Jak grać w gry Game Boy na terminalu Linux

Terminal Linux, choć z pewnością ciekawy, nie jest szczególnie znany jako platforma do gier konsolowych — głównie ze względu na ograniczone wyjście ASCII i Braille’a. Ale jego spartański interfejs jest niemal idealny do odtworzenia wyglądu oryginalnego Nintendo Game Boy z 1989 roku. Oto jak grać w gry Game Boy na swoim terminalu.

Po co emulować Game Boya w terminalu?

Game Boy firmy Nintendo to jedna z odnoszących największe sukcesy konsol do gier, jakie kiedykolwiek stworzono, która wprowadziła pokolenia dzieci i dorosłych w radość płynącą z gier takich jak Tetris, Pokemon i seria Super Mario Land.

Dzięki procesorowi 4 MHz i wyświetlaczowi o wymiarach 47 x 43 mm Game Boy z łatwością zmieści się w kieszeni spodni i zapewni około 15 godzin rozgrywki na czterech bateriach AA. Pod koniec lat 80. i na początku 90. Game Boy był obowiązkowym akcesorium każdego nastolatka i całkowicie zdominował rynek gier przenośnych.

Popularność i długowieczność konsoli oznaczały, że istniały tysiące oficjalnie licencjonowanych gier na Game Boya, a o wiele więcej zostało zhakowanych razem przez majsterkowiczów w sypialniach.

Uruchamiając emulator w terminalu, możesz uruchomić każdy z nich, przekształcając terminal w obszerną bibliotekę grywalnych gier.

Jak sama nazwa wskazuje, php-terminal-gameboy-emulator jest napisany w PHP — języku zwykle używanym do tworzenia stron internetowych — i chociaż w pliku Readme projektu znajduje się tylko informacja, że ​​obsługuje on PHP 5.6, PHP 7 i HHVM, uruchomiliśmy go prawie bezbłędnie w wersjach PHP do 8.2.

Dzięki emulatorowi php-terminal-gameboy-emulator nie jesteś ograniczony do swojego komputera i możesz uruchamiać sesje przez Secure Shell (SSH) na zdalnych komputerach.

Ponieważ działa w terminalu, Twoje gry na Game Boy nie będą miały żadnego dźwięku, ale jesteśmy pewni, że możesz zanucić melodię przewodnią Tetris.

Nie będzie można także zapisywać gier. Jeśli te ograniczenia są zbyt restrykcyjne, w systemie Linux dostępne są dziesiątki doskonałych emulatorów.

Powinieneś używać wyłącznie ROM-ów, które posiadasz legalnie. Możesz znaleźć ogromną różnorodność homebrew ROM-ów Game Boy na stronie Centrum Homebrew.

Jak zainstalować emulator php-terminal-gameboy-emulator w systemie Linux

Zanim zainstalujesz php-terminal-gameboy-emulator, powinieneś najpierw upewnić się, że masz zainstalowany PHP. Aby to sprawdzić, otwórz terminal i wpisz:

 php -v 

To polecenie powinno zwrócić numer wersji zainstalowanego pakietu PHP. Jeśli zwróci „php: nie znaleziono polecenia”, nie masz zainstalowanego PHP.

Aby zainstalować PHP na Arch i powiązanych dystrybucjach, wpisz:

 sudo pacman -S php 

W Debianie i jego pochodnych:

 sudo apt install php 

W przypadku rodziny Fedora musisz najpierw dodać repozytorium Remi PHP:

 sudo dnf -y install http://rpms.remirepo.net/fedora/remi-release-XX.rpm 

…gdzie XX to numer wersji Fedory. Teraz włącz repozytorium:

 sudo dnf module enable php:remi-8.1 -y 

Wreszcie możesz zainstalować PHP za pomocą:

 sudo dnf install php -y 

Teraz PHP jest zainstalowane, użyj narzędzia wget, aby pobrać php-terminal-gameboy-emulator:

 wget https://raw.githubusercontent.com/gabrielrcouto/php-terminal-gameboy-emulator/master/bin/php-gameboy.phar 

Spraw, aby był wykonywalny za pomocą:

 sudo chmod +x php-gameboy.phar 

Przenieś plik binarny na swoją ścieżkę, aby można go było wykonać z dowolnego miejsca w systemie;

 sudo mv php-gameboy.phar /usr/local/bin/php-gameboy 

Graj w niesamowite gry Game Boy na swoim terminalu Linux

Aby rozpocząć grę za pomocą emulatora php-terminal-gameboy-emulator, musisz podać nazwę pliku ROM jako argument. Na przykład:

 php-gameboy ~/gbroms/tetris.gb 

Pamięć ROM załaduje się niemal natychmiast i zobaczysz znajomy ekran powitalny w skali szarości dowolnej wybranej gry.

Na poniższym filmie widać, że emulator jest w stanie całkiem sprawnie uruchomić Street Fighter II i że autor radzi sobie z wersją terminalową równie dobrze, jak z prawdziwym handheldem – przekonująco kontrolując Ryu, aby pokonać Guile’a w pierwszej rundzie.

Zauważysz także, że chociaż php-terminal-gameboy-emulator wykonuje przekonującą pracę polegającą na odtworzeniu ekranu matrycy punktowej Game Boya w twoim terminalu, czasami pojawiają się artefakty wizualne. Jak często się one pojawiają i ich powaga zależy od gry, w którą grasz.

Sterowanie emulatorem jest następujące i niestety nie można go ponownie przypisać:

Sterowanie klawiaturą

Sterowanie konsolą

WASD

Wskazówki dotyczące pada kierunkowego

Przecinek (,)

A

Kropka (.)

B

N

Wybierać

M

Początek

Zaimponuj swoim znajomym emulatorem php-terminal-gameboy-!

Granie w gry akcji, bijatyki i gry przygodowe z poziomu terminala Linux to wyczyn techniczny, który z pewnością zainspiruje Twoich współpracowników i znajomych, a także może być doskonałym sposobem na przekonanie ich o wyższości Linuksa jako systemu do gier.

Można go również wykorzystać jako sposób na ponowne przeżycie dzieciństwa w chwilach bezczynności podczas pracy.