Jak uczynić terminal Linuksa przyjaznym dla użytkownika dzięki ColorLS

Terminal Linux ma solidny interfejs użytkownika. Większość dystrybucji ma dobre ustawienia domyślne, co znacznie ułatwia korzystanie z wiersza poleceń. Mimo to, mimo że terminal Linuksa jest tak dobry, ulepszenia są zawsze mile widziane, szczególnie te, które sprawiają, że terminal Linux jest przyjazny dla użytkownika.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Przedstawiamy ColorLS, dodatek wiersza poleceń, który może znacznie ułatwić korzystanie z terminala. Dodaje ładniejsze czcionki i ikony obok różnych plików w wierszu poleceń (jak ikona muzyki obok pliku MP3, ikona obrazu obok pliku JPG itp.)

Zainstaluj Rubiego

Aplikacja ColorLS wymaga pracy, ponieważ nie ma łatwego sposobu na zainstalowanie oprogramowania. W tej chwili nie ma żadnych pakietów do pobrania, a żadne dystrybucje Linuksa nie mają bezpośredniego wsparcia dla oprogramowania. Zamiast tego, aby z niego skorzystać, musisz zbudować oprogramowanie od podstaw.

ColorLS to klejnot Ruby, więc język programowania Ruby jest warunkiem koniecznym. Język programowania Ruby i środowisko wykonawcze nie są trudne do zainstalowania w systemie Linux.

Aby zdobyć Rubiego, otwórz terminal i postępuj zgodnie z instrukcjami, które odpowiadają Twojej dystrybucji.

Ubuntu

sudo apt install ruby ruby-dev git

Debian

sudo apt-get install ruby ruby-dev git

Arch Linux

sudo pacman -S ruby git

Fedora

sudo dnf install ruby git -y

OpenSUSE

sudo zypper install ruby git

Generic Linuxes

ColorLS potrzebuje Ruby i nie da się tego obejść. Jeśli go nie zainstalujesz, ColorLS po prostu nie będzie działać. Na szczęście nawet najbardziej nieznane dystrybucje Linuksa mogą łatwo zainstalować język / środowisko wykonawcze Ruby, ze względu na niektóre programy Linuksa stworzone w Rubim.

Otwórz terminal, użyj menedżera pakietów, aby wyszukać „Ruby” i zainstalować go. Nie możesz zdobyć Rubiego? Udaj się do oficjalna strona internetowa i zbuduj go ręcznie. Upewnij się, że zainstalowałeś również narzędzie Git, ponieważ jest ono niezbędne do interakcji z różnymi repozytoriami Git w tym samouczku.

Zainstaluj czcionki

Niesamowite funkcje ColorLS pochodzą z niestandardowej czcionki. Ta czcionka zapewnia niestandardowy wygląd i wiele innych rzeczy, które po prostu nie są możliwe w przypadku czcionek, które są dostarczane z większością dystrybucji Linuksa. W rezultacie, zanim zaczniesz używać dodatku terminala ColorLS, musisz zainstalować Nerd-Fonts.

Nerd-Fonts jest ogromny i pobranie go z GitHub zajmie dużo czasu. W terminalu sklonuj pliki na komputer z systemem Linux.

git clone https://github.com/ryanoasis/nerd-fonts.git

Klonowanie plików Nerd-Fonts zajmie dużo czasu, więc najlepiej zostawić otwarte okno terminala i zająć się innymi rzeczami. Po zakończeniu należy rozpocząć instalację.

Najpierw użyj polecenia CD i przenieś terminal do folderu „nerd-fonts” na swoim komputerze.

cd nerd-fonts

Pakiet Nerd-Fonts zawiera skrypt instalacyjny, dzięki czemu użytkownicy nie muszą ręcznie umieszczać plików w systemie. Wykonaj skrypt za pomocą:

./install.sh

Pozwól skryptowi zainstalować czcionki, ale bądź cierpliwy, ponieważ instalacja trwa dość długo.

Zainstaluj ColorLS

ColorLS jest na Githubie, więc aby go zdobyć, otwórz terminal i użyj polecenia git clone.

git clone https://github.com/athityakumar/colorls.git

Przenieś terminal do folderu źródeł za pomocą polecenia CD.

cd colorls

Zainstaluj program za pomocą polecenia ruby.

sudo gem install colorls

Korzystanie z ColorLS

ColorLS to aplikacja, która nie wymaga żadnej konfiguracji do uruchomienia. Aby z tego skorzystać, otwórz terminal i uruchom go w dowolnym katalogu.

colorls

Uruchomienie podstawowego polecenia ColorLS bez modyfikatorów lub przełączników spowoduje wydrukowanie wszystkich plików w katalogu, w którym się znajdują, wraz ze specjalnymi ikonami obok każdego typu pliku. Jednak nie pokaże ukrytych plików, chyba że zostanie użyty przełącznik „a”.

colorls -a

Wyświetl uprawnienia

Podobnie jak tradycyjne polecenie LS, ColorLS może wyświetlać więcej niż tylko pliki w danym katalogu. Może również określać własność plików, ustawienia uprawnień, sortować pliki itp. Aby wyświetlić uprawnienia za pomocą narzędzia ColorLS, uruchom następujące polecenie w terminalu.

colorls -l

Sortuj pliki według rozmiaru

Za pomocą przełącznika „S” ColorLS może wyświetlać i sortować pliki z uwzględnieniem rozmiaru. Aby to zrobić, uruchom:

colorls -S

Pokaż tylko foldery

Chcesz wyświetlić elementy w katalogu, ale chcesz zobaczyć tylko podfoldery? Uruchamiając polecenie ColorLS z przełącznikiem d, możesz. W terminalu wykonaj następujące czynności.

colorls -d

Zapisz argumenty polecenia ColorLS do pliku

Istnieją dziesiątki różnych opcji narzędzia ColorLS, które sprawiają, że jest to naprawdę przydatny i kolorowy zamiennik polecenia LS. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie argumenty poleceń, uruchom ColorLS w terminalu z przełącznikiem pomocy.

colorls --help

Alternatywnie, możliwe jest zapisanie informacji „pomocy”, które pojawiają się, gdy powyższe polecenie jest uruchamiane, przesyłając je do pliku tekstowego.

colorls --help >> ~/Documents/colorls-commands.txt

Wyświetl zawartość pliku tekstowego w terminalu za pomocą polecenia cat.

cat ~/Documents/colorls-commands.txt

x