W systemie Windows użytkownicy mają możliwość wyboru rozdzielczości ekranu z szerokiej gamy opcji. W Windows 7 dostępne było jedno zalecane ustawienie oraz jedno bardzo niskie, z możliwością wyboru innych rozdzielczości za pomocą suwaka w Panelu sterowania. Windows 10 oferuje jeszcze więcej możliwości, ale co zrobić, jeśli optymalna rozdzielczość nie jest wyświetlana dla podłączonego monitora lub brakuje preferowanej opcji? Poniżej przedstawiamy sposób, jak dodać brakującą rozdzielczość.
Aby rozpocząć, otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do sekcji Wyświetlacz. Następnie kliknij na „Ustawienia zaawansowane” i przewiń do dolnej części ekranu. Tam wybierz „Właściwości karty graficznej”.
Po otwarciu właściwości karty graficznej przejdź do zakładki Adapter i kliknij przycisk „Wyświetl wszystkie tryby”. Zobaczysz nowe okno z listą wszystkich rozdzielczości, które są obsługiwane przez twój monitor. Wybierz preferowaną rozdzielczość i kliknij „OK”, a następnie „Zastosuj” w oknie właściwości.
Wybrana rozdzielczość zostanie zastosowana, a jeśli nie będzie ci odpowiadać, zawsze możesz wrócić do poprzedniej. Użytkownicy Windows 7 nie mają aplikacji Ustawienia, więc muszą skorzystać z Panelu sterowania.
W Panelu sterowania przejdź do sekcji Wygląd i personalizacja, a następnie wybierz Ekran i Rozdzielczość ekranu. Kliknij na „Ustawienia zaawansowane”, aby otworzyć ustawienia karty graficznej. Proces jest taki sam; kliknij „Wyświetl wszystkie tryby” na zakładce Adapter, wybierz odpowiednią rozdzielczość i zastosuj zmiany.
Warto zaznaczyć, że nie można ustawić rozdzielczości, która nie jest obsługiwana przez adapter graficzny. Jest to ograniczenie sprzętowe, a nie kwestia systemu operacyjnego. Taka opcja może być szczególnie przydatna w przypadku podłączenia więcej niż jednego monitora, gdy jeden z nich nie wyświetla poprawnej rozdzielczości.
Aktualizacja: 8 grudnia 2020 o 10:16