Udostępnij teraz w social media:

W systemie Linux Smplayer często zostaje przyćmiony przez VLC ze względu na jego popularność. Rzeczywistość jest taka, że ​​Smplayer ma kilka naprawdę imponujących, unikalnych funkcji, które sprawiają, że warto z niego korzystać, a godne uwagi jest to, że można go używać do przesyłania strumieniowego multimediów z Linuksa na telefon komórkowy.

Ta funkcja przesyłania strumieniowego nosi nazwę „Przesyłanie”. Dzięki temu użytkownicy mogą załadować dowolny plik wideo lub audio do odtwarzacza i wyprowadzić odtwarzanie przez sieć lokalną na dowolny telefon komórkowy lub tablet. Działa nawet na komputerach stacjonarnych!

Zainstaluj Smplayer

Zanim przejdziesz do sposobu używania Smplayera do przesyłania na smartfony i tablety z systemu Linux, musisz go zainstalować. Na szczęście aplikacja wideo Smplayer jest dość popularna. W rezultacie wiele dystrybucji Linuksa ma aplikację w swoich głównych źródłach oprogramowania. Tak więc instalacja Smplayera w wielu dystrybucjach Linuksa nie będzie problemem.

W tej sekcji instalacji omówimy, jak sprawić, aby aplikacja Smplayer działała w systemach Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora i OpenSUSE. Jeśli nie używasz żadnego z tych systemów operacyjnych opartych na systemie Linux, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z witryna Smplayer. Może zawierać informacje, jak sprawić, by działał w twoim systemie operacyjnym. Lub pobierz kod źródłowy i zbuduj go od podstaw.

Sprawdź -   Jak skonfigurować serwer uTorrent w systemie Linux

Ubuntu

sudo apt install smplayer

Debian

Smplayer jest dostępny dla użytkowników Debiana, ale ostrzegamy: ze względu na to, jak nieaktualne są pakiety w systemie Debian Linux, wersja Smplayera, którą instalujesz, może nie mieć funkcji odlewania, które omówimy w tym artykule. Przed kontynuowaniem zdecydowanie zalecamy włączenie backportów do wydania używanego systemu Debian Linux. Następnie zainstaluj Smplayer za pomocą polecenia Apt-get poniżej.

Uwaga: jeśli Backporty nie są w Twoim stylu, zamiast tego rozważ aktualizację swojego wydania Debiana.

sudo apt-get -t stretch-backports install smplayer

Arch Linux

sudo pacman -S smplayer

Fedora

Domyślne repozytoria oprogramowania Fedory Linux nie zawierają aplikacji wideo Smplayer. Zamiast tego użytkownicy Fedory, którzy chcą używać tego programu, muszą najpierw zainstalować repozytorium oprogramowania RPM Fusion Free.

Aby włączyć repozytorium oprogramowania RPM Fusion Free, uruchom okno terminala i użyj menedżera pakietów Dnf, aby zainstalować plik RPM. Pamiętaj, aby zastąpić X w poleceniach numerem wydania Fedory, którego używasz.

Uwaga: ponieważ SMplayer jest aplikacją wideo, powinieneś również włączyć niewolne repozytorium RPM Fusion, ponieważ zawiera kilka kodeków wideo, które nie są tradycyjnie spotykane w Fedorze Linux.

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-X.noarch.rpm -y
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-29.noarch.rpm -y

Zainstaluj Smplayera w Fedorze za pomocą:

sudo dnf install smplayer

OpenSUSE

sudo zypper install smplayer

Przesyłaj strumieniowo multimedia na telefon komórkowy

Smplayer przesyła strumieniowo wideo na telefon komórkowy, tworząc mały serwer WWW, a następnie wypychając zawartość na dostępny adres IP. Aby rozpocząć transmisję, uruchom aplikację Smplayer na komputerze z systemem Linux. Następnie znajdź „Plik”, kliknij go i wybierz „Otwórz”.

Sprawdź -   7 najlepszych aplikacji pogodowych dla systemu Linux

Wyszukaj plik wideo i zaimportuj go do odtwarzacza wideo. Pamiętaj, aby natychmiast nacisnąć „pauza”, aby od razu zatrzymać odtwarzanie.

Kliknij wideo prawym przyciskiem myszy i najedź na „Odtwórz” w menu. Następnie znajdź „Przesyłaj”, a następnie „Smartfon / tablet” i kliknij je.

Wyjmij urządzenie mobilne i zeskanuj na nim kod QR, aby rozpocząć odtwarzanie na urządzeniu mobilnym. Alternatywnie, jeśli masz problemy ze skanowaniem, weź adres URL podany pod kodem QR, skopiuj go, wyślij na swoje urządzenie mobilne i uzyskaj dostęp do strumienia w ten sposób.

Chcesz zatrzymać przesyłanie strumieniowe na swoje urządzenie mobilne z Smplayer? Kliknij przycisk zatrzymania na pasku odtwarzania.

Sprawdź -   Kolekcja Master Chief w systemie Linux

Przesyłaj multimedia do komputera

Funkcja przesyłania mobilnego Smplayera działa świetnie na większości telefonów komórkowych i tabletów, ale nie jest to jedyne miejsce, w którym można jej używać. Czy wiesz, że możesz użyć tej funkcji do przesyłania strumieniowego do zdalnego komputera w sieci lokalnej? Aby to zrobić, upewnij się, że masz zainstalowaną nowoczesną przeglądarkę, która obsługuje odtwarzanie wideo Mp4 (Chrome i Firefox zwykle działają najlepiej).

Po uruchomieniu kompatybilnej przeglądarki uruchom ją i otwórz nową kartę. Następnie wróć do aplikacji Smplayer na oddzielnym komputerze, kliknij prawym przyciskiem myszy wideo, kliknij „Odtwórz”, a następnie „Przesyłaj”, a następnie kliknij „Smartfon / tablet”.

Uwaga: podczas korzystania z funkcji przesyłania strumieniowego na komputerze należy pamiętać, że odtwarzanie może wyglądać nieco nietypowo, ponieważ strumień wideo jest przeznaczony dla smartfonów i tabletów, a nie pełnoprawnych komputerów stacjonarnych.

Kliknięcie opcji „Smartfon / tablet” spowoduje otwarcie wyskakującego okienka. Stąd zignoruj ​​kod QR i wybierz poniższy adres URL. Następnie udostępnij go zdalnemu komputerowi PC, który chce oglądać zdalny strumień wideo. Aby zatrzymać transmisję, kliknij ikonę zatrzymania na pasku odtwarzania Smplayera.