Jak fałszywe wiadomości wpływają na rozprzestrzenianie się COVID-19

Pandemię COVID-19 trudno było powstrzymać na całym świecie. W niektórych krajach rządy powoli reagują, podczas gdy w innych ludzie nie potraktowali wirusa tak poważnie, jak powinni. Wirus nadal rozprzestrzenia się nawet w miejscach, w których zarówno ludzie, jak i rząd są proaktywni.

Jednym z głównych problemów w radzeniu sobie z wirusem były informacje; było to powolne, aby pochodziło z głównych instytutów zdrowia i rządów, aw tym czasie szybko rozprzestrzeniło się mnóstwo dezinformacji. Z jakiegoś powodu informacje te nie tylko mają tendencję do częstszego rozpowszechniania, ale także wydają się być bardziej wiarygodne, mimo że są to zasadniczo fałszywe wiadomości.

Co to są fałszywe wiadomości?

Według Niemiecki badacz Götz-Votteler z Uniwersytetu Fryderyka-Aleksandra, Fake newsy to wszelkie informacje, których publikacja ma być nieprawdziwa. Osoba tworząca tę wiadomość jest świadoma, że ​​nie jest to prawda i celowo publikuje ją w jakikolwiek sposób. Stoi za tym złośliwe zamiary i jeśli można udowodnić, że zamiar ten spowodował znaczne szkody dla jednostek, grup lub instytutów, może prowadzić do działań prawnych.

Ale po co kłamać? Jaki jest sens wiadomości, jeśli nie są poprawne? Fałszywe wiadomości mają wysoki współczynnik akceptacji; bez względu na to, jak daleko idące, ludzie zwykle w to wierzą. Według Vicario, MD, Quattrociocchi, W., Scala, A. i Zollo, F. (2019). Polaryzacja i fałszywe wiadomości, osobiste uprzedzenia danej osoby, odgrywają wielką rolę w akceptacji fałszywych wiadomości. Dlatego można go wykorzystać jako skuteczne narzędzie do wpływania na opinię publiczną na dany temat.

Powiedzmy, że nie lubisz koloru zielonego. Czytałeś artykuł, który mówi, że rośliny z zielonymi liśćmi powodują raka i nagle decydujesz, że wszystkie drzewa muszą zniknąć. Prawda może być taka, że ​​dana roślina ma właściwości rakotwórcze i przypadkowo ma zielone liście. Jest to zbyt uproszczony przykład, ale nasze własne upodobania i antypatie odgrywają rolę w tym, jak oceniamy wiarygodność czegoś, a jeśli nasza niechęć do czegoś jest wystarczająco silna, przeoczymy większość innych wskaźników, które prowadzą do innego wniosku niż ten, chcieć usłyszeć.

Wzrost fałszywych wiadomości

Kilka lat temu Fake News nie stanowiło dużego problemu. Era blogowania sprawiła, że ​​publikowanie wszystkiego było łatwe. W tamtych czasach istniało też mnóstwo stron internetowych i blogów poświęconych teorii spiskowej, ale starały się zdobyć publiczność. Internet był znacznie mniejszy pod względem zasięgu i nie było dostępnych wielu platform, które mogłyby wzmocnić jeden głos. Najlepsze, co MySpace stało się miejscem do dzielenia się muzyką.

Zmieniło się to, gdy witryny takie jak Twitter i Facebook zyskały na popularności i stały się popularną platformą reklamową. Był to również czas, w którym Buzzfeed zaczął publikować artykuły zachęcające do klikania.

Przynęta na klikanie nikomu nie zaszkodziła, kiedy się zaczęła; był to zasadniczo artykuł z tytułem, który zapowiadał się duży, ale niedostatecznie dostarczony. Złościło cię to, że kliknąłeś i przeczytałeś całą rzecz, ale cię to nie okłamało. Chciała, żebyś go kliknął, aby witryna mogła generować przychody. Okazało się, że czytelnicy chcą czytać sensacyjne wiadomości.

Gdy przynęta na kliknięcie zmieniła formę, a strony takie jak Reddit rozrosły się, stało się jasne, że niewiele osób czyta dużo poza nagłówkiem. Wiele serwisów informacyjnych mogłoby po prostu uciec od leżenia w nagłówku i mówienia prawdy w przypisach.

W tamtym czasie fałszywe wiadomości istniały gdzie indziej; w brukowcach i rzeczywistych gazetach o złej reputacji, ale o dużym nakładzie. Metody, które widzisz dzisiaj, są stare, wypróbowane i przetestowane. Zostały po prostu zmodyfikowane, aby pasowały do ​​platformy internetowej.

Fałszywe wiadomości i COVID-19

Fałszywe wiadomości były szczególnie trudnym problemem podczas pandemii. Nie ogranicza się tylko do złych porad medycznych. Zamiast tego przejawia się w następujących formach;

Krążące teorie spiskowe, używając modnych słów, takich jak wojna biologiczna, aby opisać wirusa jako atak [insert the country you don’t like here]
Bagatelizowanie pandemii poprzez powoływanie się na łagodne określenia, takie jak „tylko przeziębienie” lub „tylko grypa”
Naprawdę zła porada medyczna dotycząca walki lub wyleczenia osoby zakażonej COVID-19, która jest nieskuteczna lub niebezpieczna
Twierdzi, że szczepionka będzie gotowa wkrótce lub jest gotowa teraz i nie jest rozprowadzana celowo
Przesadne twierdzenia, ilu jest chorych i / lub zmarłych, a liczby są zatajane
Nazywanie testów fałszywymi
Nazywanie COVID-19 fałszywym i próba przejęcia kontroli i odebrania podstawowej ludzkiej wolności
Wpływowe głosy twierdzące, że choroba jest aktem Bożym przeciwko [insert whoever you don’t like here]

Zwalczanie fałszywych wiadomości o COVID-19

Walka z fałszywymi wiadomościami o wirusie była trudna, ponieważ wiadomości, które są poprawne, muszą być dokładnie sprawdzane. Wirus jest poważnym zagrożeniem dla wszystkich, a rozpowszechnianie informacji, które mogą nie być w pełni dokładne, ma wpływ na wiarygodność źródła wiadomości. Jeśli źródłem wiadomości jest departament rządowy, należy je zweryfikować tym dokładniej.

Co możesz teraz zrobić

Aby zachować bezpieczeństwo i nie dać się nabrać na fałszywe wiadomości, wykonaj następujące czynności;

Zawsze sprawdzaj źródło informacji, poproś o nie, jeśli nie jest dostępne. Jeśli informacje są udostępniane w nieformalnych sieciach, np. Na czatach lub pocztą pantoflową, poproś o wiarygodne źródło informacji.
Aby uzyskać informacje, zawsze korzystaj z wiarygodnych źródeł, takich jak WHO, lokalne lub krajowe organy rządowe oraz wydziały kontroli chorób. Słuchaj ich, kiedy nakładają ograniczenia, i postępuj zgodnie z nimi.
Zrozum, że post na Facebooku nie jest wiadomością ani informacją, nawet jeśli osoba ją publikująca ma wielu obserwujących lub jakąś inną formę wpływu społecznego. Podobnie, Twój ulubiony YouTuber również nie ma kwalifikacji do udzielania porad medycznych. Nie jest też twój sąsiad, który zna kogoś, kto pracuje w szpitalu.
Sprawdź wszystkie obrazy, które twierdzą, że są „oficjalnymi dokumentami”. Był kiedyś kadr z popularnego niegdyś programu telewizyjnego The Walking Dead używany do pokazania „ efektów skanowania MRI ”. Ludzie w to wierzyli, dopóki ktoś nie wskazał logo AMC w prawym dolnym rogu. Oficjalne dokumenty, które mają zostać udostępnione publicznie, są udostępniane online lub za pośrednictwem oficjalnych kont w mediach społecznościowych. Nie ma potrzeby udostępniania ich zdjęć.
Pamiętaj, że Photoshop i deepfakes to rzecz. Obrazy można zmanipulować, aby wyglądały jak coś innego, a ludzie mogą być umieszczani w filmach, w których nigdy nie byli. W tym przypadku identyfikacja fałszywych wiadomości może być trudniejsza, dlatego należy zachować czujność.
Poszukaj wielu źródeł; jeśli wysunięto jakieś roszczenie, sprawdź, czy inne wiarygodne źródła wiadomości to potwierdzają.
Często sprawdzaj oficjalne oświadczenia. Nie czytaj skróconych wersji ważnych stwierdzeń ani nie czytaj tych, które są dobrze napisane i cytują zawarte w nich stwierdzenia, abyś mógł łatwo sprawdzić, do czego się odnoszą.
Wiedz, kiedy czytasz „artykuł opinii” lub „artykuł uzupełniający” i kiedy czytasz coś napisanego przez kogoś, kto ma kwalifikacje do rozmowy na dany temat. Op-edy mogą być napisane przez każdego; lekarze i pracownicy niebędący lekarzami. Mogą pisać na dowolny temat, więc sprawdź, kto napisał to, co czytasz, zanim w to uwierzysz.
Zgłaszaj fałszywe wiadomości, gdy staną ci na drodze. Zarówno Facebook, jak i Twitter mają opcję zgłaszania postów opublikowanych na swoich platformach.
Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, którzy są skłonni uwierzyć w niebezpieczne informacje, i pomóż im nauczyć się rozpoznawać fałszywe wiadomości. Jeśli masz problemy z przekonaniem starszych członków rodziny, aby poważnie potraktowali chorobę, Lifehacker ma przydatny artykuł o tym, jak z nimi rozmawiać.

Cokolwiek jeszcze nam brakuje, zostaw komentarz.