Jak przywrócić ustawienia fabryczne systemu Windows 10 i dlaczego powinieneś?

Dobrą praktyką jest przywrócenie ustawień fabrycznych komputera przed sprzedażą lub utylizacją, niezależnie od tego, czy jest to komputer Mac, czy PC z systemem Windows. Nie ma znaczenia, czy używasz go na co dzień do podstawowej pracy, czy tylko okazjonalnego oglądania zdjęć. Twoje urządzenie musi zawierać wszelkiego rodzaju dane osobowe i poufne.

Korzystne jest również od czasu do czasu przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych, aby utrzymać go w optymalnym stanie. W końcu z biegiem czasu gromadzi się mnóstwo danych (obecnie używanych i pozostawionych fragmentów). Jednym z najlepszych sposobów wyczyszczenia dysku twardego jest zresetowanie komputera z systemem Windows, a jeśli korzystasz z systemu Windows 10, jest to stosunkowo łatwe. Pamiętaj tylko, aby utworzyć kopię zapasową ważnych dokumentów, filmów, zapisanych gier, obrazów, licencji i innych istotnych danych.

Jeśli chcesz przywrócić ustawienia fabryczne laptopa lub komputera PC i przywrócić oryginalne ustawienia domyślne, ten artykuł poprowadzi Cię przez proces resetowania i działa na dowolnym urządzeniu z systemem Windows 10.

Korzystanie z opcji „Zresetuj komputer” w systemie Windows 10

Zanim przejdziesz do przywracania ustawień fabrycznych systemu Windows 10, koniecznie przeczytaj ten artykuł w całości i zapoznaj się z najważniejszymi często zadawanymi pytaniami na dole. Następnie możesz zdecydować, czy przywrócenie ustawień fabrycznych jest możliwe.

Należy pamiętać, że opcja resetowania może wykorzystywać oryginalną licencję OEM, jeśli uaktualniłeś swoją wersję systemu Windows 10, na przykład z Home do Pro. Jeśli ten scenariusz dotyczy Ciebie, spróbuj zmienić licencję w menu Ustawienia.

Jeśli ten proces nie zadziała (najprawdopodobniej nie), będziesz musiał przeprowadzić czystą instalację/uaktualnienie przy użyciu nowszej licencji i oprogramowania. Oto kroki, aby zresetować urządzenie z systemem Windows 10.

 • Zacznij od kliknięcia „Menu Start -> Ustawienia”.
 • Następnie wybierz „Aktualizacja i zabezpieczenia”. Możesz też wpisać „Resetuj” bez cudzysłowów w „polu wyszukiwania Cortana”.
 • Z menu „Aktualizacja i zabezpieczenia” wybierz „Odzyskiwanie” po lewej stronie ekranu.
 • Odzyskiwanie spowoduje wyświetlenie nowej strony z dodatkowymi opcjami. Aby przywrócić komputer, wybierz „Zresetuj ten komputer”.
 • Teraz masz dwie opcje: (1) „Zachowaj moje pliki”, (2) „Usuń wszystko”. Pierwszy wybór zachowa Twoje osobiste pliki i jest odpowiedni do ogólnego odświeżania ustawień i usuwania zainstalowanych aplikacji. Drugi wybór spowoduje usunięcie wszystkich plików.
 • Jeśli zdecydujesz się użyć powyższej opcji „Zachowaj moje pliki”, zostanie wyświetlona lista aplikacji, które zostaną usunięte, a następnie zostaniesz poproszony o potwierdzenie resetowania. Jeśli wybierzesz opcję „Usuń wszystko”, przejdź do następnego kroku.
 • Podczas usuwania wszystkiego zostaniesz poproszony o potwierdzenie wymazania danych osobowych i czy chcesz wyczyścić wszystkie dane na dysku systemu operacyjnego lub wszystkich dyskach.
 • W przypadku systemu Windows z aktualizacją z maja 2020 r. lub nowszą dostępne są dwie opcje ponownej instalacji systemu Windows 10: „Pobieranie z chmury” i „Ponowna instalacja lokalna”. Opcja chmury powoduje ponowne zainstalowanie systemu Windows 10 z najnowszą wersją. Opcja lokalna wykorzystuje istniejące dane instalacyjne z urządzenia.
 • Na koniec otrzymasz zestawienie tego, co stanie się z laptopem, jeśli przywrócisz go do ustawień fabrycznych. Jeśli jesteś z tego zadowolony, kliknij „Przywróć”, a proces się rozpocznie.
 • Po zakończeniu resetowania zobaczysz na pulpicie co najmniej jeden plik HTML z listą wszystkich usuniętych aplikacji. Możesz zdecydować, co ponownie zainstalować od podstaw.

  Ponadto system Windows 10 przechowuje wszystkie stare dane w folderze „Windows.old”, więc w razie potrzeby zawsze masz możliwość wyodrębnienia stamtąd danych. Pamiętaj tylko, że większość aplikacji nie będzie mieć informacji o licencji w Eksploratorze Windows, ale nadal możesz wyszukiwać cenne dane.

  W zależności od dokonanych wyborów i szybkości systemu resetowanie może potrwać do godziny. Po wyświetleniu monitu z umową licencyjną dowiesz się, że proces się zakończył.

  Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy do resetowania, ale nastąpi to w przyszłości, możesz ustawić system Windows 10 tak, aby tworzył kopie zapasowe plików i automatycznie je aktualizował, od teraz do chwili, gdy chcesz przywrócić ustawienia fabryczne laptopa. Jednak opcja tworzenia kopii zapasowej nie dotyczy licencji i programów; dotyczy to osobiście zapisanych danych. Niektóre programy do tworzenia kopii zapasowych innych firm oferują niezależne wybieranie plików, które umożliwia przywrócenie zainstalowanych programów (i w niektórych przypadkach licencji).

  Resetowanie systemu Windows 10

  Jak już zauważyłeś, nie ma wiele do zresetowania systemu Windows 10. Przed rozpoczęciem procesu upewnij się, że masz kopię zapasową ważnych plików w bezpiecznym miejscu. Nawet jeśli zdecydujesz się zachować pliki i po prostu ponownie zainstalować system operacyjny, lepiej być bezpiecznym niż żałować.

  Często zadawane pytania dotyczące przywracania ustawień fabrycznych systemu Windows 10

  Jaka jest różnica między resetem systemu Windows 10 a ponownym uruchomieniem?

  Reset systemu Windows 10 ma na celu ponowną instalację systemu operacyjnego Windows 10 w jego oryginalnym stanie OEM po zakupie. W związku z tym wszystkie PREINSTALOWANE aplikacje innych firm i licencje dostarczone z urządzeniem zostaną ponownie zainstalowane. Nowy start systemu Windows 10 jest podobny do resetowania, z wyjątkiem tego, że NIE zachowuje OEM i preinstalowanego oprogramowania i licencji innych firm — powoduje ponowną instalację systemu Windows 10 od zera.

  Uwaga: system Windows w wersji 2004 (nie rok) i nowszych połączył opcję „Fresh Start” z opcją „Reset my PC”.

  Czy to dobra praktyka, aby zresetować system Windows 10?

  Tak, dobrym pomysłem jest zresetowanie systemu Windows 10, jeśli to możliwe, najlepiej co sześć miesięcy, jeśli to możliwe. Większość użytkowników ucieka się do resetowania systemu Windows tylko wtedy, gdy mają problemy z komputerem. Jednak z biegiem czasu gromadzi się mnóstwo danych, niektóre z Twoją interwencją, ale większość bez niej.

  Najczęściej zbierane dane obejmują działania systemu operacyjnego i dane osobowe. Działania takie jak historia przeglądania, polubienia społecznościowe, udostępnienia społecznościowe, wyświetlenia wiadomości, historia wyszukiwania, oglądane filmy, automatyczne zapisywanie dokumentów, tymczasowe pliki kopii zapasowych, historia przeglądania plików PDF i inne są przechowywane w systemie i wykorzystywane do określonych celów.

  Dane mogą gromadzić się dość szybko i nadal się obracać i spowalniać system, im częściej korzystasz z komputera. Pozostawione bez nadzoru dane można uzyskać ze złośliwego oprogramowania, oprogramowania szpiegującego i innych środków. Resetowanie komputera (tak jak w przypadku smartfona z systemem Android) zapewnia stałą optymalną wydajność i stabilność.

  Czy reset systemu Windows 10 zapisuje dokumenty, muzykę, obrazy i kontakty?

  Tak, system Windows 10 zachowuje foldery osobiste, takie jak Moje dokumenty, Moje filmy i Moje kontakty podczas resetowania systemu Windows 10. MUSISZ jednak określić, że chcesz zachować swoje dane osobowe, gdy zostaniesz o to poproszony. W przeciwnym razie reset usunie wszystko oprócz oprogramowania OEM/preinstalowanego i rozpocznie się od zera.

  Czy resetowanie systemu Windows 10 zachowuje dane gry?

  Zazwyczaj reset systemu Windows 10 NIE zapisuje danych gier ani gier. Proces ma na celu zapewnienie czystego systemu operacyjnego Windows, ale oferuje opcję zapisania niektórych danych, takich jak dokumenty, obrazy itp. Niezależnie zainstalowane lub zainstalowane przez osoby trzecie gry nie zostaną zarchiwizowane.

  Jeśli masz gry ze sklepu Microsoft Store, zapisane dane mogą zostać pobrane podczas ponownej instalacji, ale zależy to od funkcji i opcji gry. Microsoft nie zajmuje się osobiście zapisami gier w Microsoft Store.

  Zawsze najlepiej jest wykonać kopię zapasową wszelkich cennych danych gry przed zresetowaniem komputera, a to będzie wymagało badań i unikalnych metod opartych na zapisach gry i ustawieniach, które musisz zachować.

  Czy reset systemu Windows 10 zapisuje niestandardowe sterowniki?

  Nie, reset systemu Windows 10 nie zachowuje żadnych sterowników. System operacyjny ponownie instaluje sterowniki domyślne lub te, które firma Microsoft ma w swojej bazie danych, więc konieczne będzie ponowne zainstalowanie sterowników innych firm lub sterowników niestandardowych.

  Czy zresetowanie mojego komputera w systemie Windows 10 wymaga ponownego aktualizacji?

  Tak, reset systemu Windows 10 nie zachowuje aktualizacji, więc będziesz musiał je ponownie zainstalować. Jednak najnowsza polecana aktualizacja zawiera wszystkie poprzednie aktualizacje, więc nie będzie tak źle.

  x