Firefox ma tryb obrazu w obrazie, podobnie jak Chrome i Safari. Ta funkcja została dodana w przeglądarce Firefox 67 (obecna stabilna wersja to 68) i działa na stronach internetowych, które wykorzystują odtwarzacz multimedialny HTML5. Jedną z popularnych witryn, które obsługują tę funkcję, jest oczywiście YouTube. Z jakiegoś powodu ta opcja nie jest domyślnie włączona dla wszystkich użytkowników, dlatego możesz ją aktywować i korzystać z trybu „Obraz w obrazie” w Firefoxie.
Włącz tryb „Obraz w obrazie” w Firefoxie
Otwórz Firefox i na pasku adresu URL wprowadź następujące dane:
about:config
Stuknij Enter i zaakceptuj ostrzeżenie, które pojawi się na ekranie. Gdy znajdziesz się na stronie preferencji, użyj paska wyszukiwania u góry, aby znaleźć następujące ustawienie:
media.videocontrols.picture-in-picture.enabled
Kliknij dwukrotnie, aby zmienić jego wartość z False na True.
Jak używać trybu „Obraz w obrazie” w przeglądarce Firefox
Po włączeniu tej opcji możesz zacząć korzystać z trybu „Obraz w obrazie” w przeglądarce Firefox. Przejdź do witryny z odtwarzanymi treściami wideo i upewnij się, że korzysta ona z odtwarzacza HTML5. Rozpocznij odtwarzanie wideo, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na odtwarzacz. Przy pierwszym kliknięciu menu kontekstowe może nie zawierać opcji „Obraz w obrazie”. Jeśli tak się stanie, spróbuj kliknąć prawym przyciskiem myszy ponownie, a opcja powinna się pojawić.
Tryb „Obraz w obrazie” działa zgodnie z oczekiwaniami; pływający odtwarzacz jest dodawany do ekranu i unosi się nad wszystkimi innymi oknami, co oznacza, że jest przypięty do góry. Możesz go kliknąć i przeciągnąć, aby przenieść w dowolne miejsce, a także zmienić jego rozmiar.
Sam odtwarzacz nie ma wielu elementów sterujących; dostępny jest jedynie przycisk umożliwiający powrót do karty, w której film był pierwotnie odtwarzany, oraz przycisk odtwarzania/pauzy. Istnieje również przycisk zamykania, który po kliknięciu spowoduje zamknięcie pływającego odtwarzacza w trybie „Obraz w obrazie”. Film powróci do zakładki, w której był otwarty, i zatrzyma się w momencie, w którym został włączony po zamknięciu odtwarzacza.
Chrome wprowadził tę funkcję niemal rok wcześniej niż Firefox, jednak nie działa ona na wszystkich stronach internetowych. To samo dotyczy Firefoksa – tryb „Obraz w obrazie” nie jest obsługiwany na wszystkich witrynach, nawet tych korzystających z HTML5. Przykładem jest Facebook, który używa HTML5 do odtwarzania filmów od 2015 roku, ale nie obsługuje natywnego trybu „Obraz w obrazie” w przeglądarkach, w tym Chrome. Użytkownicy Chrome mogą wymusić tę funkcjonalność za pomocą specjalnego rozszerzenia, ale Mozilla nie oferuje oficjalnego rozwiązania, które by to umożliwiło.
Prawdopodobnie można znaleźć dodatek, który, mimo że nie został stworzony przez Mozillę, pozwoli na korzystanie z innych odtwarzaczy HTML5 w trybie „Obraz w obrazie”.