12/05/2021

Jak korzystać z wbudowanej funkcji geograficznej w programie Microsoft Excel

Udostępnij teraz w social media:

Zamiast wyszukiwać i aktualizować dane geograficzne w arkuszach kalkulacyjnych, oszczędzaj czas, korzystając z narzędzi dostarczonych przez firmę Microsoft. Wbudowana funkcja geograficzna w programie Microsoft Excel zrobi za Ciebie ciężkie zadanie.

Dzięki typowi danych Geografia możesz pobierać szczegółowe informacje, takie jak populacja, strefa czasowa, przywódcy obszarów, ceny benzyny, język i wiele innych. Informacje pochodzą ze źródła online, które można w razie potrzeby odświeżyć. Jeśli więc potrzebujesz tego typu danych w swoim arkuszu kalkulacyjnym, o ile masz połączenie z Internetem, możesz je wrzucić!

Dodaj dane geograficzne do swojego arkusza

Aby sprawdzić typ danych Geografia w programie Microsoft Excel, po prostu wybierz i dodaj to, czego potrzebujesz. Następnie, jeśli chcesz ją rozwinąć, możesz utworzyć tabelę lub użyć formuł.

Wybierz komórkę w arkuszu kalkulacyjnym i wpisz lokalizację. Może to być miasto, stan, region, terytorium lub kraj. Po zaznaczeniu komórki kliknij „Dane”, a następnie kliknij „Geografia” w sekcji „Typy danych” na wstążce.

Sprawdź -   Jak wysyłać wysokiej jakości zdjęcia online

W ciągu kilku sekund obok nazwy lokalizacji w komórce może pojawić się znak zapytania i otworzy się pasek boczny „Selektor danych”. Dzieje się tak, jeśli nie można znaleźć lokalizacji lub jeśli jest dostępnych więcej niż jedna lokalizacja o tej samej nazwie.

Kliknij „Wybierz” poniżej właściwej lokalizacji po prawej stronie. Jeśli nie widzisz żądanej lokalizacji, możesz wpisać ją w polu wyszukiwania u góry paska bocznego, aby spojrzeć dalej.

Kanada w geografii programu Excel

Po wybraniu lokalizacji w Selektorze danych zobaczysz ikonę mapy obok nazwy lokalizacji, a pasek boczny zniknie. Teraz nadszedł czas, aby pobrać potrzebne dane.

Ikona mapy obok

W razie potrzeby kliknij komórkę zawierającą nazwę lokalizacji, a następnie kliknij ikonę Wstaw dane, która pojawi się obok komórki. Spowoduje to wyświetlenie przewijanej listy danych, na podstawie których można dokonać wyboru. Dostępne tutaj dane będą zależeć od rodzaju wybranej lokalizacji. Na przykład, jeśli wpiszesz kraj, zobaczysz więcej opcji niż w przypadku miasta.

Możesz wybrać skrót, obszar, łączny podatek lub stopę bezrobocia, populację miejską i inne.

Menu Wstaw dane dla

Gdy wybierzesz coś z listy, pojawi się to natychmiast w komórce po prawej stronie Twojej lokalizacji. Możesz kontynuować dodawanie danych z listy, a zostaną one wypełnione w kolejnych komórkach po prawej stronie.

Sprawdź -   Jak uzyskać wstążkę Eksploratora plików systemu Windows 10 w systemie Windows 11?

Jeśli jednak dodasz kilka elementów dla swojej lokalizacji i nie oznaczysz ich nagłówkami kolumn, łatwo zapomnisz, do czego służą. Wystarczy kliknąć komórkę zawierającą dane, aby zobaczyć, co znajduje się na pasku formuły.

Kliknij komórkę, aby zobaczyć, jaki typ danych zawiera na pasku formuły.

Wyświetl typ danych

Wraz z danymi na liście możesz wyświetlić tzw. Kartę typu danych dla swojej lokalizacji. Daje to migawkę danych z etykietami. Aby to zobaczyć, kliknij prawym przyciskiem myszy komórkę zawierającą Twoją lokalizację, a następnie wybierz „Pokaż kartę typu danych”.

Wybierz

Następnie zobaczysz łatwą do odczytania kartę zawierającą wszystkie szczegóły. Możesz przeciągnąć prawy dolny róg, aby go powiększyć.

Karta typu danych dla Kanady.

Aby dodać fragment danych z karty typu danych do arkusza kalkulacyjnego, najedź na niego kursorem, a następnie kliknij wyświetloną ikonę Wyodrębnij do siatki.

Kliknij ikonę Wyodrębnij do siatki.

Odśwież dane geograficzne

Ponieważ dane geograficzne pochodzą ze źródła internetowego, są regularnie aktualizowane. Oznacza to, że będziesz chciał zaktualizować swój arkusz kalkulacyjny, aby zawierał najbardziej aktualne dane.

Sprawdź -   Jak korzystać z urządzenia USB 3.0 w systemie Windows 10

Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy komórkę zawierającą Twoją lokalizację, a następnie kliknij opcję Typ danych> Odśwież.

Kliknij

Nie widzisz funkcji geograficznej?

Jeśli nie widzisz typu danych geograficznych w programie Microsoft Excel, upewnij się, że Twoje urządzenie spełnia następujące wymagania:

Używasz programu Excel dla platformy Microsoft 365: Microsoft może później dodać tę funkcję do innych wersji programu Excel, ale na razie jest ona dostępna tylko w MS365.
Rozwija się stopniowo: być może będziesz musiał poczekać jeszcze kilka dni lub tygodni. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać najnowszą wersję pakietu Office.
Angielski jest ustawiony jako język edycji: typy danych programu Excel są dostępne tylko wtedy, gdy język angielski jest językiem edycji w Preferencjach językowych pakietu Office. Możesz zapoznać się z naszym samouczkiem dotyczącym zmiany języka w programie Word, który dotyczy również programu Excel.

Funkcja Geography Data Type to prawdziwa oszczędność czasu! Spróbuj, gdy następnym razem będziesz musiał dodać jakiekolwiek informacje geograficzne do arkusza kalkulacyjnego Excel.

x