Jeśli chcesz podkręcić procesor graficzny lub go zaniknąć, usłyszysz o aplikacji MSI Afterburner. Większość przewodników wspomina tę aplikację jako łatwy i niezawodny sposób na podkręcenie lub obniżenie napięcia karty graficznej. Obsługuje zarówno procesory graficzne Nvidia, jak i AMD, a także może służyć do sterowania prędkością wentylatora karty graficznej, a także do monitorowania jej temperatury.

Jeśli próbujesz użyć MSI Afterburner, aby zmienić sposób działania sprzętu w systemie, a nie możesz nic zmienić lub różne elementy sterujące nie działają, oto, co możesz zrobić.

Napraw MSI Afterburner nie działa

W MSI Afterburner występują dwa typowe problemy; nie mogą uzyskać dostępu do wykresu w celu dostosowania prędkości wentylatora lub suwaki sterujące szybkościami zegara nie działają.

1. Ctrl + F nie działa

Możesz przywołać kontrolę prędkości wentylatora, dotykając skrótu klawiaturowego Ctrl + F, jednak twój GPU musi mieć własny wentylator, aby móc korzystać z tej funkcji.

Sprawdź -   Jak zaplanować karteczki w systemie Windows 10

Sprawdź wentylator GPU

Aby sprawdzić, czy Twój procesor graficzny ma swój własny wentylator, możesz spojrzeć na opakowanie lub pudełko, w którym przyszło, lub możesz Google numer jego modelu.

Kliknij pasek zadań prawym przyciskiem myszy i wybierz Menedżer zadań z menu kontekstowego. Przejdź do karty Wydajność w Menedżerze zadań. Wybierz GPU – 1 z kolumny po lewej stronie. W prawym górnym rogu wykresu GPU 1 zanotuj model swojego GPU. Odwiedź stronę internetową producenta GPU i sprawdź specyfikacje swojego modelu, aby zobaczyć, czy ma on własny wentylator. Zwykle procesory graficzne stosowane w laptopach nie mają własnego wentylatora.

Włącz modyfikację sprzętową

Jeśli potwierdziłeś, że Twój procesor graficzny ma własny wentylator, którym MSI Afterburner powinien być w stanie kontrolować, być może konieczne będzie włączenie samego sterowania wentylatorem.

Sprawdź -   Jak wyłączyć nakładkę Discord

Kliknij przycisk ustawień na głównym interfejsie MSI Afterburner. Przejdź na kartę Fani (jeśli karta Fani jest nieobecna, aplikacja nie może wykryć wentylatora GPU). Włącz opcję „Włącz automatyczne sterowanie wentylatorem zdefiniowane przez użytkownika”. Naciśnij Ctrl + F, a zobaczysz krzywą wentylatora.

Jeśli nie ma wentylatora GPU do sterowania, możesz użyć innych aplikacji do sterowania wentylatorami w systemie Windows 10.

2. Suwaki nieaktywne

Suwaki w MSI Afterburner mogą być nieaktywne z dwóch powodów; problem z aplikacją, ograniczenie sprzętu. Aby rozwiązać problem z aplikacją, odinstaluj ją.

Otwórz Panel sterowania. Przejdź do Programy> Odinstaluj program. Wybierz MSI Afterburner z listy zainstalowanych aplikacji. Kliknij przycisk Odinstaluj u góry. Podczas procesu odinstalowywania MSI Afterburner zapyta, czy chcesz zachować ustawienia. Upewnij się, że wybierzesz NIE. Po odinstalowaniu aplikacji zainstaluj ją ponownie, aby móc kontrolować zegar pamięci i zegar podstawowy przynajmniej.

Sprawdź -   Jak ukryć folder w systemie Windows 10

Inne nieaktywne suwaki

Możliwe, że posiadany model GPU nie pozwala na zmianę napięcia rdzenia i zużycia energii przez rdzeń. W takim przypadku suwaki dla tych dwóch elementów nie będą działać. Tego rodzaju ograniczenia występują zwykle w procesorach graficznych używanych w laptopach i nie można ich obejść.

Wniosek

MSI Afterburner jest łatwy w użyciu, ale jest ograniczony przez sprzęt zainstalowany w systemie. Często niewiele można zrobić poza poszukiwaniem innej aplikacji do dostosowania działania GPU lub modernizacji sprzętu.

newsblog.pl

newsblog.pl