Najważniejsze wskazówki dotyczące naprawy błędów systemu
- Błąd WHEA Uncorrectable Error (WUE) to sygnał problemu sprzętowego w środowisku Windows. Może wynikać z awarii podzespołów, niekompatybilności sterowników lub nieprawidłowości w zasilaniu i temperaturze.
- Zanim zaczniesz ingerować w sprzęt, uruchom narzędzie CHKDSK. Pozwoli ono na naprawę ewentualnych błędów systemu plików. Koniecznie sprawdź też, czy sterowniki i podzespoły działają poprawnie.
- Rozważ również przetestowanie pamięci RAM za pomocą MemTest86 oraz wyłączenie ewentualnego przetaktowania.
System Windows ma długą historię problemów z tzw. niebieskim ekranem śmierci. Te ekrany błędów są źródłem istotnych informacji o przyczynach nagłej awarii systemu. Niektóre z tych błędów są bardziej zagadkowe i trudniejsze w naprawie. Jednym z takich przypadków jest błąd WHEA, czyli błąd nienaprawialny.
Czym jest błąd nienaprawialny WHEA i co go powoduje?
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (kod błędu Windows 0x0000124) to sygnał problemu ze sprzętem. Istnieje kilka typowych przyczyn, dla których pojawia się błąd WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (dalej będziemy go nazywać WUE). Większość z nich jest związana bezpośrednio z komponentami komputera:
- Uszkodzenie sprzętu (awaria dysków twardych/SSD, karty graficznej, procesora, zasilacza, pamięci RAM itp.).
- Konflikty lub niekompatybilność sterowników.
- Problemy związane z temperaturą i napięciem (przetaktowywanie i zmiany napięcia).
- Uszkodzone pliki systemowe lub rejestr Windows.
Choć nie zawsze jest to regułą, często przyczyną tego błędu w systemie Windows są problemy z zasilaniem. Komunikat o błędzie WUE i kod 0x0000124 wskazują na jego naturę, jednak szczegółowe informacje znajdziesz w pliku zrzutu pamięci. Pliki te (.DMP) znajdują się w katalogu C:/Windows/Minidump i są oznaczone sygnaturą czasową.
Niestety, nie jesteśmy w stanie zaoferować uniwersalnej recepty na każdy problem. Poniższe porady powinny jednak pomóc w rozwiązaniu kłopotów związanych z błędem WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR.
1. Uruchom narzędzie CHKDSK
Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych ze sprzętem, zalecamy uruchomienie narzędzia Windows Check Disk z poziomu wiersza poleceń. CHKDSK to aplikacja systemowa służąca do weryfikacji integralności systemu plików, a w określonych sytuacjach także do naprawy wykrytych nieprawidłowości. Aby skorzystać z narzędzia, wykonaj następujące kroki:
2. Sprawdź komponenty komputera
Błąd WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR ma silny związek z podzespołami komputera. Z tego powodu, zanim podejmiesz dalsze kroki, takie jak reset systemu i testy pamięci, upewnij się, że fizycznie skontrolujesz wszystkie elementy składowe twojego komputera.
Upewnij się, że system chłodzenia działa prawidłowo, pamięć RAM jest poprawnie umieszczona w slotach, a procesor nie poluzował się. Jeśli nie jesteś pewien, jak ponownie zamontować podzespoły, warto obejrzeć film instruktażowy.
Pamiętaj jednak, żeby obchodzić się z komponentami z ostrożnością. Nie wyrywaj kabli na siłę i nie zakłócaj dotychczasowego ustawienia podzespołów. Takie działania mogą jedynie pogorszyć sytuację.
Innym rozwiązaniem jest usunięcie nowo zainstalowanych elementów sprzętu. Nawet jeśli sprawdzałeś kompatybilność przed zakupem, nowe podzespoły mogą zakłócać działanie systemu. Usuń wszystko, co zostało niedawno dodane (np. dodatkową pamięć RAM lub dysk) i sprawdź, czy błąd WHEA nadal występuje.
3. Sprawdź sterowniki
Obecnie przypadki uszkodzenia systemu przez nowe sterowniki są znacznie rzadsze niż kiedyś. Windows sam dba o większość aktualizacji. Nie oznacza to jednak, że uszkodzony sterownik nie może powodować problemów. Na szczęście system Windows zapisuje listę wszystkich aktualizacji sterowników w sekcji Windows Update, co pozwala szybko znaleźć przyczynę problemu.
W systemie Windows 10:
W systemie Windows 11:
Możesz także skorzystać z zewnętrznych narzędzi, które zaktualizują wszystkie sterowniki w systemie. Na naszej liście darmowych narzędzi do rozwiązywania problemów z Windowsem, dwie pierwsze opcje, IOBit Driver Booster i Snappy Driver Installer, są w stanie to zrobić.
4. Przetestuj pamięć RAM za pomocą MemTest86
Windows posiada wbudowane narzędzie do testowania pamięci o nazwie Diagnostyka Pamięci Systemu Windows. Niestety, nie cieszy się ono dobrą opinią i często pomija problemy, które można znaleźć za pomocą MemTest86.
MemTest86 to bezpłatne, samodzielne narzędzie do testowania pamięci. Działa zarówno w systemach 32-bitowych, jak i 64-bitowych. MemTest86 uruchamia się z napędu USB (lub dysku startowego) i służy do testowania pamięci RAM. Należy pamiętać, że testowanie może trwać kilka godzin, w zależności od ilości pamięci.
Aby dokładnie przetestować pamięć, najlepiej przeprowadzić co najmniej dwa pełne cykle testowe. Jednak w większości przypadków MemTest86 powinien szybko wykryć ewentualny problem z pamięcią RAM.
- Użytkownicy Windows 11 mogą skorzystać z wbudowanej opcji rozpakowywania, klikając na archiwum prawym przyciskiem myszy, wybierając „Wyodrębnij tutaj” i postępując zgodnie z instrukcjami.
Jeśli narzędzie zgłosi błędy pamięci RAM, poszukaj informacji o danym kodzie błędu, aby dowiedzieć się, jak rozwiązać problem.
5. Zresetuj przetaktowanie systemu
Jeśli kiedykolwiek podkręcałeś swój komputer, istnieje ryzyko wystąpienia błędu WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR. Błąd ten często jest wynikiem niepoprawnych ustawień napięcia, powodujących niestabilność systemu. Najprostszym sposobem wyeliminowania tej przyczyny jest zresetowanie ustawień BIOS i usunięcie skutków podkręcania.
Aby tego dokonać, należy wejść do ustawień BIOS lub UEFI. Wyłącz system i włącz go ponownie, naciskając klawisz dostępu do ustawień BIOS/UEFI podczas startu (najczęściej spotykane klawisze to F1, F2, F10, DEL i ESC).
Ustawienia BIOS i UEFI różnią się w zależności od producenta, ale tytuły menu są zwykle podobne. Poszukaj opcji związanych z przetaktowywaniem. W większości przypadków opcje te znajdziesz w menu Zaawansowane, Wydajność, Częstotliwość lub Napięcie.
Znajdź odpowiednie menu i zresetuj opcje przetaktowywania. Przywróci to domyślną wydajność systemu i może też usunąć błąd WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR.
6. Zaktualizuj ustawienia BIOS/UEFI
Ten proces ponownie może się różnić w zależności od producenta płyty głównej. Niektóre ustawienia BIOS/UEFI można aktualizować za pomocą specjalnego narzędzia, podczas gdy inni producenci wymagają ręcznego pobrania aktualizacji i flashowania oprogramowania.
Nie wiesz, jaką masz płytę główną? Pobierz i uruchom CPU-Z. Otwórz zakładkę Płyta główna i znajdź producenta i model swojej płyty głównej. Na tej samej zakładce znajdziesz także markę i wersję systemu BIOS.
Gdy już poznasz te informacje, wyszukaj w internecie frazę „[producent płyty + model] aktualizacja biosu”. Na przykład, dla mojego systemu wyszukałbym „MSI X570 gaming plus aktualizacja BIOS”. Powinieneś znaleźć instrukcje, poradniki, a może nawet filmy wideo.
7. Zresetuj ustawienia BIOS/UEFI
Jeśli wyczyszczenie ustawień przetaktowywania nie pomogło w rozwiązaniu błędu WHEA, spróbuj zresetować cały BIOS. W menu BIOS-u powinna znajdować się opcja umożliwiająca pełny reset ustawień BIOS-u lub załadowanie ustawień domyślnych. Znajdź ją i wybierz.
Pamiętaj, że zresetowanie BIOS-u usunie wszystkie dotychczasowe aktualizacje, więc będziesz musiał je zainstalować ponownie.
8. Zresetuj system Windows (ostateczność)
Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie pomogło, możesz wykorzystać funkcję resetowania systemu Windows.
Reset w Windows 10 i 11 zastępuje dane systemowe nowym zestawem plików. Teoretycznie powinno to usunąć problemy związane z błędem WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR, zachowując przy tym ważne pliki użytkownika.
- W systemie Windows 10 przejdź do „Ustawienia” > „Aktualizacja i zabezpieczenia” > „Odzyskiwanie”, a następnie w obszarze „Zresetuj ten komputer” wybierz opcję „Rozpocznij”.
- W systemie Windows 11 przejdź do „Ustawienia” > „System” > „Odzyskiwanie”, a następnie kliknij przycisk „Zresetuj komputer” w obszarze „Zresetuj ten komputer”.
Po kliknięciu przycisku, system uruchomi się ponownie, więc wcześniej wykonaj kopię zapasową wszystkich ważnych danych. Po ponownym uruchomieniu system zapyta, czy chcesz zachować swoje pliki, czy też usunąć wszystko. Opcja „Zachowaj moje pliki” zachowa pliki i dokumenty, ale usunie zainstalowane aplikacje. Opcja „Usuń wszystko” to całkowita reset, która usunie również pliki i dokumenty.
Błędy niebieskiego ekranu są frustrujące, szczególnie gdy nie wiadomo, który element sprzętu powoduje problem. Powyższe porady powinny rozwiązać problem błędu WHEA, jednak pamiętaj, że eksperymentowanie ze sprzętem może spowodować jego ponowne pojawienie się.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.