Jak grać w pliki OGG w systemie Windows 10

Uniwersalne przeglądarki plików nie są tak uniwersalne, jak się podają. Niektóre aplikacje specjalizują się w odtwarzaniu określonych typów plików, podczas gdy inne mogą odtwarzać te bardziej popularne. Na przykład każdy odtwarzacz multimedialny może odtwarzać plik MP4, ale nie każdy może odtwarzać plik MKV. Windows 10 to pierwsza wersja systemu Windows, która natywnie obsługuje pliki MKV, ale są też wyjątki. Przekonasz się, że istnieją pewne pliki MKV, których system Windows 10 nadal nie może odtworzyć. Dzieje się tak, ponieważ pliki multimedialne wymagają zainstalowania kodeka, zanim aplikacja będzie mogła je odtworzyć. Jeśli nie ma kodeka, nie można odtworzyć pliku. Dlatego nie można odtwarzać plików OGG w systemie Windows 10.

Masz możliwość zainstalowania kodeka potrzebnego do odtwarzania plików OGG w systemie Windows 10, ale mają one swoją cenę. Dobra wiadomość jest taka, że ​​Microsoft wydał Web Media Extensions, które umożliwiają odtwarzanie plików OGG, Vorbis i Theora w systemie Windows 10. Zła wiadomość jest taka, że ​​nie jest jeszcze gotowy do publicznego wydania.

Zainstaluj rozszerzenia mediów internetowych

Aby płacić za pliki OGG, musisz zainstalować Rozszerzenia mediów internetowych app firmy Microsoft. Jest to bezpłatna aplikacja dostępna w Sklepie Windows. Zainstaluj go, a będziesz mógł odtwarzać pliki OGG w systemie Windows 10.

Ograniczenia

To jest na wpół ugotowane rozwiązanie. Zgodnie z opisem aplikacji będziesz mógł odtwarzać pliki OGG w Edge i innych aplikacjach. Te „inne aplikacje” nie obejmują aplikacji Filmy i TV, Internet Explorer ani Windows Media Player. Kodeki mają działać z każdą aplikacją, która je obsługuje, więc wygląda na to, że Microsoft mógł przedwcześnie wydać aplikację rozszerzeń mediów internetowych.

Nie ma jeszcze aplikacji, które mogą odczytać kodek i używać go do odtwarzania tych plików. Możliwe, że ma to związek z przyszłą wersją Edge lub przyszłą wersją systemu Windows 10.

Alternatywny

Prostym sposobem obejścia tego ograniczenia jest użycie odtwarzacza VLC. Jest to najbliższe uniwersalnemu odtwarzaczowi multimedialnemu, a jeśli jeszcze go nie masz w swoim systemie, tracisz. Aplikacja jest bogata w funkcje, a każda funkcja odtwarzania multimediów, którą Microsoft usunął z systemu Windows, jest więcej niż wymyślona w odtwarzaczu VLC. Może nawet odtwarzać większość plików MKV, ale znajdziesz tutaj wyjątki, w takim przypadku może być konieczne użycie aplikacji takiej jak PotPlayer.

Pliki OGG lub .oga i ogv nie są jeszcze popularne, ale są używane do przesyłania strumieniowego online. Obsługują metadane i napisy, więc nigdy nie boli mieć pod ręką aplikacji, która może odtwarzać dany typ pliku.