Jak korzystać z trybu Gnome „Night Light”

Niebieskie światło jest okropne dla twoich oczu i może zakłócać twój rytm dobowy, oszukując mózg, by pomyślał, że to dzień. Niektóre skutki zakłócenia rytmu dobowego obejmują problemy z układem odpornościowym organizmu i zmniejszenie produkcji melatoniny, która reguluje rytm snu.

Aby zwalczyć niebieskie światło w systemie Linux, mamy narzędzia takie jak RedShift i F.lux. Mimo to narzędzia te są mniej niż przyjazne dla użytkownika, więc przeciętny użytkownik Linuksa może nie chcieć przechodzić przez proces ich konfiguracji. Wydaje się, że projekt Gnome zgadza się z tą oceną, ponieważ postanowili dodać łatwy w użyciu tryb „Night Light”. Jest to prosta funkcja, która może pomóc Ci automatycznie odfiltrować niebieskie światło.

Uwaga: aby korzystać z trybu Gnome „Night Light”, należy wyłączyć Redshift, F.lux i inne narzędzia programowe filtrujące niebieskie światło. Nie próbuj włączać Podświetlenia nocnego podczas korzystania z tych innych programów, ponieważ będą ze sobą kolidować.

Zaktualizuj Gnome Shell

Tryb Gnome „Night Light” pojawia się w wersji 3.24 Gnome Shell. Aby skorzystać z tej funkcji, Gnome musi być aktualny i mieć wersję 3.24 lub nowszą. Nie wiesz, jak zaktualizować Gnome? Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak uzyskać bardziej aktualną wersję Gnome Shell.

Ubuntu

Ubuntu 18.04 LTS jest dostarczany z Gnome Shell w wersji 3.28, więc nie powinieneś mieć problemu z dostępem do trybu Gnome „Night Light”. Jednak te z 16.04 wymagają aktualizacji, ponieważ wydanie Gnome nie jest tak aktualne.

Aby zaktualizować system z 16.04 LTS do 18.04 LTS, naciśnij klawisz Windows, wyszukaj „Software Updates” i uruchom program. Pozwól Ubuntu na odświeżenie, a wkrótce pojawi się powiadomienie o aktualizacji do 18.04. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby uzyskać najnowszą wersję systemu Ubuntu i cieszyć się nową funkcją Night Light.

Debian

Debian jest solidną dystrybucją, ale jego wersja Gnome Shell jest nieaktualna. W rezultacie wielu użytkowników tej dystrybucji Linuksa brakuje. Na szczęście istnieje sposób na aktualizację Gnome Shell na Debianie, poprzez zmianę wersji ze stabilnej na testową.

Aby zaktualizować wydanie, zmień nazwy kodowe w /etc/apt/sources.list z „Stable” lub „Stretch” na „Testing” lub „Buster”.

Potrzebujesz pomocy przy aktualizacji komputera z systemem Debian Linux? newsblog.pl jest tutaj, aby pomóc! Sprawdź nasz szczegółowy przewodnik tutaj.

Arch Linux

Arch Linux jest jedną z pierwszych dystrybucji Linuksa, która otrzymała aktualizację Gnome Shell. Ci, którzy go zainstalowali, prawdopodobnie będą już mieli dostęp do nowej funkcji Night Light.

Nie aktualizowałeś Arch od jakiegoś czasu? Zrób szybką aktualizację Pacmana w terminalu, aby mieć pewność, że Twoja wersja Gnome jest najnowsza i najlepsza!

sudo pacman -Syyuu

Fedora

Każda wersja Fedory zawiera najnowszą wersję Gnome Shell, a opiekunowie robią wszystko, co w ich mocy, aby była aktualna. Aby cieszyć się nową funkcją Gnome Night Light w Fedorze Linux, upewnij się, że Twoja wersja systemu operacyjnego jest aktualna i ma najnowszą możliwą wersję.

OpenSUSE

Wielu użytkowników OpenSUSE wybiera wersję LEAP, ponieważ jest stabilna i niezawodna. W rezultacie wersja Gnome Shell nie zawsze jest aktualna, a funkcje pozostają w tyle.

Ze względu na sposób obsługi oprogramowania LEAP, Gnome Shell nie zawsze jest aktualny. Z tego powodu użytkownicy SUSE muszą przejść na Tumbleweed, aby cieszyć się funkcją Gnome Night Light.

Ogólny Linux

Większość dostępnych dystrybucji Linuksa ma stosunkowo najnowszą wersję Gnome Shell. Jeśli nie masz pewności co do wydania Gnome w swoim systemie, uruchom terminal i uruchom:

gnome-shell --version

Nie możesz pobrać najnowszej wersji Gnome w systemie operacyjnym Linux? Zamiast tego rozważ przejście na Ubuntu, Arch Linux lub Fedora, ponieważ niezawodnie wypuszczają aktualną wersję powłoki Gnome.

Włącz światło nocne

Podświetlenie nocne jest schowane w ustawieniach wyświetlacza Gnome. Aby go aktywować, naciśnij przycisk Windows na klawiaturze, wyszukaj „wyświetlacz” i uruchom go.

W oknie ustawień wyświetlania poszukaj „Night Light” i kliknij na nią, aby wyświetlić opcje.

W oknie opcji Night Light kliknij suwak z pozycji „off” do pozycji „on”. Po włączeniu Podświetlenia nocnego ekran powinien natychmiast dostosować się do temperatury barwowej sugerowanej przez Gnome.

Skonfiguruj Gnome Night Light

Podświetlenie nocne jest doskonałe, ponieważ eliminuje wiele z majsterkowania i automatycznie ustawia wszystko dla użytkownika. Użytkownicy techniczni mogą tego nie docenić.

Aby ręcznie skonfigurować funkcję Night Light w Gnome Shell, załaduj stronę ustawień Gnome Display i kliknij „Night Light”.

Znajdź przycisk „Ręcznie” i kliknij go. Wybranie opcji „Ręcznie” pozwala użytkownikowi dostosować i skonfigurować harmonogram Podświetlenia nocnego, aby lepiej odpowiadał jego przypadkowi użycia.