Udostępnij teraz w social media:

Czy masz skrót do programu, który chcesz zmienić na pulpicie Gnome Shell? Jeśli tak, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak edytować skróty programów w Gnome Shell!

Metoda 1: Edytor menu Alacarte

Gnome Shell, w przeciwieństwie do KDE Plasma 5, nie ma wbudowanego edytora skrótów programowych. Jeśli więc korzystasz z Gnome i czujesz potrzebę utworzenia niestandardowego skrótu lub edycji istniejącego, nie będzie to możliwe przy użyciu domyślnych aplikacji Gnome. Zamiast tego musisz zainstalować aplikację innej firmy, taką jak Alacarte.

Instalowanie aplikacji Alacarte na komputerze z systemem Linux rozpoczyna się od uruchomienia okna terminala. naciśnij Ctrl + Shift + T. lub Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które pasują do twojego systemu operacyjnego Linux, aby uruchomić aplikację.

Ubuntu

Aby zainstalować Alacarte na Ubuntu, użyj następujących poleceń Trafny Komenda.

sudo apt install alacarte

Debian

W Debianie użytkownicy mogą zainstalować aplikację Alacarte, wprowadzając Apt-get polecenie poniżej.

sudo apt-get install alacarte

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mogą zainstalować aplikację Alacarte w następujący sposób Pacman Komenda.

sudo pacman -S alacarte

Fedora

W systemie Fedora Linux zainstaluj aplikację Alacarte, używając Dnf Komenda.

sudo dnf install alacarte

OpenSUSE

Zainstaluj aplikację do edytowania menu Alacarte w systemie OpenSUSE Linux z następującymi elementami Zypper Komenda.

sudo zypper install alacarte

Edytuj skróty w Gnome Shell za pomocą Alacarte

Aby edytować istniejące skróty programu na pulpicie Gnome, otwórz aplikację Alacarte. Aplikację można otworzyć, naciskając Zdobyć na klawiaturze, wpisując „Menu główne” i uruchamiając aplikację wyświetlaną w wynikach. Możesz także uruchomić Alacarte, naciskając Alt + F2 na klawiaturze i wpisując poniższe polecenie w programie uruchamiającym aplikacje.

alacarte

Gdy aplikacja Alacarte jest otwarta i gotowa do użycia, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby dowiedzieć się, jak modyfikować skróty do programów na pulpicie Gnome Shell.

Sprawdź -   Jak ustawić uprawnienia do plików na komputerze Mac

Krok 1: W Alacarte spójrz na lewą stronę programu. Zobaczysz listę malejącą. Lista nosi nazwę „Aplikacje”. Zawiera różne podmenu z różnymi kategoriami programów do przejrzenia.

Znajdź podmenu i kliknij je myszą, aby uzyskać dostęp do skrótów programu w menu.

Krok 2: Po kliknięciu podmenu skróty programów pojawią się w oknie głównym. Sortuj według różnych programów i kliknij ten, który chcesz zmodyfikować za pomocą myszy.

Krok 3: Po wybraniu skrótu programu myszą zostanie on podświetlony w Alacarte. Stamtąd znajdź przycisk „Właściwości” po prawej stronie i wybierz go, aby uzyskać dostęp do ustawień skrótów.

Krok 4: W ustawieniach skrótu (AKA „Właściwości programu uruchamiającego”) zobaczysz pole „Polecenie” i pole „Komentarz”. Kliknij dowolne pole, aby zmodyfikować skrót programu według własnego uznania.

Sprawdź -   Popraw siłę sygnału sieci komórkowej i WiFi dzięki wzmacniaczowi sygnału

Krok 5: Po zmodyfikowaniu skrótu w Alacarte kliknij przycisk „OK”, aby zapisać zmiany. Jak tylko to zrobisz, skrót powinien się automatycznie zaktualizować.

Powtórz ten proces, aby zmodyfikować i dostosować tyle skrótów do programów, ile potrzebujesz. Lub, aby usunąć skróty programu, wybierz jeden z listy i kliknij przycisk „Usuń”.

Metoda 2: Terminal

Aplikacja Alacarte jest bardzo przydatna do zaawansowanej edycji skrótów w GUI. Jeśli jednak jesteś fanem terminala, możesz dowiedzieć się, jak edytować skróty programu w Gnome Shell z wiersza polecenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Krok 1: Otwórz okno terminala na pulpicie Gnome Shell, naciskając Ctrl + Shift + T. lub Ctrl + Alt + T. Następnie użyj Płyta CD polecenie, aby przenieść okno terminala do katalogu „aplikacji” na komputerze z systemem Linux.

cd /usr/share/applications/

Krok 2: Aby zmodyfikować skróty programu w folderze „aplikacje” na komputerze z systemem Linux, musisz podnieść sesję terminalową ze zwykłego użytkownika do użytkownika root. Używając sudo -s polecenie, zaloguj się do konta root.

Sprawdź -   Jak usunąć historię wyszukiwania w Eksploratorze plików w systemie Windows 10

Pamiętaj, że korzystamy z sudo -s polecenie, ponieważ pozwala użytkownikowi zalogować się na konto roota zamiast su, ponieważ utrzyma terminal w tym samym katalogu, podnosząc jednocześnie uprawnienia.

sudo -s

Krok 3: Teraz, gdy sesja terminalowa ma dostęp do konta root za pośrednictwem konta root, musisz użyć ls polecenie i grep polecenie, aby przefiltrować wszystkie skróty programu w katalogu „application” dla pliku, który chcesz zmodyfikować.

ls | grep "name-of-app"

Krok 4: Weź nazwę pliku programu i podłącz go do edytora tekstu Nano. Na przykład, aby edytować aplikację Firefox w Nano, wykonaj następujące czynności.

nano -w firefox.desktop

Krok 5: Przejrzyj skrót programu i edytuj to, co uważasz za stosowne. Aby uzyskać pomoc dotyczącą edycji plików skrótów na pulpicie, zapoznaj się z tym przewodnikiem tutaj. Omówiono sposoby tworzenia nowych plików pulpitu, które powinny pomóc wyjaśnić, co robi każdy element w pliku.

Po zakończeniu edycji zapisz zmiany, naciskając Ctrl + O na klawiaturze. Możesz zamknąć Nano za pomocą Ctrl + X.

Po zamknięciu edytora tekstu Nano skrót należy zaktualizować o wprowadzone zmiany.