Jak działa skanowanie odcisków palców na wyświetlaczu?

Skanowanie linii papilarnych na wyświetlaczu jest jak magia! Dotykasz ekranu, odczytuje odcisk palca, a następnie natychmiast odblokowuje telefon. Spójrzmy na technologię stojącą za magią.

Odejście od fizycznych skanerów

Plik

Skanowanie odcisków palców, podobnie jak inne formy rozpoznawania biometrycznego, nie jest niczym nowym w urządzeniach komputerowych. Chociaż skanery znajdują się na laptopach od kilkudziesięciu lat, pierwszym telefonem komórkowym, który je miał, był Pantech GI100 w 2004 roku. Powrócili jednak w wielkim stylu w erze smartfonów, ze względu na stale rosnącą potrzebę ochrony danych w naszych kieszeniach.

W 2013 roku Apple iPhone 5S stał się pierwszym dużym urządzeniem mobilnym na rynku amerykańskim wyposażonym w skaner linii papilarnych wraz z wprowadzeniem Touch ID. Chociaż Apple stopniowo zastąpiło tę funkcję rozpoznawaniem twarzy, skanery linii papilarnych stały się standardem we wszystkich smartfonach. Większość umieszczała dane biometryczne z tyłu lub z boku urządzenia.

W ciągu ostatnich kilku lat inni producenci telefonów również wycofali fizyczne skanery linii papilarnych. Podobnie jak Apple, niektórzy całkowicie usunęli weryfikację odcisków palców, ale inni zastąpili fizyczną podkładkę skanerem na ekranie. Umożliwia to odblokowanie telefonu poprzez umieszczenie palca w określonym obszarze wyświetlacza telefonu.

Proces skanowania na ekranie

Rysunek kobiety korzystającej z rozpoznawania biometrycznego firmy Samsung na tylnej ściance smartfona.

Ogólnie proces skanowania jest taki sam, niezależnie od tego, czy jest to projekt fizyczny, czy projekt na wyświetlaczu.

Zwykle pod określoną częścią ekranu znajduje się obszar skanowania. Kiedy kładziesz palec na skanerze, wykonuje on zdjęcie wzoru palca za pomocą aparatu lub innego czujnika. Następnie dopasowuje go do danych biometrycznych w telefonie. Jeśli pasuje, Twój telefon natychmiast się odblokuje.

Jednym z największych problemów skanerów na wyświetlaczu jest stosunkowo niewielki obszar skanowania. Często jest to małe pudełko w dolnej ćwiartce wyświetlacza. Producenci telefonów często dołączają do oprogramowania przewodnik pokazujący, gdzie należy umieścić palec. Pojawi się, gdy ekran jest włączony lub jeśli urządzenie obsługuje stale włączone wyświetlacze.

Proces skanowania może być natychmiastowy lub bardzo powolny. Jest to prawdopodobnie spowodowane dużymi różnicami między dwiema technologiami skanowania.

Optyczne a ultradźwiękowe

Trzy telefony Vivo, jeden z wysuwanym skanerem linii papilarnych na ekranie.

Istnieją dwa podstawowe typy skanerów linii papilarnych na wyświetlaczu: optyczne i ultradźwiękowe.

Skanery optyczne świecą jasnym światłem na palec (często pojawia się na ekranie jako animacja). Następnie wykonuje zdjęcie podświetlonego odcisku palca aparatem pod ekranem i sprawdza, czy został zarejestrowany. Jeśli tak, telefon odblokuje się.

Wielu uważa, że ​​skaner optyczny jest mniej bezpieczny z dwóch technologii, ponieważ wykorzystuje prostą kamerę do przechwytywania obrazu odcisków palców. Jednak często jest znacznie szybszy. W zależności od optymalizacji oprogramowania może być tak samo szybki, jak nawet najlepszy fizyczny skaner linii papilarnych. Znajdziesz skanery optyczne w telefonach OnePlus i wielu urządzeniach średniej klasy.

Skanery ultradźwiękowe są zwykle uważane za lepszą z dwóch technologii. Zamiast światła używają ultradźwiękowych fal dźwiękowych, które odbijają się od palca, aby uchwycić dokładny obraz 3D. Ta technika jest podobna do tej stosowanej w medycznych aparatach USG.

Skanery ultradźwiękowe są znacznie bezpieczniejsze niż optyczne, ponieważ znacznie trudniej jest sfałszować trójwymiarowy obraz odcisku palca. Są również bardziej stabilne niż skanery optyczne i działają w trudniejszych warunkach, na przykład gdy masz mokre lub brudne ręce. Te mini ultradźwięki można znaleźć w zaawansowanych urządzeniach, takich jak seria Galaxy firmy Samsung.

Przyszłość bezszwowej technologii

Telefon Meizu zero Holeless.

Skanery linii papilarnych na wyświetlaczu są częścią większego planu producentów smartfonów, mającego na celu zminimalizowanie widocznych włamań. Należą do nich przyciski, kamery, czujniki, głośniki, porty i niewykorzystane miejsce na ramkę.

Wraz z rozwojem skanerów w wyświetlaczach, firmy zaczęły również dodawać wyskakujące, przednie kamery, aby poprawić