Jak dostosować terminal Linux za pomocą aliasów bash

Alias ​​jest faktycznie poleceniem „skrótu” w Bash. Na przykład, jeśli często używasz terminala w Ubuntu i masz dość wpisywania sudo apt update; sudo apt upgrade -y przez cały czas, możesz utworzyć alias o nazwie „update”, który będzie wykonywał te same polecenia bez konieczności wpisywania tak dużo.

Aliasy Bash są zdefiniowane w katalogu domowym każdego użytkownika w pliku .bashrc. Aby uzyskać więcej informacji na temat aliasów, uruchom poniższe polecenie man. Pokaże Ci wszystko, co musisz wiedzieć o aliasach, jak działają i co możesz z nimi zrobić.

man bash | grep alias

Możesz również zapoznać się z pełną instrukcją Bash, uruchamiając:

man bash

Ustawianie poleceń jako aliasów

Najczęstszym zastosowaniem aliasu w Bash jest używanie go do wykonywania wielu długich poleceń jednocześnie w celu zaoszczędzenia czasu. W tym przykładzie omówimy, jak zamienić długie polecenia aktualizacji Ubuntu w prosty alias.

Aby rozpocząć proces, otwórz okno terminala na pulpicie systemu Linux, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie otwórz plik .bashrc w edytorze tekstu Nano za pomocą poniższego polecenia.

nano -w ~/.bashrc

Wewnątrz pliku .bashrc zauważysz już dużo kodu. Twórcy twojej dystrybucji Linuksa definiują ten tekst. Jeśli nie rozumiesz, co to jest, najlepiej to zignorować, zostawić i przejść na koniec pliku.

U dołu pliku .bashrc naciśnij klawisz Enter, aby utworzyć nowy wiersz. Bardzo ważne jest utworzenie nowej linii w pliku .bashrc przed dodaniem do niego, ponieważ możesz zepsuć kod, który już tam jest.

Po utworzeniu nowej linii w pliku .bashrc, wypisz alias w nowej linii. Każdy nowy alias, który tworzysz, musi zaczynać się od aliasu, w przeciwnym razie .bashrc i twój emulator terminala nie odczytają go poprawnie.

alias

Po alias = w nowej linii, musisz nadać nowemu aliasowi nazwę. W tym przykładzie zajmujemy się długimi poleceniami aktualizacji Ubuntu, więc użyjemy ubuntu-update jako nowej nazwy aliasu. Możesz jednak dowolnie nazywać swój alias.

alias ubuntu-update

Po nadaniu nazwy aliasowi nadszedł czas, aby dodać znak =.

alias ubuntu-update=

Następnie po znaku = dodaj pierwszy ”(cudzysłów). Ten cudzysłów będzie zawierał wszystkie twoje polecenia w aliasie.

alias ubuntu-update="

Jak dotąd mamy alias ubuntu-update = ”. Teraz nadszedł czas, aby dodać polecenia, które chcemy, aby alias wywoływał, gdy używana jest aktualizacja ubuntu.

Uwaga: użyj; aby napisać wiele poleceń w jednej linii. Na przykład polecenie1; polecenie2; polecenie3 i tak dalej.

alias ubuntu-update="sudo apt update;sudo apt upgrade -y

Po zakończeniu wpisywania poleceń w aliasie zamknij go drugim ”(cudzysłów). Z obydwoma cudzysłowami powinno wyglądać jak na poniższym przykładzie.

alias ubuntu-update="sudo apt update;sudo apt upgrade -y"

Zapisz swój nowy alias, naciskając Ctrl + O na klawiaturze. Wyjdź z Nano za pomocą Ctrl + X. Następnie zamknij okno terminala i otwórz je ponownie.

Po ponownym otwarciu terminala uruchom aktualizację ubuntu, aby wypróbować nowy alias.

Ustawianie skryptów bash jako aliasów

Czy wiesz, że możliwe jest również uruchamianie skryptów bash jako aliasów? Oto jak to działa.

Najpierw otwórz plik .bashrc. Następnie przejdź na koniec pliku i naciśnij klawisz Enter na klawiaturze, aby utworzyć nowy wiersz w pliku.

sudo nano -w ~/.bashrc

W nowym wierszu wpisz alias, a po nim nazwę skryptu. W tym przykładzie nazwa skryptu to mybashscript. Powinien wyglądać jak alias mybashscript.

alias mybashscript

Następnie dodaj znak = i pierwszy ”(cudzysłów). Po dodaniu = i „, będzie wyglądać jak na poniższym przykładzie.

alias mybashscript="

Po pierwszym ”(cudzysłów) dodaj polecenie, aby uruchomić kod. Pamiętaj, że to jest przykład, więc będziesz musiał zastąpić ~ / path / to / bash / script / script.sh rzeczywistym plikiem skryptu, który chcesz wykonać w ramach aliasu .bashrc.

alias mybashscript="bash ~/path/to/bash/script/script.sh

Po wpisaniu polecenia wykonania pliku skryptu zamknij alias drugim cudzysłowem „. Wypisany cały alias powinien wyglądać mniej więcej tak, jak na poniższym przykładzie.

alias mybashscript="bash ~/path/to/bash/script/script.sh"

Zapisz zmiany w pliku .bashrc, naciskając Ctrl + O i wyjdź za pomocą Ctrl + X. Następnie zamknij okno terminala i otwórz je ponownie, aby wykonać nowy skrypt bash za pośrednictwem aliasu.

Aby uruchomić alias, uruchom mybashscript (lub cokolwiek nazwałeś swoim aliasem) i naciśnij Enter.