Udostępnij teraz w social media:

Niedawno pojawił się Ubuntu 19.10 i ma kilka świetnych funkcji dla fanów Linuksa, którymi mogą się ekscytować. Jedną z najlepszych funkcji, które 19.10 oferuje użytkownikom, jest nowa funkcja „Udostępnianie multimediów”. Dzięki niemu użytkownicy Ubuntu zyskują możliwość łatwego udostępniania dowolnego pliku lub folderu przy niewielkim wysiłku. W tym przewodniku omówimy nową funkcję „Udostępnianie multimediów”, sposób jej działania i sposób jej używania.

Uaktualnij do Ubuntu 19.10

Nowa funkcja „Udostępnianie multimediów” w Ubuntu jest dostępna tylko w Ubuntu 19.10. Dlatego musisz zaktualizować istniejącą instalację systemu Ubuntu Linux do nowej wersji, w przeciwnym razie dostęp do nowej funkcji „Udostępnianie multimediów” nie będzie możliwy.

Aktualizacja do Ubuntu 19.10 jest łatwym procesem dzięki menedżerowi aktualizacji Ubuntu. Aby rozpocząć aktualizację, uruchom „Software Updater” i pozwól mu się odświeżyć.

Po odświeżeniu systemu zobaczysz wyskakujące powiadomienie. To powiadomienie poinformuje Cię, że wydano nową wersję Ubuntu. Kliknij przycisk „Tak, uaktualnij teraz”, aby rozpocząć aktualizację.

Lub, jeśli czujesz się odważny, otwórz okno terminala i wprowadź następujące polecenia, aby natychmiast zaktualizować do najnowszego Ubuntu. Przed kontynuowaniem wykonaj kopię zapasową danych!

Sprawdź -   Jak używać Meld do porównywania zmian w plikach w systemie Linux

Uwaga: nie masz ochoty przechodzić przez proces aktualizacji do Ubuntu 19.10? Zamiast tego pobierz go ze strony internetowej Ubuntu i zacznij od nowa!

18.04 LTS

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade -y
sudo apt-get dist-upgrade -y
sudo sed -i 's/bionic/eoan/g' /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade -y
sudo apt-get dist-upgrade -y
sudo reboot

19.04

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade -y
sudo apt-get dist-upgrade -y
sudo sed -i 's/disco/eoan/g' /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade -y
sudo apt-get dist-upgrade -y
sudo reboot

Po zaktualizowaniu komputera z systemem Ubuntu Linux do wersji 19.10 przejdź do pozostałej części przewodnika.

Włącz funkcję udostępniania multimediów w 19.10

Funkcja „Udostępnianie multimediów” jest ukryta w panelu ustawień Gnome na pulpicie Ubuntu. Aby go włączyć, naciśnij klawisz Win na klawiaturze, aby otworzyć pole wyszukiwania Gnome.

Po otwarciu pola wyszukiwania Gnome wpisz „Ustawienia” i uruchom aplikację z etykietą „Ustawienia”. Następnie spójrz na prawą stronę aplikacji ustawień „Udostępnianie” i kliknij ją, aby uzyskać dostęp do ustawień „Udostępnianie”.

Uwaga: ta funkcja jest dostępna tylko na pulpicie Gnome Shell. Jeśli korzystasz z alternatywnych środowisk graficznych, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem tutaj, aby dowiedzieć się, jak uzyskać dostęp do Gnome w systemie Ubuntu.

Sprawdź -   Jak sprawić, by kontroler emulował kontroler Xbox

W obszarze „Udostępnianie” w Ustawieniach znajdź opcję „Udostępnianie multimediów”. Zmień „Wył.” Na „Wł.”, Aby włączyć tę funkcję.

Po włączeniu funkcji „Udostępnianie multimediów” w systemie Ubuntu, znajdź pole „Nazwa komputera” i zmień je. Pamiętaj, że ta nazwa określa sposób, w jaki inne komputery będą Cię widzieć w sieci.

Utwórz udziały w Ubuntu 19.10

Domyślnie funkcja „Udostępnianie multimediów” w Ubuntu daje innym użytkownikom sieci dostęp do folderów „Wideo, Muzyka i Obrazy”. Możliwe jest jednak również tworzenie niestandardowych udziałów. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Krok 1: Otwórz Ustawienia, wyszukując je w polu wyszukiwania. Następnie kliknij „Udostępnianie”, aby uzyskać dostęp do sekcji udostępniania.

Krok 2: W sekcji ustawień „Udostępnianie” znajdź na liście „Udostępnianie multimediów” i kliknij je, aby wyświetlić wyskakujące okienko „Udostępnianie multimediów”.

Krok 3: W wyskakującym okienku „Udostępnianie multimediów” domyślnie zobaczysz trzy udostępnione foldery. Te foldery to „Music, Videos i Pictures”. Przewiń w dół obok nich, poszukaj znaku + i kliknij go myszą.

Sprawdź -   Jak wcześnie przetestować Ubuntu 20.04 LTS - AddictiveTips

Krok 4: Po kliknięciu znaku + na ekranie pojawi się okno „Wybierz folder”. W oknie „Wybierz folder” znajdź folder, który chcesz udostępnić w sieci, i kliknij „Otwórz”.

Po kliknięciu przycisku „Otwórz” Ubuntu doda nowy folder do listy „Udostępnianie multimediów” i zapewni dostęp sieciowy do niego. Możesz powtórzyć ten proces, aby udostępnić dowolną liczbę folderów; tu nie ma limitu.

Usuwanie udziałów

Chcesz usunąć udostępniony folder dodany do „Udostępniania multimediów” na komputerze z systemem Ubuntu Linux? Oto jak. Najpierw otwórz „Ustawienia” i przejdź do sekcji „Udostępnianie”.

W sekcji „Udostępnianie” kliknij „Udostępnianie multimediów”, aby wyświetlić listę udziałów na komputerze. Następnie przewiń w dół obok domyślnych udostępnień „Muzyka, filmy i obrazy” do tego, który chcesz usunąć. Kliknij przycisk „X” obok udziału, aby natychmiast go usunąć.

Alternatywnie, jeśli nie chcesz usuwać udziałów na zawsze, tylko tymczasowo, możesz je wyłączyć, wyłączając udostępnianie. Aby to zrobić, przesuń suwak w „Media Shares” do pozycji wyłączonej. Natychmiast wyłączy udostępnianie multimediów na komputerze z systemem Ubuntu w sieci.