Jak iOS 14 może pomóc w robieniu lepszych zdjęć na iPhonie

W iOS 14 nastąpiły duże zmiany, w tym widżety na ekranie głównym oraz możliwość zmiany domyślnej przeglądarki i aplikacji pocztowych. Firma Apple ulepszyła również doskonałą aplikację Aparat. Sprawdzamy, co się zmieniło i jak korzystać z nowych funkcji.

Nowsze iPhone’y otrzymują największe aktualizacje

Jednym z największych ulepszeń, które znajdziesz w aplikacji Aparat, jest jej surowa wydajność. Apple twierdzi, że jest do 90 procent szybszy, z możliwością uchwycenia czterech strzałów na sekundę. Czas potrzebny na zrobienie pierwszego zimnego zdjęcia przez iPhone’a 11 poprawił się o 25 procent, a szybkość robienia zdjęć portretowych wzrosła o 15 procent.

Jednak Apple ograniczył wiele z tych ulepszeń do nowszych urządzeń, takich jak iPhone 11 (i 11 Pro), XR i XS. Po przetestowaniu aplikacji Aparat i przeczesaniu ustawień na iPhonie X i iPhonie 11, ten pierwszy ledwo się poprawił na iOS 13.

Wiele z tych zmian jest prawdopodobnie zależnych od nowszych procesorów w nowszych urządzeniach. Jednak niezależnie od wieku Twojego iPhone’a możesz nadal ulepszać swoje zdjęcia, korzystając z kilku wskazówek i wskazówek.

Potrójne soczewki w iPhonie 11.

Suwak odpowiedniej kompensacji ekspozycji

Blokowanie ostrości i ekspozycji na iPhonie to kłopotliwe doświadczenie. Najpierw musisz dotknąć i przytrzymać obszar, na którym chcesz się skupić. Następnie przesuń suwak ekspozycji w górę lub w dół, aby zwiększyć lub zmniejszyć ilość światła w scenie. Jest to ćwiczenie cierpliwości, które często prowadzi do błędów.

Ikona kompensacji ekspozycji.

Ulepszenia aplikacji Aparat w systemie iOS 14 znacznie ułatwiają precyzyjną regulację ekspozycji i dostosowywanie ilości światła w scenie. Aby to zrobić, otwórz aplikację Aparat i dotknij strzałki skierowanej w górę u góry ekranu. W wyświetlonym menu stuknij ikonę znaku plus / minus (+/-), aby wyświetlić pokrętło kompensacji ekspozycji.

Przesuń w lewo lub w prawo na pokrętle, aby zwiększyć lub zmniejszyć ilość światła w scenie. Możesz także dotknąć dowolnego miejsca na ekranie, aby kontrolować ostrość bez utraty ustawień ekspozycji. Po ustawieniu wartości ekspozycji iPhone zapamięta ją do następnego otwarcia aplikacji Aparat.

Pokrętło kompensacji ekspozycji na iPhonie.

Podczas korzystania z kompensacji ekspozycji zobaczysz światłomierz w lewym górnym rogu, wskazujący, czy scena jest poniżej (jeśli miernik pochyla się w lewo) lub prześwietlona (jeśli miernik pochyla się w prawo). Pamiętaj, że kompensacja ekspozycji dostraja tylko bieżącą scenę – nie jest to w pełni ręczna regulacja.

Aplikacja Aparat będzie nadal dostosowywać się do warunków oświetleniowych, chyba że zablokujesz ekspozycję, dotykając i przytrzymując wizjer. Zyskujesz znacznie większą kontrolę nad sceną, robiąc to, a następnie przesuwając palcami w górę iw dół małego pudełka, które się pojawi.

Dużo szybsze strzelanie

Najszybszym sposobem wykonania serii zdjęć jest tryb Seria. Aby to zrobić, po prostu dotknij i przytrzymaj przycisk migawki. Kiedy skończysz, możesz przejrzeć wszystkie zdjęcia i zachować dobre. W iOS 14 możesz także szybko robić zdjęcia, kilkakrotnie dotykając przycisku migawki.

W iOS 13 powoduje to zacinanie się, ponieważ iPhone przetwarza każde zdjęcie po wykonaniu. Wybierz Ustawienia> Aparat, a następnie włącz opcję „Określ priorytet szybszego fotografowania”. Twój iPhone będzie wtedy przedkładał prędkość nad jakość obrazu, zmniejszając ilość przetwarzania wykonywanego na każdym zdjęciu.

Włącz

Mając pierwszeństwo przed migawką, iOS 14 zapewnia bardziej naturalne wrażenia z fotografowania, podobne do lustrzanek cyfrowych lub lustrzanek cyfrowych. Nie będziesz też mieć długich serii zdjęć, ale raczej pojedyncze zdjęcia do sortowania.

Ta funkcja działa na iPhone’ach XS, XR, 11 i 11 Pro.

Lustrzane selfie

Android od zawsze był lustrzanym odbiciem selfie. Teraz (w końcu) iPhone też. W systemie iOS 13 i wcześniejszych iOS automatycznie tworzy kopię lustrzaną zdjęć, aby tekst nie był wyświetlany w przeglądarce wstecz.

Jeśli wolisz zapisać identyczną „lustrzaną” wersję selfie, którą widzisz w wizjerze, włącz „Lustrzany przedni aparat” w Ustawieniach> Aparat.

Plik

Ta funkcja jest dostępna na telefonie iPhone XS, XR i nowszych.

Ulepszenia trybu nocnego

Tryb nocny zawiera teraz podpowiedzi, które pomogą Ci utrzymać urządzenie w stabilnej pozycji podczas fotografowania. Utrzymując aparat tak nieruchomo, jak to możliwe, tryb nocny zapewnia ostrzejszy obraz. Aby ci pomóc, na ekranie pojawiają się dwa krzyżyki (podobnie jak te, które pojawiają się, gdy robisz zdjęcie, patrząc prosto w dół).

Przewodnik po celownikach trybu nocnego w iOS 14.

Trzymaj te celowniki wyrównane, aby zrobić jak najlepsze zdjęcie. Jeśli się chwiejesz i wypadną z wyrównania, możesz je wyrównać, aby uzyskać nieco lepszy wynik. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podczas fotografowania w trybie nocnym umieść iPhone’a na statywie.

Tryb nocny jest dostępny tylko na iPhonie 11 i nowszych.

QuickTake jest teraz dostępny na iPhone’ach XR i XS

QuickTake to stale rozwijająca się funkcja wideo firmy Apple. Umożliwia szybkie rozpoczęcie nagrywania filmu, nawet gdy aparat jest w domyślnym trybie fotograficznym. Zmniejsza to opóźnienie spowodowane koniecznością przełączania się z trybu zdjęć na wideo.

Ta funkcja była wcześniej ograniczona do iPhone’a 11 lub nowszego, ale iOS 14 dodaje ją z mocą wsteczną do iPhone’a XR i XS. Po prostu uruchom aplikację Aparat, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zwiększania głośności lub przycisk migawki. Aby zablokować nagrywanie, naciśnij i przytrzymaj przycisk migawki, a następnie przesuń palcem w prawo.

Użyj zwiększania głośności dla Burst zamiast QuickTake

Domyślnie naciśnięcie przycisku zwiększania głośności w aplikacji Aparat uruchomi wideo QuickTake. Na starszych urządzeniach przycisk zwiększania głośności wykonuje zwykłe zdjęcie.

Teraz, jeśli masz nowszego iPhone’a, możesz wybrać, czy chcesz aktywować QuickTake, czy Burst, naciskając i przytrzymując przycisk zwiększania głośności. Aby włączyć serię, po prostu włącz opcję „Zwiększ głośność dla serii” w menu Ustawienia> Kamera.

Włącz opcję

Aby rozpocząć wideo QuickTake, naciśnij i przytrzymaj przycisk zmniejszania głośności. To ustawienie ma wpływ na urządzenia iPhone XR, XS i nowsze.

Nowe menu ustawień aparatu

Zmiana ustawień aparatu wymagała wcześniej dotykania małych ikon u góry ekranu. iOS 14 umieścił wszystkie te preferencje w jednym menu wraz z nowymi kontrolkami kompensacji ekspozycji.

Jeśli masz iPhone’a XR i XS lub nowszego, możesz uzyskać dostęp do tych ustawień, dotykając strzałki skierowanej w dół u góry ekranu.

Stuknięcie strzałki skierowanej w dół, aby otworzyć ustawienia aparatu iPhone'a.

Nie jest jasne, dlaczego Apple ograniczyło tę zmianę tylko do dwóch ostatnich generacji iPhone’ów, podczas gdy starsze urządzenia mają ten sam interfejs. Może w przyszłym roku właściciele iPhone’a X!

Więcej ulepszeń w fotografii w przyszłości?

Następca iPhone’a 11 został w tym roku opóźniony. Zwykle Apple ogłosiłby nowy telefon wraz z aktualizacją iOS 14 i zostałby wydany około tygodnia po wydarzeniu.

Tegoroczne wydarzenie poświęcone iPhone’om spodziewane jest w październiku, więc nie będziemy musieli długo czekać, zanim usłyszymy o ulepszeniach nadchodzących w tegorocznych modelach. Byłoby miło, gdyby Apple tym razem wprowadziło tryb nocny do wszystkich obiektywów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o fotografii iPhone’em? Zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem po aplikacji Aparat na iOS.