Jak odzyskać utracone pliki z dowolnego urządzenia: Wondershare Data Recovery [Review]

Odzyskiwanie danych jest trudne do obejścia. Telewizja mówi nam, że nawet jeśli rozbijemy nasz dysk twardy na kawałki, spalimy je i rozrzucimy popioły w morzu, organy ścigania nadal będą w stanie znaleźć na nim obciążające dane. Rzeczywistość jest bardzo odległa od tego, co widzisz w telewizji, a odzyskiwanie danych nie jest takie proste. Ma swoje ograniczenia, takie jak czas i, co ważniejsze, sposób utraty danych. Jeśli usuniesz plik, wytniesz i wkleisz go w innej lokalizacji lub sformatujesz dysk, na którym się znajdował, musisz spełnić swoje oczekiwania. To powiedziawszy, nadal istnieją sposoby na odzyskanie utraconych plików w sferze rozsądku.

Odzyskiwanie danych Wondershare to aplikacja do odzyskiwania danych, która może skanować całe mnóstwo plików w poszukiwaniu usuniętych danych. Następnie próbuje odzyskać te pliki. Wyniki są w większości dobre. Aplikacja nie jest darmowa, a dożywotnia licencja kosztuje 50 USD, podczas gdy licencja rodzinna na 5 komputerów kosztuje 100 USD, co jest całkiem niezłą okazją.

Wspierane urządzenia

Wondershare Data Recovery obsługuje niezliczone urządzenia, w tym komputer, karty pamięci, dyski flash, praktycznie wszystkie typy wymiennych pamięci masowych i kamery cyfrowe. Obsługuje również starsze urządzenia, takie jak iPod Nano i telefony Nokia. Może odzyskać dane niezależnie od tego, czy urządzenie jest w systemie plików NTFS, FAT16, FAT32 czy exFAT.

Szybkie skanowanie i głębokie skanowanie

Wondershare Data Recovery może skanować w poszukiwaniu utraconych plików według typu i może kierować na określony folder lub obszar na komputerze. Może uruchamiać dwa rodzaje skanów; szybki skan i głęboki skan. Szybkie skanowanie będzie wyglądać w określonej lokalizacji, podczas gdy głębokie skanowanie przeszukuje wszystkie dyski pod kątem określonego typu pliku.

Uruchamianie skanowania

Uruchom Wondershare Data Recovery i wybierz typ pliku, który chcesz odzyskać.

Następnie wybierz, skąd chcesz odzyskać plik. Jeśli wiesz, gdzie znajdował się plik, zanim go usunąłeś lub przeniosłeś, możesz wybrać tę lokalizację, ale aplikacja może również skanować całe dyski, jeśli tego potrzebujesz.

Wondershare Data Recovery najpierw uruchomi szybkie skanowanie i pokaże pliki, które zostały odzyskane. Pliki są sortowane według formatu i możesz odzyskać tylko kilka wybranych formatów.

Jeśli szybkie skanowanie nie znajdzie wszystkich potrzebnych plików, możesz uruchomić głębokie skanowanie. Głębokie skanowanie zajmie oczywiście więcej czasu i da wiele plików, które będziesz musiał następnie przejrzeć.

Wondershare Data Recovery ma jednak opcję filtrów, której można użyć do zawężenia odzyskiwanych plików. Filtr umożliwia zawężenie plików według daty i rozmiaru.

Czy to działa?

Pomijając funkcje i filtry, głównym pytaniem dotyczącym każdej aplikacji do odzyskiwania danych jest to, czy może ona odzyskać utracone pliki. Przeprowadziliśmy kilka testów na dysku USB. Na dysku znajdował się folder z obrazami, który został usunięty w jednym teście, a następnie wycięty i wklejony w innym miejscu w drugim teście.

W obu scenariuszach Wondershare Data Recovery był w stanie odzyskać pliki bez uszkodzeń.

Ponownie przeprowadziliśmy te same testy, tym razem dysk USB został usunięty z systemu i system został zamknięty. System został włączony i uruchomiono odzyskiwanie. W obu przypadkach Wondershare Data Recovery ponownie był w stanie odzyskać pliki bez uszkodzeń.

Przeprowadziliśmy ostatni test, w którym dysk został sformatowany, a następnie uruchomiono na nim odzyskiwanie. Żadne pliki nie zostały odzyskane.

Nieudane odzyskiwanie i uszkodzone pliki

Wondershare Data Recovery był w stanie odzyskać pliki w naszych testach, ale odzyskiwanie zostało uruchomione zaraz po ich usunięciu. Wygląda na to, że jeśli po usunięciu pliku minęło zbyt dużo czasu, Wondershare Data Recovery nie będzie w stanie go odzyskać. Nie jest jasne, jaki jest ten ostateczny czas ani jakie okoliczności uniemożliwiają aplikacji odzyskanie pliku, ale należy uruchomić odzyskiwanie, gdy tylko zorientujesz się, że plik zniknął. Szanse na zapisanie pliku są znacznie większe niż w przypadku czekania na to tydzień.

Czasami odzyskane pliki są uszkodzone. Ponownie wystąpiło to w przypadku starszych plików, które próbowaliśmy odzyskać. Wondershare Data Recovery był w stanie odzyskać plik multimedialny, ale został on uszkodzony, tak że wróciło tylko kilka KB. To samo stało się z niektórymi obrazami, w których brak informacji w nagłówku powodował uszkodzenie pliku.

x