Jak korzystać z kontrolera PS4 w systemie Linux

Kontroler Sony PlayStation 4 to doskonałe urządzenie i byłby świetnym kontrolerem do grania w gry wideo w systemie Linux. W tym przewodniku przeprowadzimy Cię przez proces korzystania z kontrolera PS4 w systemie Linux. Zacznijmy!

Metoda 1 – Steam

Ciężka praca Valve nad wersją Steam dla Linuksa oznacza, że ​​użytkownicy mogą cieszyć się doskonałą obsługą kontrolerów gier wideo innych firm, takich jak kontroler Sony DualShock 4 (PS4), Nintendo Switch, Microsoft Xbox One i nie tylko.

Metoda Steam jest oczywistym sposobem na obsługę kontrolera PS4 w systemie Linux z kilku powodów. Na początek możliwe jest skonfigurowanie klienta Steam do przyjęcia innych stylów kontrolera (takich jak Xbox) i dodanie go do PS4. Ale poza tym Valve oferuje niestandardowe narzędzie do mapowania kontrolerów, którego użytkownicy mogą używać do łatwego ręcznego mapowania gier na kontroler PS4.

Zainstaluj Steam w systemie Linux

Aby skonfigurować kontroler DualShock 4 w systemie Linux przez Steam, należy najpierw zainstalować aplikację Steam. Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji, które odpowiadają używanej dystrybucji.

Ubuntu

Ubuntu dystrybuuje Steam w swoich oficjalnych repozytoriach oprogramowania. Aby go zainstalować, użyj menedżera pakietów Apt, aby załadować Steam.

sudo apt installing steam

Alternatywnie użytkownicy Ubuntu mogą pobrać pakiet Steam DEB bezpośrednio z Witryna Steam tutaj.

Debian

Najłatwiejszym sposobem zainstalowania Steam w systemie Linux jest pobranie samodzielnego pakietu DEB ze strony internetowej Steam. Pobieranie jest lepsze, ponieważ nie musisz majstrować przy pliku źródłowym, aby włączyć „niewolne” pakiety do zainstalowania Steam.

Aby uzyskać najnowszy pakiet Steam DEB, użyj poniższego polecenia wget.

Uwaga: aby używać Steam w Debianie, musisz włączyć architekturę 32-bitową.

wget https://steamcdn-a.akamaihd.net/client/installer/steam.deb

Po zakończeniu pobierania pliku „steam.deb” użyj narzędzia dpkg, aby załadować go do systemu.

sudo dpkg -i steam.deb

Zakończ instalację poleceniem apt-get install -f.

sudo apt-get install -f

Arch Linux

Steam znajduje się w oficjalnych repozytoriach oprogramowania Arch Linux. Aby go zainstalować, użyj poniższego polecenia zarządzania pakietami Pacman.

sudo pacman -S steam

Fedora

Steam jest dostępny dla użytkowników Fedory poprzez repozytorium oprogramowania RPMFusion. Aby włączyć te repozytoria, wykonaj następujące operacje w wierszu polecenia.

Uwaga: zamień XX w poleceniach poniżej na numer wydania Fedory Linux, którego używasz.

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-XX.noarch.rpm -y
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-XX.noarch.rpm -y

Po włączeniu repozytoriów zainstaluj Steam z Dnf.

sudo dnf install steam -y

OpenSUSE

Używasz OpenSUSE i potrzebujesz Steam? Udaj się do OBS i pobierz pakiet, który najlepiej pasuje do Twojej wersji systemu operacyjnego!

Flatpak

Upewnij się, że masz włączone środowisko wykonawcze Flatpak. Następnie wprowadź następujące polecenia, aby załadować Steam.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub com.valvesoftware.Steam

Po zainstalowaniu Steam na komputerze z systemem Linux zaloguj się na swoje konto i otwórz aplikację.

Skonfiguruj kontroler PS4 w Steam

Teraz, gdy aplikacja Steam jest zainstalowana i otwarta na komputerze z systemem Linux, podłącz PS4 przez USB do komputera lub sparuj go przez Bluetooth, naciskając Udostępnij + przycisk PS, jeśli wolisz.

Po podłączeniu kontrolera do komputera z systemem Linux przejdź do aplikacji Steam, znajdź menu „Steam” i kliknij je. Następnie wybierz menu „Ustawienia”, aby uzyskać dostęp do obszaru ustawień Steam.

W obszarze ustawień Steam znajdź „Kontroler” i wybierz go. Następnie wybierz „OGÓLNE USTAWIENIA STEROWNIKA”.

W obszarze „OGÓLNE USTAWIENIA KONTROLERA” zaznacz pole obok „Obsługa konfiguracji PlayStation”. Następnie przewiń w dół i powinieneś zobaczyć „Niezarejestrowany kontroler PlayStation”. Kliknij go i zarejestruj na swoim koncie Steam.

Gdy kontroler PlayStation 4 jest zarejestrowany na Twoim koncie Steam, możesz teraz używać go do grania w gry wideo ze swojej biblioteki Steam, a także w gry innych firm dodane do Steam za pomocą funkcji „Dodaj grę”.

Metoda 2 – DS4DRV

Sterownik przestrzeni użytkownika Dualshock 4 dla systemu Linux jest starszym sterownikiem, ale potwierdzono, że zapewnia użytkownikom doskonałą obsługę kontrolera Sony DualShock 4 (PS4) w większości systemów operacyjnych opartych na systemie Linux.

Instalowanie sterownika DS4DRV odbywa się za pomocą narzędzia do pakowania w języku Python, co oznacza, że ​​nawet mniej znane dystrybucje Linuksa nie powinny mieć problemu z jego zainstalowaniem. Aby rozpocząć instalację, otwórz terminal i uruchom pip –help, a następnie python –version.

Uwaga: musisz także zainstalować „python-setuptools”. Więcej informacji na ten temat tutaj.

pip --help
python --version

Zakładając, że funkcja „help” pokazuje, że Pip działa i możesz potwierdzić, że masz Python 2.7 lub nowszy, użyj polecenia pip install, aby załadować sterownik DS4DRV na komputer z systemem Linux.

sudo pip install ds4drv

Podłącz kontroler Ps4

Gdy sterownik DS4DRV działa, czas podłączyć go do systemu, aby używać go w systemie Linux. Podłącz kontroler PS4 do portu USB w komputerze. Możesz też przytrzymać przycisk Udostępnij + PS, aby przejść do trybu Bluetooth. Następnie postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak sparować go bezprzewodowo z komputerem.

Po sparowaniu kontrolera PS4 z komputerem z systemem Linux wróć do terminala i uruchom ds4drv.

ds4drv --hidraw

Jeśli polecenie się powiedzie, twój kontroler DualShock 4 powinien działać w każdej grze, którą uruchomisz w systemie bez żadnych problemów! Aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z DS4DRV, w tym bardziej zaawansowanych funkcji, których nie omówiliśmy, kliknij tutaj.