Praca z MacBookiem i dodatkowym monitorem
Laptopy Apple, takie jak MacBook, świetnie sprawdzają się w roli przenośnego narzędzia pracy. Możesz swobodnie korzystać z nich w kawiarniach, różnych pomieszczeniach domu, czy gdziekolwiek indziej, kontynuując swoje zadania.
Jednakże, w sytuacjach gdy mobilność nie jest kluczowa, a zwłaszcza podczas jednoczesnego korzystania z wielu rozbudowanych okien i kart, praca na jednym tylko ekranie, szczególnie w przypadku braku stacjonarnego iMaca, może okazać się wyzwaniem.
Na szczęście istnieje proste rozwiązanie – podłączenie komputera Mac do zewnętrznego monitora, co pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń roboczą. W tym artykule wyjaśnimy, jak to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze monitora do Twojego Maca.
Zwróć uwagę na porty w monitorze i komputerze Mac
Podłączenie monitora do komputera Mac wymaga znajomości dostępnych portów. Większość współczesnych komputerów Mac posiada porty USB-C, które umożliwiają podłączanie różnorodnych akcesoriów, w tym monitorów.
Zaawansowane modele MacBooków, takie jak 14- i 16-calowe MacBooki Pro, oraz stacjonarne komputery Mac, w tym Mac mini, Mac Studio i Mac Pro, często wyposażone są również w port HDMI, co stanowi kolejną opcję podłączenia ekranu.
Większość nowoczesnych monitorów, jeśli chodzi o wejścia wideo, najczęściej oferuje porty HDMI. Niektóre modele mogą dodatkowo obsługiwać DisplayPort oraz USB-C, choć są to rzadsze przypadki niż HDMI. Starsze monitory natomiast mogą posiadać porty DVI lub VGA.
Jeśli dopiero planujesz zakup monitora, najlepiej wybrać model z portami pasującymi do tych w Twoim komputerze Mac. Takie rozwiązanie znacznie uprości proces podłączania i zredukuje liczbę potrzebnych kabli i adapterów.
Dobierz odpowiednie kable i adaptery
Po zidentyfikowaniu portów, które posiada Twój komputer i monitor, należy zakupić odpowiednie kable wideo. Czasami wystarczy jeden kabel, ale w innych przypadkach konieczne może być zastosowanie adapterów, które umożliwią podłączenie kabla do dwóch różnych typów portów.
Adapter najprawdopodobniej będzie potrzebny, jeśli Twój Mac nie ma portu HDMI. Adaptery HDMI na USB-C są szeroko dostępne, zarówno w Apple Store, jak i u innych sprzedawców.
Przy wyborze kabli, warto zwrócić uwagę na ich długość. Dłuższe kable dają większą swobodę w ustawianiu monitora i laptopa na biurku, a także pozwalają na ewentualne zmiany w aranżacji przestrzeni roboczej.
Ułożenie i ukrycie długich kabli jest o wiele prostsze niż radzenie sobie z kablami zbyt krótkimi, które mogą się wypinać, przerywając połączenie. Dłuższe przewody zapewniają większą stabilność połączenia.
Podłącz wszystko i skonfiguruj ustawienia
Po przygotowaniu odpowiednich kabli i adapterów, możesz przystąpić do podłączenia monitora do komputera Mac.
Najpierw upewnij się, że monitor jest podłączony do zasilania i włączony. Następnie podłącz kabel wideo do monitora i komputera Mac.
W przypadku komputerów stacjonarnych Mac, które nie posiadają wbudowanego wyświetlacza, ekran monitora powinien włączyć się automatycznie. Jeśli korzystasz z MacBooka lub iMaca, zobaczysz zarówno wbudowany, jak i zewnętrzny ekran. Kolejnym krokiem jest dostosowanie sposobu wyświetlania obrazu, aby odzwierciedlał rzeczywiste położenie monitora względem laptopa – z prawej, lewej, powyżej lub poniżej.
Nieprawidłowe ustawienie położenia monitora wirtualnie (np. komputer myśli, że monitor jest po prawej, gdy w rzeczywistości jest po lewej) spowoduje, że kursor będzie przemieszczał się nieintuicyjnie, utrudniając płynną pracę. Aby tego uniknąć, należy dostosować ustawienia ekranów w systemie.
Aby to zrobić, przejdź do Ustawień systemowych i wybierz zakładkę „Wyświetlacze”. W oknie wyświetlą się obie karty, reprezentujące wbudowany ekran komputera Mac oraz podłączony monitor. Możesz dostosować jasność, profil kolorów, rozdzielczość, częstotliwość odświeżania dla każdego z nich osobno.
Możesz także dostosować wielkość tekstu wyświetlanego na wbudowanym ekranie.
Aby zmienić rozmieszczenie ekranów, kliknij przycisk „Uporządkuj” znajdujący się pod podglądami wyświetlaczy. Następnie, przeciągając pola reprezentujące ekrany, ułóż je tak, jak faktycznie znajdują się one względem siebie na Twoim biurku. Po zakończeniu kliknij „Gotowe”.
W oknie „Rozmieść ekrany” jeden z ekranów będzie miał u góry biały pasek. Oznacza to, który ekran jest ustawiony jako główny, czyli ten, na którym wyświetlany jest Dock i powiadomienia. Aby zmienić ekran główny, przeciągnij biały pasek na żądany wyświetlacz.
Ekran główny możesz również zmienić w ustawieniach wyświetlaczy, klikając na kartę wybranego ekranu i wybierając opcję „Użyj jako”. Możesz ustawić go jako „Wyświetlacz główny” lub „Wyświetlacz rozszerzony”.
W tym samym menu znajdziesz również opcję „Kopia ekranu”. Wybranie tej opcji spowoduje wyświetlanie tego samego obrazu na obu ekranach, co jest idealne w przypadku podłączenia MacBooka do telewizora lub projektora podczas prezentacji. W przypadku monitora komputerowego lepiej jednak skorzystać z opcji rozszerzonego wyświetlania, które daje dodatkową przestrzeń roboczą.
Rozwiązywanie problemów z zewnętrznym monitorem Mac
Jeśli po podłączeniu monitora zewnętrznego ekran pozostaje czarny lub wyświetla komunikat o braku połączenia, upewnij się, że kable są prawidłowo podłączone do odpowiednich portów. Spróbuj odłączyć i podłączyć je ponownie. Jeśli dysponujesz kilkoma portami tego samego typu, warto sprawdzić podłączenie w innym porcie.
Jeśli problem nadal występuje, spróbuj użyć innego kabla do podłączenia monitora do komputera. Możesz również sprawdzić, czy oryginalny kabel nie jest uszkodzony i spróbować go wyprostować, jeśli ma zagięcia.
Jeśli komputer Mac informuje, że monitor jest podłączony, ale ekran monitora nadal jest ciemny, sprawdź przycisk zasilania monitora i ewentualnie dostosuj jasność przy pomocy dedykowanych przycisków.
Czasami pomocne może okazać się odłączenie monitora od zasilania i ponowne podłączenie. Dobrym pomysłem jest również przetestowanie monitora na innym komputerze, aby wykluczyć ewentualną awarię samego monitora.
Korzystanie z monitora z komputerem Mac jest proste
Komputery Mac i monitory dostępne są z różnymi typami portów, w zależności od modelu. Po zrozumieniu ich charakterystyki i skompletowaniu odpowiednich kabli i adapterów, możesz w prosty sposób korzystać z dwóch ekranów jednocześnie.
Na jednym dodatkowym ekranie nie musisz poprzestawać. Możesz podłączyć jednocześnie nawet dwa, a nawet więcej monitorów. Nawet jeden dodatkowy ekran znacząco podnosi komfort i efektywność pracy, dlatego zachęcamy do rozważenia zakupu monitora i czerpania jeszcze więcej przyjemności z korzystania ze swojego komputera Mac.