Czy zastanawiałeś się kiedyś nad życiem cyfrowego nomady i chciałbyś zgłębić ten temat? W niniejszym artykule przybliżę Ci specyfikę tego stylu życia oraz ocenimy, czy łatwo w niego wejść.
Określenie „cyfrowy nomad” opisuje osobę, która prowadzi wędrowny tryb życia, a jednocześnie utrzymuje ciągłą łączność cyfrową. Zwykle osoby te zarabiają na życie poprzez pracę zdalną, korzystając z nowoczesnych technologii, przemieszczając się z miejsca na miejsce.
Choć często myleni są z osobami pracującymi zdalnie lub freelancerami, cyfrowi nomadzi to jednostki, które podróżują – zarówno po kraju, jak i za granicą – realizując swoje zawodowe obowiązki. Częstotliwość zmiany lokalizacji jest indywidualna dla każdej osoby. Miejscami pracy stają się przestrzenie coworkingowe, kawiarnie, a nawet domy na kółkach.
Okres po pandemii Covid-19 zaowocował znacznym wzrostem liczby cyfrowych nomadów na całym świecie. W obliczu pandemii, wiele firm musiało przejść na model pracy zdalnej. Początkowo jednak, nomadyzm cyfrowy nie był łatwy ze względu na liczne blokady i ograniczenia w podróżowaniu.
Po ustąpieniu pandemii, wielu pracowników zdalnych nie wyraziło chęci powrotu do biur. Sporo z nich, nie chcąc wracać do tradycyjnego modelu pracy w godzinach 9-17, postanowiło obrać ścieżkę cyfrowego nomadyzmu.
Faktycznie, w latach 2019-2022 liczba cyfrowych nomadów w USA wzrosła aż o 131%. Aktualnie, około 11% pracowników w USA identyfikuje się jako cyfrowi nomadzi. Tendencja wzrostowa tego zjawiska jest widoczna na całym świecie, ponieważ coraz więcej osób poszukuje możliwości podróżowania z elastycznym harmonogramem pracy.
Jak wygląda typowy dzień cyfrowego nomady?
Tryb życia cyfrowego nomady jest zróżnicowany i zależny od wykonywanego zawodu. Niemniej jednak, istnieją pewne cechy wspólne dla większości cyfrowych nomadów. Charakteryzuje ich mobilność i przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Dla zwiększenia swojej mobilności, starają się prowadzić oszczędny tryb życia.
Cyfrowi nomadzi zwykle wykonują pracę zdalną, co wiąże się z elastycznymi godzinami. Wielu z nich pracuje w przestrzeniach coworkingowych lub colivingowych. Często podróżują i mieszkają w kamperach. Istotnym elementem ich życia jest również skrupulatne planowanie podróży i miesięcznych wydatków.
Oprócz tego, w porównaniu z osobami pracującymi stacjonarnie, cyfrowi nomadzi częściej napotykają na różnego rodzaju wyzwania i doświadczają szoków kulturowych.
Oto kilka popularnych przykładów cyfrowych nomadów, którzy dzielą się swoim życiem w mediach społecznościowych. Ich profile mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć ten styl życia:
Chris Freelancer
Źródło: Chris Freelancer
Ten znany cyfrowy influencer jest web developerem, który podróżuje po całym świecie. Mieszkał w wielu miastach na czterech kontynentach. Prowadzi również kanał na Youtube, na którym prezentuje swój nomadyczny styl życia.
Matt Kepnes
Jest blogerem podróżniczym, który żyje w stylu cyfrowego nomady, nie rezygnując z kariery zawodowej. Ma własny blog podróżniczy. Można go również śledzić na X (dawniej Twitter) i TIK Tok.
Gone with the Wynns
Źródło: Gone with the Wynns
Jason Wynn i Nikki Wynn to para odkrywców i filmowców. W przeszłości podróżowali kamperem, obecnie mieszkają na własnej łodzi. Ich przygody można śledzić na kanale Youtube.
Jak zacząć przygodę z cyfrowym nomadyzmem?
Styl życia cyfrowego nomady – polegający na łączeniu pracy z podróżowaniem – może wydawać się fascynujący i pełen przygód. Jednak, nie jest to coś, co można zacząć z dnia na dzień. Wymaga to przejścia przez szereg kroków przygotowawczych.
Dokładny research
Na początku należy ustalić, czy cyfrowy nomadyzm to rzeczywiście odpowiednia ścieżka kariery. Zbadaj, jak wygląda życie cyfrowego nomady. Przeanalizuj zalety i wady takiego stylu życia, aby podjąć świadomą decyzję. Warto również porozmawiać z cyfrowym nomadą, jeśli masz taką możliwość.
Planowanie finansów
Po podjęciu decyzji o zostaniu cyfrowym nomadą, konieczne jest ustalenie budżetu. Trzeba obliczyć koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia, internetu, ubezpieczenia oraz innych niezbędnych wydatków. Niezbędne jest również stworzenie funduszu awaryjnego.
Zabezpieczenie dochodów
Zanim rozpoczniesz swoją podróż jako cyfrowy nomad, upewnij się, że masz zabezpieczone źródła dochodu. Ważne jest posiadanie klientów i regularnych zleceń, które zapewnią Ci stabilność finansową.
Wybór kierunku podróży
Następnie musisz wybrać miejsce, w którym rozpoczniesz swoją przygodę z cyfrowym nomadyzmem. Przy wyborze celu podróży należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak podatki, koszty życia, dostęp do internetu, infrastruktura, system bankowy, atrakcyjność turystyczna i kultura.
Zastanów się, czy w danym miejscu potrzebna będzie nauka nowego języka i czy masz na to czas. Ważną kwestią jest również strefa czasowa. Jeśli Twoja praca jest związana z firmą w Azji, a Ty zamieszkasz w USA, utrzymanie zdrowej równowagi między pracą a życiem prywatnym może być trudne.
Rozwój umiejętności
Praca jako cyfrowy nomad oznacza konieczność samodzielnego radzenia sobie z różnymi zadaniami, z dala od rodziny i współpracowników. Powinieneś więc posiadać podstawowe umiejętności techniczne, które pozwolą Ci rozwiązywać problemy, mogące opóźniać realizację Twojej pracy.
Ubezpieczenie
Dla cyfrowego nomady ubezpieczenie jest absolutną koniecznością. Osoby planujące pracę w różnych krajach, powinny wykupić międzynarodowe ubezpieczenie. Jeśli Twój pracodawca nie zapewnia takiego ubezpieczenia, musisz zadbać o to samodzielnie.
Odpowiedni sprzęt
Bycie cyfrowym nomadą i podróżowanie po świecie wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Najważniejszy jest laptop, a także słuchawki z redukcją szumów i kamerka internetowa. Niezbędny będzie również telefon komórkowy z kartą SIM działającą w różnych krajach.
Plan awaryjny
Podczas podróży mogą zdarzyć się sytuacje awaryjne. Aby poradzić sobie z takimi sytuacjami, trzeba mieć opracowane różne scenariusze postępowania. Musisz być również przygotowany na to, że z jakiegoś powodu nie uda Ci się zostać cyfrowym nomadą.
Praca idealna dla cyfrowego nomady
Jako cyfrowy nomad możesz wykonywać zawody, które umożliwiają pracę zdalną, bez żadnych ograniczeń geograficznych. Ważne jest również, aby Twój pracodawca lub klient akceptował taki styl życia.
Istnieje wiele stron internetowych z ofertami pracy zdalnej, które są odpowiednie dla cyfrowych nomadów.
Praca jako freelancer to również idealne rozwiązanie dla tego stylu życia. Jednak, praca freelancera nie jest tak stabilna jak praca zdalna na pełen etat, dlatego też, trzeba to wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zostaniu cyfrowym nomadą. Oferty pracy dla freelancerów znajdziesz na dedykowanych platformach, takich jak Upwork i Fiverr.
Poniżej znajduje się lista zawodów, które mogą wykonywać cyfrowi nomadzi:
- Pisarz
- Copywriter
- Bloger
- Korektor/redaktor
- Tłumacz
- Montażysta wideo
- Project manager
- Grafik
- Korepetytor online
- Specjalista SEO
- Social media manager
- Programista
- Twórca aplikacji
- Specjalista ds. obsługi klienta
- Analityk jakości
- Księgowy
Kraje przyjazne cyfrowym nomadom
Aby dane miejsce mogło stać się celem podróży dla cyfrowych nomadów, musi oferować podstawowe udogodnienia w przystępnej cenie. Ważna jest również dobra pogoda, przyjazny system bankowy, stabilne i szybkie łącze internetowe. Poniżej kilka popularnych kierunków wybieranych przez cyfrowych nomadów:
- Indonezja
- Meksyk
- Portugalia
- Tajlandia
- Estonia
- Kolumbia
- Niemcy
- Wietnam
- Czechy
- Irlandia
- Grecja
- Kostaryka
- Belgia
- Nikaragua
- Peru
- Brazylia
- Panama
- Bułgaria
- Indie
Zalety bycia cyfrowym nomadą
Oto powody, dla których warto rozważyć cyfrowy nomadyzm:
- Praca z dowolnego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do internetu
- Elastyczny harmonogram pracy, umożliwiający zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym
- Oszczędność kosztów życia dzięki możliwości zamieszkania w tańszych lokalizacjach
- Możliwość poznawania różnych kultur i miejsc
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów
- Otwartość na nowe perspektywy i rozwój osobisty
- Potencjalne korzyści finansowe i ulgi podatkowe
Wady bycia cyfrowym nomadą
Oto powody, dla których warto zastanowić się, czy cyfrowy nomadyzm jest dla Ciebie:
- Potencjalne zagrożenia zdrowotne i problemy z bezpieczeństwem w nieznanym środowisku
- Trudności z dostępem do niezawodnego i bezpiecznego internetu
- Problemy logistyczne związane z częstym podróżowaniem
- Kwestie prawne i wizowe w obcych krajach
- Niepewność finansowa i zawodowa
- Izolacja od rodziny i przyjaciół
- Brak stałego środowiska społecznego
- Ograniczony dostęp do specjalistycznych zasobów i sprzętu
- Czasochłonne planowanie zadań administracyjnych i innych
- Trudność w zachowaniu granicy między pracą a życiem prywatnym
Cyfrowy nomadyzm a praca 9-17
Pracowałem jako programista treści w amerykańskiej firmie zarabiając 3500 dolarów miesięcznie w standardowych godzinach 9-17. Następnie zdecydowałem się na życie cyfrowego nomady i zacząłem pracować dla różnych magazynów technologicznych i firm tworzących oprogramowanie jako freelancer.
Obecnie zarabiam około 4000 dolarów miesięcznie. Poniżej przedstawiam zestawienie wydatków dla obu stylów życia:
Praca 9-17
- Miesięczny dochód: 3500 dolarów
- Miesięczne wydatki: 3300 dolarów
- Podział wydatków —
- Czynsz: 1200 dolarów
- Media: 100 dolarów
- Jedzenie: 700 dolarów
- Transport: 500 dolarów
- Rozrywka: 500 dolarów
- Różne: 300 dolarów
Cyfrowy Nomadyzm
- Miesięczny dochód: 4000 dolarów
- Miesięczne wydatki: 3000 dolarów
- Podział wydatków —
- Zakwaterowanie (Airbnb lub przestrzenie co-livingowe): 1000 dolarów
- Transport międzynarodowy i lokalny: 700 dolarów
- Jedzenie: 400 dolarów
- Ubezpieczenie podróżne i podstawowe koszty leczenia: 250 dolarów
- Telefon komórkowy i internet: 50 dolarów
- Wydatki związane z pracą: 200 dolarów
- Rekreacja: 200 dolarów
- Różne: 200 dolarów
Jako cyfrowy nomad, nie jestem już zmuszony mieszkać w drogim mieście, w którym znajduje się siedziba firmy.
Mam swobodę podróżowania w różne miejsca bez konieczności czekania na zatwierdzenie urlopu. Mogę też decydować o długości pobytu w danym miejscu.
Dla kogo nie jest cyfrowy nomadyzm?
Po przeczytaniu tego artykułu, możesz chcieć zostać cyfrowym nomadą. Zanim jednak podejmiesz decyzję, przeczytaj tę sekcję, która omawia osobowości i style życia, które nie pasują do cyfrowego nomadyzmu.
Osoby przywiązane do rutyny
Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje regularnej rutyny i przewidywalnego harmonogramu dnia, ten styl życia nie jest dla Ciebie. Życie cyfrowego nomady wiąże się z ciągłymi zmianami, które mogą powodować stres i dyskomfort.
Osoby rodzinne
Jeśli lubisz przebywać w zaciszu swojego domu, w bliskości rodziny i przyjaciół, cyfrowy nomadyzm nie jest dla Ciebie. Ten styl życia nie będzie również odpowiedni, jeśli masz zobowiązania rodzinne, np. opiekę nad dziećmi czy starszymi osobami.
Osoby potrzebujące specjalistycznego sprzętu
Jeśli wykonujesz zawód, który wymaga używania dużych lub specjalistycznych sprzętów, których nie można łatwo przenosić, musisz zrezygnować z pomysłu bycia cyfrowym nomadą.
Osoby unikające ryzyka
Życie cyfrowego nomady jest związane z niepewnością i ryzykiem w obszarze finansów, logistyki i bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś osobą, która lubi ryzyko, nie nadajesz się na cyfrowego nomada.
Osoby nielubiące planowania
Cyfrowy nomadyzm wymaga planowania zakwaterowania, czasu pracy i podróży. Jeśli nie lubisz planować takich rzeczy, ten styl życia nie jest dla Ciebie.
Osoby z ograniczeniami zdrowotnymi
Nomadyczny tryb życia nie jest dla osób o słabym zdrowiu lub z ograniczeniami ruchowymi. Wiąże się on z dużą aktywnością fizyczną, częstymi zmianami miejsca pobytu, co może być trudne do zrealizowania w przypadku tych osób.
Osoby mające problem z adaptacją kulturową
Jeśli zdecydujesz się zostać cyfrowym nomadą, możesz doświadczyć szoku kulturowego. Osoby, które nie są gotowe na zaakceptowanie różnic kulturowych, powinny zrezygnować z tego pomysłu.
Moja opinia na temat cyfrowego nomadyzmu
Jako cyfrowy nomad w branży content marketingu, mogę stwierdzić, że jest to idealny styl życia dla osób, które chcą czerpać z piękna natury, zachowując równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Kluczowe w adaptacji do tego stylu życia jest posiadanie niezbędnych umiejętności i pewności siebie.
Przedstawiłem niezbędne kroki, które trzeba podjąć, aby stać się cyfrowym nomadą, a także omówiłem zalety i wady takiego stylu życia. Przeanalizuj te informacje przed podjęciem ostatecznej decyzji. Sprawdź też listę aplikacji zwiększających produktywność dla osób pracujących zdalnie.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.