „Ogranicz strony internetowe dla dorosłych”. Po wybraniu tej opcji pojawią się dwie nowe opcje, w których będziesz mógł dodać witryny do czarnej lub białej listy. W sekcji „Nigdy nie zezwalaj” dotknij „Dodaj witrynę”.
Wpisz adres URL witryny, którą chcesz zablokować, a wszystkie strony z tej domeny zostaną teraz zablokowane.
Podczas próby odwiedzenia zablokowanej witryny, niezależnie od używanej przeglądarki, strona nie zostanie załadowana. Pojawi się komunikat o błędzie informujący, że witryna nie może być załadowana, ponieważ jest zablokowana lub nie jest dozwolona na urządzeniu. Jeśli konfigurujesz to dla dziecięcego iPhone’a lub iPada, dobrym pomysłem jest zabezpieczenie ustawień Czasu ekranu hasłem.
Hasło Czasu ekranu jest niezależne od hasła urządzenia, co pozwala na swobodne dostosowanie zabezpieczeń. Możesz ustawić je na dowolne, jednocześnie umożliwiając dziecku korzystanie z telefonu za pomocą własnego hasła.
Funkcja blokowania witryn działa naprawdę skutecznie, jednak nie testowaliśmy jej w połączeniu z VPN-ami ani serwerami proxy. Istnieje możliwość, że takie rozwiązania mogą umożliwić dostęp do zablokowanych witryn. Jeśli wolisz nie ryzykować, rozważ ograniczenie aplikacji, które dzieci mogą instalować na swoim urządzeniu.
Funkcja ograniczenia zawartości była częścią innego ustawienia przed wprowadzeniem Czasu ekranu. Jeśli korzystasz ze starszej wersji systemu iOS, możesz blokować witryny za pomocą funkcji ograniczania zawartości, ale niekoniecznie będzie to chronione własnym kodem dostępu. W starszych wersjach iOS ograniczenia można zmienić, jeśli zostanie wprowadzone hasło urządzenia, co czyni to mniej skutecznym narzędziem kontroli rodzicielskiej.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.