Jak naprawić błąd niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) w systemie Windows 11?

Photo of author

By maciekx

Choć niebieski ekran śmierci (BSOD) stał się rzadkością, użytkownicy starszych komputerów wciąż mogą natknąć się na ten niepokojący widok w systemie Windows 11. Niedawno, po aktualizacjach, niektórzy zgłaszali problem z czarnym ekranem, dlatego opracowaliśmy szczegółowy przewodnik. Ten artykuł zawiera zbiór najważniejszych metod naprawy błędów BSOD w Windows 11. Jeśli na Twoim urządzeniu pojawia się komunikat o błędzie „CRITICAL_PROCESS_DIED” lub „DPC_WATCHDOG_VIOLATION”, nie panikuj. Przejdźmy do omówienia, jak skutecznie zaradzić problemom z niebieskim ekranem śmierci.

Rozwiązanie problemu niebieskiego ekranu śmierci w systemie Windows 11 (2022)

Przedstawiamy 10 sprawdzonych sposobów na naprawienie błędu niebieskiego ekranu śmierci w Windows 11. Od błędów typu „VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED” po „SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED” – poruszamy wszystkie kluczowe rozwiązania.

1. Zrestartuj komputer

Najprostszym krokiem naprawczym przy wystąpieniu niebieskiego ekranu śmierci w Windows 11 jest ponowne uruchomienie urządzenia. W wielu przypadkach, zwykły restart okazuje się wystarczający, aby pozbyć się problemu.

Jeśli na BSOD widnieje komunikat „CRITICAL_PROCESS_DIED” lub „DPC_WATCHDOG_VIOLATION”, szybkie ponowne uruchomienie często rozwiązuje sprawę. Jeśli jednak problem będzie się powtarzał, przejdź do kolejnej sekcji.

2. Naprawa podczas uruchamiania

Windows 11 oferuje wbudowane środowisko odzyskiwania (WinRE), dzięki któremu możemy użyć narzędzi systemowych do rozwiązania problemu. W tym przypadku posłużymy się nim do naprawy niebieskiego ekranu śmierci.

1. Najpierw wyłącz komputer. Następnie włącz go i w momencie pojawienia się logo ładowania systemu, wyłącz go ponownie, przytrzymując przycisk zasilania. Powtórz to 2-3 razy. System powinien automatycznie uruchomić środowisko odzyskiwania, wyświetlając komunikat „Przygotowywanie automatycznej naprawy” lub „Proszę czekać”. Zaczekaj, aż proces dobiegnie końca.

2. Po wejściu do menu odzyskiwania wybierz „Opcje zaawansowane”.

3. Następnie wybierz opcję „Rozwiązywanie problemów”.

4. Na koniec kliknij „Naprawa podczas uruchamiania”. Spowoduje to ponowne uruchomienie komputera i podjęcie próby naprawienia błędu niebieskiego ekranu śmierci.

5. Ekran BSOD powinien teraz zniknąć. Jeżeli jednak po raz kolejny pojawi się ekran „Opcje zaawansowane”, przejdź do kolejnej sekcji.

3. Uruchom skanowanie SFC

1. Kolejną metodą na naprawę błędu niebieskiego ekranu śmierci jest uruchomienie skanowania SFC za pomocą wiersza polecenia w menu odzyskiwania. Postępuj zgodnie z krokami opisanymi wcześniej, aby dostać się do menu odzyskiwania i kliknij „Rozwiązywanie problemów”.

2. Wybierz „Wiersz polecenia”.

3. Wprowadź poniższe polecenie, aby sprawdzić integralność plików systemowych. W trakcie tego procesu Windows 11 podejmie próbę naprawy problemu BSOD.

SFC /scannow

4. Po zakończeniu skanowania uruchom ponownie komputer. Błąd niebieskiego ekranu śmierci powinien zostać naprawiony.

4. Odinstaluj najnowszą aktualizację

Jeśli niebieski ekran pojawia się po ostatniej aktualizacji, prawdopodobne jest, że to właśnie ona jest przyczyną problemu. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest jej odinstalowanie. Aktualizacja zabezpieczeń KB5013943 swego czasu powodowała awarie i niebieskie ekrany śmierci u wielu użytkowników. Poniżej przedstawiamy sposób na odinstalowanie problematycznej aktualizacji.

1. Uruchom komputer w trybie odzyskiwania (krok 2), a następnie wybierz „Rozwiązywanie problemów”.

2. Kliknij „Odinstaluj aktualizacje”.

3. Wybierz „Odinstaluj najnowszą aktualizację jakości”. Aktualizacje jakości są częstsze i mniejsze. Jeśli masz pewność, że to aktualizacja funkcji (pojawiają się raz lub dwa razy w roku), wybierz „Odinstaluj najnowszą aktualizację funkcji”.

4. Komputer uruchomi się ponownie, a aktualizacja zostanie odinstalowana. Po ponownym uruchomieniu problem niebieskiego ekranu powinien zniknąć.

5. Uruchom w trybie awaryjnym

1. Przejdź do ekranu odzyskiwania (krok 2), a następnie wybierz „Rozwiązywanie problemów”.

2. Następnie otwórz „Ustawienia uruchamiania” i kliknij „Uruchom ponownie”.

3. Po pojawieniu się ekranu „Ustawienia uruchamiania” naciśnij „4” lub „F4”, aby uruchomić system Windows 11 w trybie awaryjnym.

4. System uruchomi się w trybie awaryjnym. Naciśnij kombinację klawiszy „Windows + R”, aby otworzyć okno „Uruchom”, wpisz `appwiz.cpl` i naciśnij Enter.

5. Otworzy się okno „Programy i funkcje” w Panelu sterowania. W lewym panelu kliknij „Wyświetl zainstalowane aktualizacje”.

6. Wybierz najnowszą aktualizację i ją odinstaluj.

7. Możesz również odinstalować nieznane lub podejrzane aplikacje, które mogłyby powodować błąd niebieskiego ekranu.

8. Na koniec, uruchom ponownie komputer, który powinien już działać w trybie normalnym – bez błędu BSOD.

6. Przywróć poprzednią wersję sterownika

Jeśli błąd niebieskiego ekranu śmierci spowodowany jest przez aktualizację sterownika, możesz go przywrócić do poprzedniej wersji. Poniżej opisujemy, jak to zrobić.

1. Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Naciśnij jednocześnie „Windows + X”, aby otworzyć menu szybkiego dostępu, i wybierz „Menedżer urządzeń”.

2. Jeśli jesteś pewien, który sterownik powoduje problemy, rozwiń odpowiednią kategorię i kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie. Z menu kontekstowego wybierz „Właściwości”.

3. W oknie Właściwości przejdź do zakładki „Sterownik” i kliknij „Przywróć sterownik”. Jeśli opcja jest nieaktywna, możesz spróbować sterownik wyłączyć.

4. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy błąd BSOD został naprawiony.

7. Odłącz niepotrzebne urządzenia

Podłączenie zbyt wielu urządzeń do komputera może powodować awarie systemu i pojawienie się niebieskiego ekranu śmierci. Często jest to spowodowane konfliktami sterowników lub peryferiami USB, które nie współpracują poprawnie z systemem. Rozwiązaniem jest odłączenie wszystkich niepotrzebnych urządzeń, a następnie ponowne uruchomienie komputera. Powinno to rozwiązać problem BSOD.

8. Przywracanie systemu

Jeśli problem BSOD nadal występuje, możesz przywrócić system do stanu, w którym komputer działał prawidłowo. Metoda ta jest skuteczna, ale minusem jest utrata zmian w plikach i folderach dokonanych po wybranym punkcie przywracania. System Windows 11 przywróci komputer do wcześniejszego, działającego stanu. Jeśli chcesz spróbować tej metody, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

1. Otwórz menu odzyskiwania (krok 2) i przejdź do „Rozwiązywanie problemów”.

2. Kliknij „Przywracanie systemu”.

3. Wybierz najnowszy punkt przywracania i kliknij „Dalej”. System Windows 11 rozpocznie przywracanie systemu i plików do wybranej daty.

4. Po ponownym uruchomieniu komputera problem BSOD powinien zostać rozwiązany.

9. Zresetuj komputer

Jeśli dotychczasowe metody nie przyniosły rezultatów, czas zresetować komputer z systemem Windows 11. Nie dotknie to plików na innych dyskach, ale usunie dane z dysku C, w tym pliki na pulpicie, dokumenty, pobrane pliki itp. Oto, jak to zrobić.

1. Uruchom komputer w menu odzyskiwania (krok 2). Następnie wybierz „Rozwiązywanie problemów” i kliknij „Zresetuj ten komputer”.

2. Na następnym ekranie wybierz „Zachowaj moje pliki” i postępuj zgodnie z instrukcjami.

3. Komputer uruchomi się ponownie, a system Windows 11 zostanie zainstalowany od nowa. Problem niebieskiego ekranu śmierci powinien zniknąć.

10. Czysta instalacja systemu Windows 11

Użytkownicy, którzy chcą zacząć od nowa i uniknąć błędów BSOD, mogą wykonać czystą instalację systemu Windows 11 za pomocą rozruchowego dysku USB. Pozwala to zainstalować najnowszą wersję systemu, która ma mniej błędów i oferuje nowe funkcje. Pamiętaj, że spowoduje to wyczyszczenie wszystkich danych z dysku C, ale nie wpłynie na inne dyski.

Obecnie możesz zainstalować kompilację Windows 11 22H2 (aktualizacja 2022), która jest stabilna i nie powoduje większych awarii (z wyjątkiem niektórych komputerów z procesorami Intel). Aktualizacja Windows 11 22H2 może powodować błędy niebieskiego ekranu śmierci z powodu problemów ze sterownikiem Intel Smart Sound Technology (SST) w procesorach Rocket Lake. Aby rozwiązać ten problem, zaktualizuj sterownik Intel SST. Przejdź do Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows Update -> Wyświetl opcjonalne aktualizacje i pobierz najnowsze aktualizacje sterowników lub odwiedź stronę internetową producenta komputera.

Odzyskiwanie komputera z systemem Windows 11 po wystąpieniu błędu BSOD

Przedstawiliśmy 10 skutecznych metod naprawy błędów BSOD w systemie Windows 11. Niezależnie od tego, czy widzisz błąd „DPC_WATCHDOG_VIOLATION”, czy „IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL”, opisaliśmy rozwiązania dla różnych scenariuszy. Jeśli Twój komputer wyświetla komunikat „Cofanie zmian wprowadzonych na komputerze” po każdej aktualizacji, zapoznaj się z naszym dedykowanym artykułem. W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do zadawania ich w sekcji komentarzy.


newsblog.pl