Jak korzystać z poleceń Linux Cat (z przykładami)

W każdym systemie operacyjnym użytkownicy pracują z plikami i wykonują operacje, takie jak tworzenie, usuwanie i odczytywanie z plików. W Linuksie sytuacja nie jest inna.

Podczas gdy możesz pracować z plikami za pomocą graficznego interfejsu użytkownika w systemie operacyjnym Linux, większość użytkowników Linuksa woli interakcję z systemem operacyjnym z poziomu terminala.

W związku z tym Linux ma polecenia, które pozwalają użytkownikom pracować z plikami bezpośrednio z terminala. Jednym z takich poleceń jest polecenie cat.

Ze stron podręcznika systemu Linux polecenie cat służy do łączenia plików i drukowania zawartości pliku na standardowe wyjście. Strony podręcznika systemu Linux to pliki dokumentacji, które mają pomóc użytkownikom zrozumieć polecenia systemu Linux i sposób ich używania.

Aby uzyskać dostęp do strony man dla dowolnego polecenia Linuksa, wystarczy wpisać man . Na przykład, aby zobaczyć strony podręcznika dla polecenia cat, wykonaj następujące polecenie w terminalu:

man cat

Do czego służy komenda cat

Jak wspomniano wcześniej, polecenie cat może być użyte do wyświetlenia zawartości pliku na ekranie. Jego inną funkcjonalnością jest łączenie plików i wyprowadzanie ich treści. Oznacza to, że jeśli podasz komendę cat z wieloma plikami, połączy ona ich zawartość i wyświetli ich zawartość na ekranie.

Mówiąc prościej, polecenie cat połączy zawartość w wiele plików i wyświetli je na ekranie. Jednak w takiej operacji polecenie cat nie utworzy żadnego nowego pliku, a oryginalne pliki użyte w poleceniu cat pozostaną niezmienione.

Polecenie cat jest również używane w przekierowaniu. Przekierowanie odnosi się do sposobu, w jaki użytkownicy mogą zmieniać źródło standardowego wejścia oraz miejsce docelowe standardowego wyjścia i standardowego błędu. Standardowe wejście, standardowe wyjście i standardowy błąd to standardowe strumienie używane do komunikacji w systemie Linux.

Domyślnie standardowym wejściem jest klawiatura, a standardowe wyjście i standardowe błędy są domyślnie wyświetlane na ekranie.

Przekierowanie oznacza zatem, że zamiast standardowego wejścia z klawiatury, które jest domyślne, możemy przekierować i pobrać dane wejściowe z pliku lub dowolnego innego źródła.

Jeśli chodzi o standardowe wyjście i standardowy błąd, które są domyślnie wyświetlane na ekranie, poprzez przekierowanie można je zapisać do pliku.

Składnia polecenia cat

Składnia polecenia cat jest następująca:

cat [OPTION]... [FILE]...

Na stronach podręcznika systemu Linux wszystko, co jest wymienione w nawiasach kwadratowych, jest opcjonalne. Dlatego w powyższej składni komenda cat nie musi mieć OPCJI ani nawet Pliku jako argumentu. Może mieć jedno z dwóch, oba lub wcale.

Wielokropek(…) służy do pokazania, że ​​jeden lub więcej z poprzedzających operandów lub argumentów jest dozwolonych. Dlatego polecenie cat może przyjmować jedną lub wiele OPCJI lub PLIKÓW.

PLIK reprezentuje pliki, które chcemy, aby polecenie cat połączyło i wyświetliło. OPCJA reprezentuje flagi, które można dodać do polecenia cat, aby zmodyfikować jego zachowanie. Poniżej przedstawiono opcje, których można użyć z poleceniem cat:

Polecenie cat działa poprzez pobranie przekazanych do niego plików i wyprowadzenie ich zawartości na standardowe wyjście, którym jest okno terminala. W przypadku przekazania do niego wielu plików, ich zawartość jest łączona, a następnie wyświetlana w oknie terminala.

Polecenie cat będzie również zachowywać się inaczej w zależności od przekazanej mu flagi. Na przykład przekazanie flagi -n spowoduje, że komenda cat numeruje wszystkie linie wyjściowe. W zależności od tego, jak chcesz, aby się zachowywał, możesz przekazać dowolną flagę, której można użyć z poleceniem cat.

Jak korzystać z polecenia kota

Aby użyć polecenia cat, po prostu wprowadź polecenie i nazwę pliku (plików), które chcesz połączyć i na przykład przeczytać. Aby wypisać zawartość pliku o nazwie rainbow.txt, wykonaj następujące polecenie.

cat rainbow.txt

Możesz także dodać flagę, aby zmodyfikować zachowanie polecenia cat. Na przykład możesz ponumerować wszystkie linie wyjściowe za pomocą flagi -n. W powyższym przykładzie możemy ponumerować wszystkie linie wyjściowe w rainbow.txt, wykonując następującą linię:

cat -n rainbow.txt

Wyjścia z tych dwóch poleceń są pokazane poniżej:

Aby połączyć flagi lub opcje, których można użyć z poleceniem cat, po prostu napisz je jedna po drugiej lub możesz je rozdzielić. Każda z tych dwóch prac. Pokazana poniżej flaga -E służy do dodania znaku dolara ($) na końcu linii wyjściowych.

Może to być przydatne podczas wyświetlania wartości walut. Poniżej przedstawiono różne sposoby łączenia wielu flag za pomocą polecenia cat:

Aby połączyć i wyświetlić wiele plików za pomocą polecenia cat, po prostu wpisz nazwy plików jedna po drugiej, oddzielając je spacjami. Na przykład, aby połączyć dwa pliki o nazwach rainbow.txt i primary.txt, wykonaj następujący wiersz:

cat rainbow.txt primary.txt

Dane wyjściowe polecenia pokazano poniżej

Dwa pliki rainbow.txt i primary.txt pozostaną niezmienione po tej operacji. Należy zauważyć, że kolejność, w jakiej pliki pojawiają się w poleceniu, określa sposób wyświetlania zawartości. Zawartość jest wyświetlana od pierwszego pliku do ostatniego. Możesz także dodawać flagi podczas łączenia i wyświetlania wielu plików, jak pokazano poniżej:

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w poleceniu cat, jest to, że w przypadku, gdy do polecenia nie podano żadnego pliku lub podano myślnik (-), polecenie cat czyta ze standardowego wejścia zamiast z pliku. Standardowym wejściem jest klawiatura.

Dlatego polecenie cat po prostu wyświetli wszystko, co użytkownik wprowadzi za pomocą klawiatury. Aby zobaczyć to w praktyce, wykonaj polecenie:

cat

Polecenie przeniesie Cię do migającego kursora oczekującego na wprowadzenie z klawiatury. Wpisz dowolny tekst, a następnie naciśnij Enter. Cokolwiek wpiszesz, zostanie wyprowadzone na standardowe wyjście, jak pokazano poniżej:

Naciśnij CTRL + C, aby wyjść i zatrzymać przekazywanie danych do polecenia cat.

Możemy również użyć polecenia cat do łączenia i wyprowadzania zawartości wszystkich plików określonego typu w katalogu aktywnym. Odbywa się to za pomocą gwiazdki

cat *.txt

dzika karta. Na przykład, aby wyświetlić całą zawartość plików tekstowych (.txt) w określonym katalogu, wykonalibyśmy poniższy kod:

Wyjście polecenia pokazano poniżej:

Przykłady polecenia cat

Oprócz standardowych zastosowań komendy cat, funkcjonalność komendy cat można rozszerzyć poprzez przekierowanie. Jak wspomniano wcześniej, polecenie cat jest domyślnie wyświetlane na ekranie terminala.

Jednak poprzez przekierowanie możemy przekierować jego dane wyjściowe do innego pliku zamiast wyświetlania danych wyjściowych na ekranie.

Operatorem przekierowania danych wyjściowych w systemie Linux jest > (symbol większości niż, zwany także jodełką).

cat rainbow.txt

Na przykład, jeśli wykonamy linię:

Zawartość rainbow.txt zostanie wyświetlona na ekranie.

cat colors.txt > rainbow.txt

Jeśli jednak wykonamy

Zawartość rainbow.txt nie będzie wyświetlana na ekranie. Zamiast tego zostaną przekierowane i zapisane w pliku colors.txt. Może to być doskonały sposób kopiowania zawartości z jednego pliku do drugiego.

Domyślne zachowanie przekierowania danych wyjściowych w systemie Linux polega na nadpisaniu całej zawartości pliku, do którego przekierowujemy. Na przykład w powyższym przykładzie cała zawartość pliku rainbow.txt zostanie zastąpiona treścią pliku colors.txt. Aby zachować istniejącą treść w pliku, do którego przekierowujesz, i dołączyć do niej nową treść, użyj >> podczas przekierowywania.

Zauważ poniżej, że colors.txt ma teraz kolory, które zostały znalezione w rainbows.txt po przekierowaniu wyjścia z rainbows.txt do colors.txt za pomocą >>

Aby jeszcze bardziej rozszerzyć funkcjonalność polecenia cat, możemy połączyć przekierowanie i domyślne zachowanie polecenia cat polegające na czytaniu ze standardowego wejścia, gdy nie podano pliku, aby użyć polecenia cat do utworzenia pliku i zapisu do niego.

cat > dark.txt

Jeśli wykonasz poniższy kod

Będziemy przekierowywać do dark.txt. Ponieważ nie udostępniliśmy pliku, którego zawartość zostanie przekierowana do dark.txt, polecenie cat będzie oczekiwało wejścia z klawiatury.

Dlatego wprowadź dowolny tekst, który chcesz zapisać w dark.txt, naciśnij Enter, aby przejść do następnej linii, a po zakończeniu naciśnij CTRL + D, aby zapisać to, co wpisałeś w pliku, do którego przekierowujesz.

Ponieważ przekierowujemy do pliku, który nie istnieje, automatycznie zostanie utworzony plik dark.txt, a to, co wpisaliśmy za pomocą klawiatury, zostanie zapisane w pliku. W ten sposób możemy użyć polecenia cat do tworzenia plików i zapisywania do nich w momencie ich tworzenia.

Wynik operacji pokazano poniżej:

cat >> dark.txt

Kota można również użyć do dodania tekstu na końcu pliku. Korzystając z dark.txt, możemy dodać do niego więcej kolorów, wykonując:

Następnie możesz dodać dodatkowe informacje, wpisując za pomocą klawiatury, a następnie naciskając CTRL + D, aby zapisać i dołączyć nową treść do dark.txt, jak pokazano poniżej:

cat file1 file2 file3 > file4

Polecenia cat można również użyć do połączenia kilku plików w jeden plik. Poniżej przedstawiono składnię takiej operacji

Zawartość plików plik1, plik2 i plik3 zostanie połączona razem i zapisana do pliku4. Możesz także użyć >> na wypadek, gdybyś nie chciał nadpisywać zawartości pliku 4. Jeśli plik $ nie istnieje, zostanie utworzony automatycznie.

Przykład tego pokazano poniżej:

cat colors.txt primary.txt > allColors.txt

Aby zapisać zawartość colors.txt i primary.txt do allColors.txt, wykonujemy

cat primary.txt >> colors.txt

Możesz także dołączyć zawartość jednego lub wielu plików do innego pliku za pomocą polecenia cat. Odbywa się to za pomocą >> podczas przekierowywania wyjścia. Pozwala to uniknąć nadpisania tego, co jest już zapisane w innym pliku. Na przykład, aby dołączyć zawartość pliku primary.txt do pliku colors.txt, wykonaj poniższy kod:

Wynik tej operacji pokazano poniżej:

Wniosek

Polecenie cat jest bardzo przydatnym poleceniem systemu Linux, które umożliwia użytkownikom łączenie i wyświetlanie zawartości plików. Polecenie ma wiele flag, które można do niego dodać, aby zmienić jego zachowanie.

Dzięki przekierowaniu funkcjonalność polecenia cat może zostać znacznie zwiększona, umożliwiając użytkownikom tworzenie i kopiowanie plików, łączenie wielu plików w jeden plik i dołączanie do istniejącego pliku. Aby dowiedzieć się więcej o poleceniu cat, odwiedź jego strony podręcznika.

Możesz także zapoznać się z niektórymi poleceniami systemu Linux dla administratorów systemu.