Udostępnij teraz w social media:

Podczas otwierania arkuszy kalkulacyjnych programu Excel z nieznanych źródeł funkcja programu Excel o nazwie Widok chroniony chroni Cię przed potencjalnymi zagrożeniami. To świetnie, ale aby pracować nad dokumentem, musisz przejść do trybu edycji.

Jak przejść do trybu edycji

Widok chroniony jest domyślnie włączony. Dlatego za każdym razem, gdy otwierasz plik pochodzący z witryny internetowej lub otrzymany pocztą e-mail, zostajesz przeniesiony do widoku chronionego.

Pasek komunikatów pojawi się u góry dokumentu i umożliwi Ci włączenie edycji. Kliknij przycisk „Włącz edycję”.

Dokument jest teraz otwierany jako tylko do odczytu z wyłączoną częścią zawartości.

Sprawdź -   Jak zmienić motyw kolorów pakietu Microsoft Office

Widok tylko do odczytu

Zapisz dokument w innej lokalizacji, aby móc efektywnie nad nim pracować.

Dlaczego warto korzystać z widoku chronionego?

Widok chroniony chroni przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami i zagrożeniami, na które możesz być narażony podczas otwierania plików programu Excel z nieznanych źródeł. Te źródła obejmują witrynę internetową, załączniki do wiadomości e-mail i inne niebezpieczne lokalizacje, takie jak dyski współdzielone.

Jeśli tylko przeglądasz arkusz kalkulacyjny, nie będziesz potrzebować trybu edycji i możesz z przyjemnością pracować z dokumentem w widoku chronionym.

Czy mogę wyłączyć widok chroniony?

Tak, ale zanim to zrobisz, powinieneś skontaktować się z zespołem IT lub administratorem sieci, ponieważ naraża to Cię na zewnętrzne zagrożenia.

Sprawdź -   Co to jest kompresja Lossy i Lossless Audio?

Aby wyłączyć chroniony widok, kliknij „Plik” na pasku zadań, a następnie wybierz „Opcje”. Następnie wybierz kategorię „Centrum zaufania”, a następnie kliknij przycisk „Ustawienia Centrum zaufania”.

Okno Centrum zaufania

Wybierz kategorię „Widok chroniony”.

Ustawienia widoku chronionego programu Excel

Istnieją trzy ustawienia, które możesz wyłączyć: pliki pochodzące z Internetu, niebezpieczne lokalizacje lub załączniki programu Outlook. Możesz wyłączyć wszystkie trzy, jeśli nie chcesz, aby Widok chroniony w ogóle interweniował w przyszłości.

Widok chroniony to przydatna funkcja pomagająca chronić użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami podczas otwierania dokumentów z nieznanych źródeł. Jest to bardzo częste podczas pracy z programem Excel na urządzeniach mobilnych i uzyskiwania dostępu do dokumentów w miejscach publicznych.

Jednak w większości przypadków te arkusze kalkulacyjne są bezpieczne. Na szczęście Microsoft stosunkowo łatwo przełącza się w tryb edycji.

Sprawdź -   Jak prawidłowo wyczyścić laptopa brutto