12/08/2021

Jak dodawać i usuwać niestandardowe źródła oprogramowania w OpenSUSE Linux

Udostępnij teraz w social media:

OpenSUSE Linux oferuje użytkownikom wiele sposobów instalowania oprogramowania z nieoficjalnych, niestandardowych źródeł oprogramowania. W rezultacie udaje mu się zapewnić jeden z największych wyborów oprogramowania Linux w społeczności open source. Mimo to, ponieważ jest to mniej popularny system operacyjny Linux (w porównaniu z Ubuntu, Fedorą, Debianem i innymi), wielu nowych użytkowników w świecie OpenSUSE nie wie, jak dodać te niestandardowe źródła oprogramowania do OpenSUSE Linux.

W tym przewodniku zagłębimy się w OpenSUSE i wyjaśnimy, jak dodać niestandardowe, zewnętrzne źródła oprogramowania do systemu. Pokażemy Ci również, jak usunąć te niestandardowe źródła oprogramowania, co może być szczególnie przydatne, ponieważ ich usunięcie może być równie mylące, jak ich dodanie.

Dodawanie własnych źródeł oprogramowania – YaST

Dystrybucje OpenSUSE Linux są dostarczane z YaST, kompletnym zestawem narzędzi z graficznym interfejsem użytkownika, który pozwala użytkownikom robić wszystko, od ustalania specyfikacji sprzętu po uruchamianie różnych programów oprogramowania serwera, dodawanie repozytoriów oprogramowania i wiele więcej. Jest bardzo przyjazny dla użytkownika, a jeśli jesteś nowy w systemie operacyjnym, programiści SUSE woleliby, abyś używał YaST do wykonywania większości ulepszeń systemu.

Sprawdź -   Jak ustawić niestandardowy kolor motywu wykresu w programie PowerPoint dla usługi Office 365

Na początek znajdź adres URL repozytorium oprogramowania innej firmy, które chcesz dodać do OpenSUSE. Następnie zaznacz go myszą i skopiuj do schowka. Następnie otwórz menu aplikacji, wyszukaj „YaST” i otwórz je.

Po uruchomieniu narzędzia YaST wprowadź swoje hasło. Jak tylko to zrobisz, będziesz mieć dostęp do Centrum sterowania YaST, które pokazuje wiele różnych kategorii ustawień.

Przejrzyj Centrum sterowania YaST i kliknij „Oprogramowanie”. Następnie, po wybraniu kategorii „Oprogramowanie”, znajdź „Źródła oprogramowania” i kliknij je, aby uruchomić narzędzie do zarządzania repozytoriami oprogramowania OpenSUSE.

W narzędziu YaST Software Repositories, zobaczysz ogromną listę każdego źródła oprogramowania, które jest obecnie w twoim systemie OpenSUSE Linux. Aby dodać nowe, zewnętrzne źródło oprogramowania do tej listy, spójrz na dół okna i kliknij przycisk „Dodaj”.

Po kliknięciu „Dodaj” pojawi się nowa strona z kilkoma opcjami. Wybierz opcję „Określ adres URL”, a następnie kliknij „Dalej”, aby przejść do następnej strony.

Na stronie następującej po pierwszej opcji zobaczysz dwa pola tekstowe. Znajdź pole pod nazwą repozytorium ”i wpisz nazwę repozytorium oprogramowania innej firmy. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy pole „URL” i wklej adres URL repozytorium oprogramowania ze schowka.

Sprawdź -   Jak korzystać z polecenia tail w systemie Linux

Gdy oba pola są wypełnione w YaST, wybierz przycisk „Dalej” na stronie. Pozwól OpenSUSE pobrać wszystko, co jest niezbędne do skonfigurowania nowego niestandardowego repozytorium oprogramowania.

Usuwanie niestandardowych źródeł oprogramowania – YaST

Usuwanie źródła oprogramowania z OpenSUSE odbywa się również w YaST w aplikacji do zarządzania oprogramowaniem. Aby usunąć repozytorium, uruchom YaST, wprowadź swoje hasło, kliknij „Zarządzanie oprogramowaniem”, a następnie „Źródła oprogramowania”, tak jak wcześniej. Następnie przejrzyj listę i kliknij repozytorium, które próbujesz usunąć. Następnie wybierz przycisk „Usuń”.

Ostrzeżenie: nie usuwaj oficjalnych repozytoriów oprogramowania OpenSUSE ze swojego systemu, tylko te innych firm. Jeśli usuniesz oficjalne źródła oprogramowania, po aktualizacjach system może się zepsuć i stać się bezużyteczny.

Po wybraniu opcji „Usuń” w YaST pojawi się pytanie, czy chcesz usunąć źródło oprogramowania. Wybierz „Tak”, aby potwierdzić, a repozytorium oprogramowania powinno zniknąć.

Dodawanie własnych źródeł oprogramowania – Terminal

Jeśli nie jesteś fanem GUI i wolisz terminal, z przyjemnością dowiesz się, że dodanie niestandardowych źródeł oprogramowania do OpenSUSE jest równie łatwe, jak w przypadku YAST. Oto jak to działa.

Sprawdź -   Jak automatycznie wyłączyć dane mobilne w Wi-Fi na Androida

Aby rozpocząć, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie zaznacz repozytorium oprogramowania, które próbujesz dodać do systemu i skopiuj je do schowka.

Po zapisaniu repozytorium oprogramowania do schowka wróć do terminala i napisz następujące polecenie.

Uwaga: możesz wkleić adres URL repozytorium oprogramowania do terminala za pomocą Ctrl + Shift + V.

sudo zypper addrepo -f https://url-of-software-repository/ name-of-repository

Naciśnij klawisz Enter, aby dodać nowe repozytorium oprogramowania do OpenSUSE. Następnie odśwież źródła oprogramowania, aby zakończyć proces instalacji.

sudo zypper refresh

Usuwanie niestandardowych źródeł oprogramowania – Terminal

Chcesz pozbyć się zewnętrznego źródła oprogramowania w OpenSUSE za pośrednictwem terminala? Oto jak to zrobić.

Najpierw uruchom polecenie repozytorium, aby wyświetlić wszystkie repozytoria oprogramowania aktualnie skonfigurowane w systemie.

zypper repos -d

Przejrzyj dane wyjściowe polecenia repos i skopiuj adres URL repozytorium, które chcesz usunąć, i użyj polecenia removerepo, aby się go pozbyć.

sudo zypper removerepo https://url-of-software-repository/

x