Jak pisać ułamki w programie PowerPoint

Jeśli prowadzisz prezentację dla firmy lub lekcje matematyki, prawdopodobnie będziesz używać ułamków. Program PowerPoint udostępnia różne struktury ułamkowe, w tym skośne, skumulowane, liniowe i małe. Oto, jak ich używać.

Różne struktury ułamkowe w programie PowerPoint

Istnieje kilka sposobów zapisywania ułamków w PowerPoint. Jeśli domyślna struktura ułamków, którą uzyskujesz po prostu wpisując ułamek, Ci odpowiada, to świetnie! W przypadku bardziej złożonych równań warto przyjrzeć się innym strukturom dostępnym w programie.

Domyślna struktura ułamkowa, którą można uzyskać po wpisaniu ułamka, nazywa się strukturą liniową. Oto przykład, jak to wygląda. Ułamek zachowuje bieżące ustawienia stylu i rozmiaru czcionki, tak jak reszta tekstu w akapicie.

Kiedy używasz narzędzia PowerPoint do wstawiania ułamka liniowego, formatuje go nieco inaczej. Oto przykład, jak to wygląda.

Jak widać, wygląda to nieco inaczej niż po bezpośrednim wpisaniu. Wstawiona wersja wyróżnia tekst kursywą i używa czcionki Cambria Math.

PowerPoint oferuje także kilka innych struktur ułamkowych, jeśli struktura liniowa nie działa. Oto lista różnych stylów:

  • Frakcja skumulowana
  • Frakcja pochylona
  • Ułamek liniowy
  • Mała frakcja
  • dy ponad dx
  • cap delta y powyżej cap delta x
  • częściowy y nad częściowym x
  • delta y ponad delta x
  • pi ponad 2

A oto podgląd tego, jak wyglądają:

Te struktury powinny zapewnić elastyczność w korzystaniu z frakcji, a także dobrze wspierać materiał.

Wstawianie ułamków w programie PowerPoint

Decyzję, której struktury ułamków użyć, pozostawiamy Tobie. Cokolwiek zdecydujesz, oto jak je znaleźć.

Najpierw przejdź do zakładki „Wstaw” i kliknij przycisk „Równanie” (symbol pi).

Spowoduje to otwarcie wyspecjalizowanej karty Projekt w nowej grupie kart o nazwie Narzędzia do rysowania. Na slajdzie pojawi się nowe pole tekstowe „Wpisz równanie tutaj”.

Na karcie „Projekt” kliknij przycisk „Ułamek”.

Z menu rozwijanego wybierz strukturę ułamkową, której chcesz użyć. W tym przykładzie wybieramy „Skumulowany”.

Teraz na slajdzie pojawi się wybrana struktura ułamkowa.

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to wstawić liczby do ułamka.

Rysowanie własnych ułamków

Kolejną ciekawą funkcją programu PowerPoint jest możliwość rysowania ułamków. Wróć do zakładki „Wstaw” i kliknij strzałkę w dół pod przyciskiem „Równanie”.

Pojawiające się menu rozwijane przedstawia kilka różnych typów równań. Na samym dole tego menu kliknij „Równanie atramentu”.

Pojawi się okno „Kontrola wprowadzania matematycznego”, umożliwiające narysowanie równania. Jeśli nie używasz urządzenia obsługującego dotyk, możesz użyć myszy. Najpierw wypróbujmy prosty ułamek.

Jak widać, (niechlujnie) narysowaliśmy 1/3 w ułożonej strukturze frakcji. PowerPoint zapewnia podgląd ułamka w obszarze powyżej bloku rysunkowego.

Zobaczmy teraz, co się stanie, gdy narysujemy coś bardziej złożonego.

Gdy równanie jest już zadowalające, wybierz „Wstaw”.

Zobaczysz teraz równanie na slajdzie programu PowerPoint.

Za pomocą narzędzia do rysowania możesz narysować dowolną strukturę ułamkową. Należy jednak pamiętać, że jest to dość wrażliwe narzędzie, więc łatwo jest pomylić rysunek ze skośną strukturą, gdy zamiast tego chcesz uzyskać strukturę piętrową. Pamiętaj, aby narysować wszystko jak najstaranniej. Jeśli się pomylisz, zawsze możesz skorzystać z funkcji wymazywania lub po prostu wyczyścić równanie i zacząć od nowa.