Jak mój dostawca usług internetowych może powiedzieć, że używam BitTorrent?

Wiele osób zgłasza, że otrzymuje powiadomienia od swoich dostawców usług internetowych po pobraniu plików za pomocą torrentów. Jak zatem Twój dostawca usług internetowych dowiaduje się o tym? Odpowiedź leży w mechanizmie działania BitTorrent. W rzeczywistości BitTorrent jest znacznie mniej anonimowy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jak funkcjonują torrenty?

Pobieranie danych z Internetu zazwyczaj polega na ściąganiu ich z serwera zdalnego. Poza początkowym zapytaniem o plik, większość pobrań ma charakter jednokierunkowy. Odbierasz dane z centralnego serwera, nie wysyłając nic z powrotem. Tak działa ładowanie stron internetowych, oglądanie filmów online czy pobieranie gier na platformie Steam.

Torrenty różnią się od standardowych pobrań, ponieważ opierają się na protokole peer-to-peer. „Rój” torrentów to zbiór adresów IP, które w tym samym czasie pobierają i przesyłają dany plik. Zamiast jedynie ściągać plik z serwera, przesyłasz również jego fragmenty do innych użytkowników. Dzięki temu procesowi wymiany pliki związane z torrentami często pobierają się znacznie szybciej niż tradycyjne pliki.

Choć BitTorrent jest często wykorzystywany do piractwa, istnieje wiele legalnych zastosowań tego systemu. Dzięki możliwości wstrzymywania, wznawiania i dzielenia plików na mniejsze części, torrenty są idealne do pobierania dużych plików, takich jak gry, oprogramowanie, pakiety wtyczek czy aktualizacje. Są także powszechnym sposobem dystrybucji darmowej muzyki i filmów.

Co widzi Twój dostawca usług internetowych?

Twój dostawca usług internetowych nie jest w stanie natychmiast stwierdzić, czy korzystasz z BitTorrent ani tego, co dokładnie pobierasz. Większość klientów torrentów stosuje różne formy szyfrowania, co utrudnia dostawcom usług internetowych (i Twojemu domowemu routerowi) identyfikację ruchu związanego z BitTorrent. Istnieją jednak pewne metody, które mogą pomóc w rozpoznaniu, że korzystasz z torrentów.

Pobieranie za pomocą torrentów generuje wyraźne wzorce użytkowania, takie jak wiele jednoczesnych połączeń i różnorodnych połączeń TCP (protokół kontroli transmisji), ponieważ komunikujesz się z wieloma adresami IP równocześnie. Jeśli Twój dostawca usług internetowych aktywnie analizuje ruch, istnieje duża szansa, że zauważy Twoje korzystanie z torrentów.

Innym sposobem, w jaki mogą to ustalić, jest zlecanie zewnętrznym firmom monitorowania grup torrentowych oraz sprawdzanie, czy Twój adres IP figuruje na liście użytkowników danego roju.

Warto jednak zauważyć, że większość dostawców usług internetowych nie ma bezpośredniego interesu w blokowaniu użytkowników korzystających z torrentów. Zasadniczym powodem, dla którego mogliby zwrócić uwagę, jest to, że torrenty zużywają dużą ilość pasma, ale wraz z rozwojem szybkich połączeń to już nie jest tak dużym problemem jak kiedyś. Niemniej jednak niektórzy dostawcy, tacy jak operatorzy Wi-Fi czy sieci komórkowe, mogą ograniczać (spowalniać) połączenia, jeśli pobierasz duże pliki z użyciem torrentów.

Firmy medialne a pliki chronione prawem autorskim

Skoro dostawcy usług internetowych nie są zainteresowani tym, że korzystasz z ich usług do pobierania plików przez BitTorrent, dlaczego wiele osób otrzymuje wezwania do zaprzestania korzystania z tej metody?

Podczas pobierania torrentów masz dostęp do adresów IP, z którymi się łączysz. Dlatego wiele firm zajmujących się mediami oraz posiadacze praw autorskich dołączają do popularnych grup torrentowych zawierających pirackie treści. Następnie gromadzą listy adresów IP osób, które pobierają dany plik, segregując je według dostawcy usług internetowych.

Po zidentyfikowaniu tych adresów IP mogą wysyłać powiadomienia do dostawców usług internetowych, informując ich, że te adresy pobierają pirackie materiały. Twój dostawca usług internetowych następnie przesyła Ci ostrzeżenie, informując, że mają wiedzę o Twoim korzystaniu z BitTorrent i proszą o zaprzestanie piractwa. W przypadku powtarzających się incydentów, Twój dostęp do Internetu może zostać zablokowany, a w skrajnych przypadkach właściciel praw autorskich może podjąć kroki prawne. To ryzyko jest szczególnie wysokie, jeśli dostawca usług internetowych należy do dużego konglomeratu medialnego.

Jeśli pobierasz jedynie legalne treści przez torrenty, ryzyko otrzymania takiego ostrzeżenia jest niewielkie lub wręcz zerowe. Wiele legalnych aplikacji korzysta z protokołu torrent do szybkiego pobierania aktualizacji.

Czy użycie sieci VPN ukrywa moje pobieranie torrentów?

Sieci VPN, czyli wirtualne sieci prywatne, pozwalają na zdalne łączenie się z inną siecią online. Kiedy łączysz się z VPN, Twój adres IP i lokalizacja są maskowane przez sieć, z którą się łączysz. Wiele osób korzysta z sieci VPN, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo podczas przeglądania Internetu lub uzyskiwania dostępu do zablokowanych treści regionalnych.

Podczas pobierania torrentów przez VPN, wydaje się, że nowy adres IP jest rówieśnikiem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sieci VPN są sobie równe. Darmowe opcje zazwyczaj oferują wolne prędkości i niestabilne połączenia, co sprawia, że są mało wiarygodne przy pobieraniu dużych plików. Płatne sieci VPN zapewniają znacznie lepsze bezpieczeństwo, a ich prędkości są często porównywalne z rzeczywistym planem połączenia internetowego.

Warto również zauważyć, że w przypadku większości klientów BitTorrent, torrenty są nadal przesyłane lub „seedowane” nawet po zakończeniu pobierania pliku. Jeśli rozłączysz się z VPN przed zaprzestaniem udostępniania torrenta, Twój rzeczywisty adres IP może zostać ujawniony wśród innych użytkowników.