Jak dostosować terminal Linuksa za pomocą aliasów bash

Alias ​​jest w rzeczywistości poleceniem „skrótu” w Bash. Na przykład, jeśli często używasz terminala w Ubuntu i masz dość pisania sudo apt update;sudo apt upgrade -y cały czas możesz utworzyć alias o nazwie „aktualizacja”, który będzie wykonywał te same polecenia bez potrzeby zbyt częstego wpisywania.

Aliasy Bash są zdefiniowane w katalogu domowym każdego użytkownika w pliku .bashrc. Aby uzyskać więcej informacji o aliasach, uruchom mężczyzna polecenie poniżej. Pokaże ci wszystko, co musisz wiedzieć o aliasach, o tym, jak działają i co możesz z nimi zrobić.

man bash | grep alias

Możesz także zapoznać się z pełną instrukcją Bash, uruchamiając:

man bash

Ustawianie poleceń jako aliasów

Najczęstszym zastosowaniem aliasu w Bash jest używanie go do wykonywania wielu długich poleceń jednocześnie, aby zaoszczędzić czas. W tym przykładzie omówimy, jak zmienić długie polecenia aktualizacji Ubuntu w prosty alias.

Aby rozpocząć proces, otwórz okno terminala na pulpicie Linux, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie otwórz swoje .bashrc plik w edytorze tekstowym Nano za pomocą poniższego polecenia.

nano -w ~/.bashrc

Wewnątrz .bashrc plik, zauważysz już dużo kodu. Twórcy twojej dystrybucji Linuksa definiują ten tekst. Jeśli nie rozumiesz, co to jest, najlepiej to zignorować, pozostawić i przejść do dolnej części pliku.

Na dole pliku .bashrc naciśnij Wchodzić klawisz, aby utworzyć nową linię. Przed dodaniem do niego bardzo ważne jest utworzenie nowej linii w pliku .bashrc, ponieważ możesz zepsuć kod, który już tam jest.

Po utworzeniu nowej linii w pliku .bashrc, wypisz alias na nowej linii. Każdy nowy alias, który tworzysz, musi zaczynać się alias , w przeciwnym razie .bashrc i emulator terminala nie odczytają go poprawnie.

alias

Następujący alias= w nowym wierszu musisz nadać swojemu nowemu aliasowi nazwę. W tym przykładzie omawiamy długie aktualizacje Ubuntu, więc użyjemy aktualizacja ubuntu jako nowy alias. Nazwij swój pseudonim, jak chcesz.

alias ubuntu-update

Po nazwaniu swojego aliasu nadszedł czas, aby dodać = znak.

alias ubuntu-update=

Następnie po = znak, dodaj pierwszy " (cudzysłów). Ten znak cudzysłowu będzie zawierał wszystkie Twoje polecenia w aliasie.

alias ubuntu-update="

Do tej pory mamy alias ubuntu-update=". Teraz nadszedł czas na dodanie poleceń, które mają być wywoływane przez alias aktualizacja ubuntu Jest używane.

Uwaga: użyj ; pisać wiele poleceń w jednym wierszu. Jak na przykład command1;command2;command3, i tak dalej.

alias ubuntu-update="sudo apt update;sudo apt upgrade -y

Gdy skończysz pisać polecenia w aliasie, zamknij je za pomocą drugiego " (cudzysłów). Oba znaki cudzysłowu powinny wyglądać jak w poniższym przykładzie.

alias ubuntu-update="sudo apt update;sudo apt upgrade -y"

Zapisz nowy alias, naciskając Ctrl + O na klawiaturze. Wyjdź z Nano za pomocą Ctrl + X. Następnie zamknij okno terminala i otwórz je ponownie.

Po ponownym otwarciu terminala uruchom aktualizacja ubuntu wypróbować nowy alias.

Ustawianie skryptów bash jako aliasów

Czy wiesz, że można również uruchamiać skrypty bash jako alias? Oto jak to działa.

Najpierw otwórz swoje .bashrc plik. Następnie przejdź do dolnej części pliku i naciśnij Wchodzić klawisz na klawiaturze, aby utworzyć nową linię w pliku.

sudo nano -w ~/.bashrc

W nowej linii pisz Alias a następnie nazwa skryptu. W tym przykładzie nazwa skryptu to mybashscript. Powinno to wyglądać alias mybashscript.

alias mybashscript

Następnie dodaj = znak i pierwszy " (cudzysłów). Po dodaniu w = i "będzie wyglądać jak w poniższym przykładzie.

alias mybashscript="

Po pierwszym " (cudzysłów), dodaj polecenie, aby uruchomić kod. Pamiętaj, że to jest przykład, więc musisz go wymienić ~/path/to/bash/script/script.sh z rzeczywistym plikiem skryptu, który chcesz wykonać w .bashrc Alias.

alias mybashscript="bash ~/path/to/bash/script/script.sh

Po wpisaniu polecenia wykonania pliku skryptu zamknij alias drugim znakiem cudzysłowu ". Po zapisaniu całego aliasu powinien on wyglądać podobnie do poniższego przykładu.

alias mybashscript="bash ~/path/to/bash/script/script.sh"

Zapisz zmiany w pliku .bashrc, naciskając Ctrl + Oi wyjdź za pomocą Ctrl + X. Następnie zamknij okno terminala i otwórz je ponownie, aby wykonać nowy skrypt bash za pośrednictwem aliasu.

Aby uruchomić alias, uruchom mybashscript (lub jakkolwiek nazwałeś swój alias) i naciśnij Wchodzić.