Jak generować kody QR w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Chcesz wysłać link z komputera z systemem Linux na urządzenie mobilne? Spróbuj wygenerować kod QR na pulpicie Linuksa! Jest szybki, wszechstronny i kompatybilny z praktycznie każdym mobilnym systemem operacyjnym! Najlepszym sposobem na generowanie kodów QR w systemie Linux jest aplikacja Qrencode z wiersza poleceń. Dlaczego? Jest skryptowalny, ma wiele różnych opcji wyjściowych i jest bardzo lekki w ogólnym rozmiarze.

Zainstaluj Qrencode

Aby zainstalować aplikację Qrencode na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Po otwarciu okna terminala postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia poniżej, aby uruchomić aplikację na komputerze z systemem Linux.

Ubuntu

Aplikacja Qrencode znajduje się w PPA „Ubuntu Universe”. Jeśli używasz Ubuntu, możesz zainstalować program z Trafny polecenie poniżej.

sudo apt install qrencode

Debian

Qrencode znajduje się w repozytorium oprogramowania „Debian Main” i jest dostępne dla wszystkich użytkowników Debiana Linux używających 10, 9, 8 i Sid. Aby uruchomić aplikację, wykonaj następujące czynności Apt-get Komenda.

sudo apt-get install qrencode

Arch Linux

W Arch Linux Qrencode znajduje się w repozytorium oprogramowania „Dodatki”. Włącz „Extra” w pliku konfiguracyjnym Pacman. Następnie, po skonfigurowaniu „Extra”, użyj Pacman polecenie poniżej, aby Qrencode działał.

sudo pacman -S qrencode

Fedora

Użytkownicy systemu Fedora Linux mogą zainstalować aplikację Qrencode z głównych źródeł pakietu Fedory. Aby skonfigurować go w systemie Fedora, użyj następujących poleceń Dnf Komenda.

sudo dnf install qrencode

OpenSUSE

Qrencode znajduje się w repozytorium oprogramowania „Oss all” OpenSUSE. Aby zainstalować go w systemie Linux OpenSUSE, użyj następujących Zypper kod.

sudo zypper install qrencode

Ogólny Linux

Aplikacja Qrencode jest dostępna dla wszystkich dystrybucji systemu Linux za pośrednictwem kodu źródłowego. Jeśli używasz systemu operacyjnego Linux, który nie ma aplikacji w źródłach oprogramowania, przejdź do tej witryny tutaj aby pobrać kod źródłowy. Strona kodowa zawiera również instrukcje, jak skompilować wszystko i jakich wymaganych zależności.

  Jak tworzyć i używać karteczek samoprzylepnych na komputerze Mac

Generuj kody QR – Qrencode

Qrencode może tworzyć kody QR bezpośrednio przez terminal do pliku EPS lub PNG. W tym przewodniku skupimy się na wykorzystaniu formatu wyjściowego PNG, ponieważ jest on bardziej wszechstronny. Aby wygenerować niestandardowy kod QR, otwórz okno terminala i wprowadź polecenie qrencode z „qrcode.png” jako wyjściową nazwą pliku.

qrencode -m 10 -o qrcode.png 'your-link-here'

Zamień „twój-link-tutaj” na link, który chcesz umieścić w kodzie QR. Plik „qrcode.png” zostanie zapisany w katalogu domowym (~). Aby uzyskać dostęp do kodu, kliknij dwukrotnie plik obrazu, a otworzy się on w domyślnej przeglądarce obrazów na komputerze z systemem Linux. Następnie możesz zeskanować kod QR za pomocą urządzenia mobilnego.

  Jak naprawić niedziałający widok siatki Google Meet

Utwórz skrypt kodu QR

The qrencode polecenie sprawia, że ​​tworzenie kodu QR w systemie Linux jest bardzo łatwe. Jeśli jednak rutynowo generujesz kody QR do skanowania na urządzeniu mobilnym i chcesz do tego użyć Qrencode, prawdopodobnie będziesz potrzebować szybszego sposobu. Najszybszym sposobem jest utworzenie skryptu bash, który można uruchomić w dowolnym momencie, aby utworzyć nowe kody QR w systemie Linux.

Pierwszym krokiem w skrypcie bash jest utworzenie pliku. Używając dotknąć polecenie, utwórz pusty plik o nazwie „qrcode” w katalogu domowym.

touch ~/qrcode

Otwórz plik „qrcode” w edytorze tekstowym Nano za pomocą poniższego polecenia.

nano -w ~/qrcode

Gdy plik qrcode zostanie otwarty w Nano, napisz w wierszu na górze pliku. Shebang powie terminalowi, jak obsługiwać skrypt i jak go uruchomić.

#!/bin/bash

naciśnij Przestrzeń aby utworzyć nową linię w Nano. Następnie skopiuj i wklej poniższy kod do edytora. Aby wkleić w Nano, naciśnij Ctrl + Shift + V..

echo Paste your message or link to generate a QR code: read code  qrencode -m 10 -o qrcode.png $code  sleep 1  echo "QR Code has been generated as ~/qrcode.png. Launching with Feh."  feh ~/qrcode.png

Zapisz zmiany w pliku „qrcode” w edytorze tekstowym Nano, naciskając Ctrl + O na klawiaturze.

  Jak przełączyć się na jądro LTS w Arch Linux

Po utworzeniu skryptu należy zainstalować aplikację „Feh”, ponieważ skrypt używa jej do automatycznego wyświetlania kodu QR na ekranie. Aby zainstalować Feh na komputerze z systemem Linux, wprowadź jedno z poniższych poleceń.

Ubuntu

sudo apt install feh

Debian

sudo apt-get install feh

Arch Linux

sudo pacman -S feh

Fedora

sudo dnf install feh

OpenSUSE

sudo zypper install feh

Teraz, gdy Feh jest zainstalowany, proces tworzenia skryptu jest zakończony. Wpisz poniższe polecenia, aby zainstalować skrypt na komputerze z systemem Linux.

sudo chmod +x ~/qrcode
sudo mv ~/qrcode /usr/bin/

Aby uruchomić skrypt, napisz następującą komendę w terminalu.

qrcode

Wklej link w monicie, a kod QR wyskoczy na ekranie, gdy skończysz!

x