Jak obniżyć wersję oprogramowania w systemie Ubuntu

Czasami podczas korzystania z Ubuntu programy nie działają poprawnie. Jeśli tak się stanie, może to być spowodowane tym, że ostatnia aktualizacja jest mniej stabilna niż poprzednia wersja. Aby rozwiązać ten problem, możesz obniżyć oprogramowanie w systemie Ubuntu do wcześniejszej wersji.

Istnieje kilka sposobów obniżenia wersji oprogramowania w systemie Ubuntu. W szczególności terminal Linux (za pośrednictwem systemu apt-cache) i menedżer pakietów Synaptic. W tym poście pokażemy, jak używać obu tych narzędzi do obniżania wersji oprogramowania w systemie Ubuntu.

Downgrade oprogramowania przez apt-cache

Ubuntu używa narzędzi do zarządzania programami Apt / Apt-get. Jedną z cech tych narzędzi jest to, że za każdym razem, gdy pakiet jest konfigurowany w systemie, jest archiwizowany w czymś znanym jako „pamięć podręczna Apt”. W tej pamięci podręcznej znajdziesz kilka różnych wersji programów, które wcześniej zainstalowałeś. Na przykład, powiedzmy, że sześć miesięcy temu zainstalowałeś Wine wersję 3.6. Niedawno został zaktualizowany do wersji 4.0. Wersja 3.6 nadal znajduje się w pamięci podręcznej i może być używana, jeśli jej potrzebujesz.

System apt-cache to świetny sposób na obniżenie wersji programów w systemie Ubuntu, które powodują problemy. Pamiętaj jednak, że nie jest to w 100% niezawodne. Czemu? Cóż, wielu użytkowników uruchamia polecenie apt clean, aby wyczyścić swoje systemy Ubuntu z nadmiaru śmieci, a jednym z wyników uruchomienia tego polecenia jest wyczyszczenie pamięci podręcznej apt-cache.

Użytkownicy nie muszą instalować żadnego oprogramowania do interakcji z apt-cache, ponieważ menedżer pakietów Ubuntu zawiera wiele wbudowanych przydatnych poleceń. Oto jak to działa.

Krok 1: Otwórz okno terminala na komputerze z systemem Ubuntu, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze.

Krok 2: Użyj polecenia apt-cache show w terminalu Linux, aby przeszukać pamięć podręczną pakietów Ubuntu pod kątem programu, który chcesz obniżyć.

apt-cache show name-of-program

Krok 3: Przejrzyj wydruk na ekranie wyników wyszukiwania, które zwraca polecenie wyszukiwania apt-cache, i miej oko na wersję żądanego programu. Na przykład, jeśli masz problemy z przeglądarką Firefox w wersji 65, powinieneś poszukać wersji poniżej tej w wynikach wyszukiwania itp.

Krok 4: Po znalezieniu wersji aplikacji, którą chcesz zmusić do używania Ubuntu, czas ją zainstalować za pomocą narzędzia do zarządzania pakietami Apt. Pamiętaj, aby podać dokładny numer wersji znaleziony w wynikach wyszukiwania polecenia apt-cache search w obszarze „wersja” poniższego polecenia.

sudo apt install packagname=version

Inne sposoby znajdowania wersji pakietów w systemie Ubuntu

Metoda wyszukiwania apt-cache polegająca na wykrywaniu różnych wersji pakietów w apt-cache Ubuntu jest dość niezawodna. Jednak nie jest to jedyny sposób, w jaki użytkownicy mogą znaleźć różne wersje programów w systemie Ubuntu, jeśli chcą obniżyć wersję problematycznej aplikacji. Oto alternatywny sposób na zrobienie tego bez polecenia „szukaj”.

Krok 1: Otwórz terminal na komputerze z systemem Ubuntu, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.

Krok 2: Uruchom polecenie apt-cache policy. Użycie „polityki” pokaże wszystkie dostępne wersje danego pakietu, a także miejsce, w którym można je zainstalować.

apt-cache policy packagename

Krok 3: Zainstaluj program w systemie Linux za pomocą apt. Tak jak poprzednio, musisz podać dokładny numer wersji.

sudo apt install packagename=version

Przejdź na starszą wersję przez Synaptic Package Manager

Jeśli nie jesteś fanem sposobu działania apt-cache, możesz użyć menedżera pakietów Synaptic, aby zmusić system do korzystania z określonej wersji programu – skutecznie obniżając wersję oprogramowania. Niestety, menedżer pakietów Synaptic został jakiś czas temu usunięty z Ubuntu jako domyślny program, więc zanim przejdziemy dalej, musisz go zainstalować. Aby to działało, uruchom okno terminala i wprowadź poniższe polecenie.

sudo apt install synaptic

Po zainstalowaniu Synaptic uruchom go, wyszukując go w menu aplikacji. Gdy program się otworzy, zostaniesz poproszony o podanie hasła. Zrób tak.

Po uruchomieniu Synaptic poszukaj przycisku wyszukiwania i kliknij go. Następnie wpisz nazwę pakietu (znanego również jako program), który chcesz obniżyć, i wyszukaj go w systemie.

Przejrzyj wyniki wyszukiwania i kliknij program, który chcesz obniżyć. Następnie kliknij menu z napisem „Pakiet” i wybierz opcję „Wymuś wersję”.

Kliknięcie „Wymuś wersję” w Synaptic spowoduje wyświetlenie menu dla wybranego pakietu i umożliwi wybór alternatywnych wersji programu. Korzystając z menu, wybierz starszą wersję, a następnie kliknij przycisk „Wymuś” wersję, aby obniżyć wersję.

Zakończ proces obniżania wersji pakietu, klikając przycisk „Zastosuj” u góry.

Cofnij obniżenie wersji

Jeśli okaże się, że chcesz cofnąć zmianę wersji programu na Ubuntu, oto co należy zrobić.

Krok 1: Otwórz okno terminala i uruchom polecenie aktualizacji, aby sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania.

sudo apt update

Krok 2: Uruchom polecenie aktualizacji. Ubuntu zauważy, że poprzednio zdegradowane oprogramowanie jest nieaktualne i automatycznie zainstaluje najnowszą wersję.

sudo apt upgrade -y

Szukasz sposobu na odinstalowanie oprogramowania w systemie Ubuntu? Sprawdź nasz szczegółowy post na ten temat.

x