Udostępnij teraz w social media:

Usługa synchronizacji Dropbox wydała pod koniec 2018 r. Aktualizację dla systemu Linux, która porzuciła obsługę wszystkich systemów plików w systemie Linux oprócz Ext4. Dla przeciętnego użytkownika to prawdopodobnie nie jest wielka sprawa. Użytkownicy Linuksa średnio nie używają mniej znanych systemów plików (BtrFS, XFS). Ponadto instalator Ubuntu wraz z Fedorą, Debianem i innymi głównymi systemami operacyjnymi Linux domyślnie używają Ex4. Mimo to, nawet jeśli prawdą jest, że większość użytkowników Linuksa nie przejmuje się przełączaniem na mniej znane systemy plików i trzyma się Ext4, irytujące jest to, że usługa Dropbox dyktuje użytkownikom Linuksa, jakiego systemu plików muszą używać, aby użyj klienta synchronizacji na komputerze.

Jeśli nie używasz Extended 4 jako domyślnego systemu plików Linuksa, ale potrzebujesz Dropbox, ta nowa aktualizacja to prawdziwy kłopot. Na szczęście można załatać Dropbox dla systemów plików Linux, które nie obsługują Ext4. Oto jak to zrobić.

OSTRZEŻENIE: ta poprawka nie jest polecana przez Dropbox. Przed podjęciem tej naprawy upewnij się, że zsynchronizowane dane są zapisane w kopii zapasowej w innej lokalizacji, takiej jak zewnętrzny dysk USB lub dysk twardy. Nie możemy potwierdzić, że poprawka systemu plików będzie działać w 100% przypadków! Próbuj na własne ryzyko!

Sprawdź -   Jak wykonać kopię zapasową instalacji systemu Linux

Zainstaluj aplikację do naprawy Dropbox

Aplikacja do naprawy Dropbox, znana również jako „Poprawka systemu plików Dropbox”, jest dostępna na GitHub. Aby użyć go na komputerze z systemem Linux, kod musi zostać skompilowany i zbudowany ze źródła. Aby to zrobić, musisz zainstalować kilka zależności.

Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji, które odpowiadają używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Ubuntu

sudo apt install build-essential git

Debian

sudo apt-get install build-essential git

Arch Linux

sudo pacman -S git base-devel

Fedora

sudo dnf install install make automake gcc gcc-c++ kernel-devel git

OpenSUSE

sudo zypper install -t pattern devel_basis
sudo zypper install git

Po zainstalowaniu zależności dla aplikacji możesz użyć argumentu wiersza polecenia git clone, aby sklonować najnowszą wersję kodu naprawy Dropbox.

git clone https://github.com/dark/dropbox-filesystem-fix.git

Po sklonowaniu kodu naprawy Dropbox na komputerze z systemem Linux przenieś sesję terminala do nowego folderu za pomocą polecenia CD.

cd dropbox-filesystem-fix

Wewnątrz folderu kodu możesz rzucić okiem na plik Readme.md. Opisuje możliwości programu, różne funkcje, informacje o instalacji itp. W przeciwnym razie wykonaj polecenie make, aby skompilować kod ze źródła.

make

Szybkie skompilowanie poprawki zajmie kompilatorowi kilka minut. Wynik kompilacji to libdropbox_fs_fix.so.

Sprawdź -   Jak zainstalować serwer WWW Lighttpd w systemie Linux

Po skompilowaniu kodu pora przenieść folder ~ / dropbox-filesystem-fix do katalogu / opt. Aby to zrobić, użyj polecenia mv.

sudo mv ~/dropbox-filesystem-fix/ /opt/

Następnie usuń niektóre pliki w folderze, które nie są konieczne, za pomocą polecenia rm.

sudo rm /opt/dropbox-filesystem-fix/detect-ext.c 
sudo rm /opt/dropbox-filesystem-fix/libdropbox_fs_fix.c 
sudo rm /opt/dropbox-filesystem-fix/Makefile

Zaktualizuj uprawnienia skryptu dropbox_start.py za pomocą chmod.

sudo chmod +x /opt/dropbox-filesystem-fix/dropbox_start.py

Skonfiguruj Dropbox do korzystania ze skryptu naprawczego Dropbox

Skrypt naprawy Dropbox musi być ustawiony jako domyślne polecenie uruchamiania klienta synchronizacji. W przeciwnym razie poprawka nie będzie działać. Aby to zrobić, musimy najpierw usunąć ustawienia skrótów w domyślnym pliku uruchamiania aplikacji Dropbox.

OSTRZEŻENIE! Zamknij klienta synchronizacji Dropbox w swoim systemie i zatrzymaj go przed uruchomieniem któregokolwiek z poniższych poleceń.

Używając polecenia echo, ustaw Dropbox.desktop na puste.

sudo echo ' ' > /usr/share/applications/dropbox.desktop

Następnie usuń istniejący wpis startowy Dropbox ze swojego systemu, ponieważ zawiera ten sam kod, który musimy zmienić.

rm ~/.config/autostart/dropbox.desktop

Otwórz pusty plik Dropbox.desktop w edytorze tekstu Nano.

sudo nano -w /usr/share/applications/dropbox.desktop

Wklej poniższy kod do pliku Dropbox.desktop.

Sprawdź -   Jak poprawić żywotność baterii w laptopach z systemem Linux

[Desktop Entry]
Imię = Dropbox
GenericName = Synchronizator plików
Comment = Synchronizuj swoje pliki między komputerami i Internetem
Exec = / opt / dropbox-filesystem-fix / dropbox_start.py
Terminal = false
Type = Aplikacja
Ikona = dropbox
Kategorie = Sieć; Transfer plików;
StartupNotify = false

Zapisz kod za pomocą Ctrl + O w Nano. Następnie zamknij Nano za pomocą Ctrl + X. Następnie utwórz nową kopię Dropbox.desktop do folderu ~ / .config / autostart na komputerze z systemem Linux.

cp /usr/share/applications/dropbox.desktop ~/.config/autostart/

Zakładając, że wszystko zostało wykonane poprawnie, Dropbox powinien być teraz gotowy do ponownej synchronizacji w systemach plików, takich jak XFS, BtrFS i innych nieobsługiwanych.

Aby ponownie rozpocząć synchronizację, znajdź „Dropbox” w menu aplikacji na komputerze z systemem Linux i kliknij go dwukrotnie.

Ograniczenia poprawki systemu plików Dropbox

Firma Dropbox nie ma zamiaru ponownie przywracać obsługi mniej znanych systemów plików. Tak więc ta poprawka jest najlepszym, co społeczność może na razie zrobić.

Jeśli poprawka systemu plików Dropbox przestanie działać, najlepiej będzie przeinstalować system operacyjny Linux za pomocą Ext4 lub skonfigurować dedykowaną partycję Ext4 na potrzeby synchronizacji Dropbox.