Jak skonfigurować Androida, aby czytał Twoje teksty na głos

Udostępnij teraz w social media:

Czytanie wiadomości tekstowych na telefonie z Androidem nie zawsze jest wygodne, zwłaszcza jeśli prowadzisz. Zamiast ryzykować kłopoty z prawem, możesz skorzystać z wbudowanych funkcji Androida, które odczytują teksty na głos.

Te funkcje mogą być również przydatne dla osób o słabym wzroku lub tych, które chcą skrócić czas spędzany przed ekranem. Istnieją również aplikacje innych firm, które czytają Twoje teksty.

Przyjrzyjmy się wszystkim opcjom i sposobom konfiguracji.

Jak zainstalować Asystenta Google w telefonie

Asystent Google jest wbudowany w większość nowoczesnych smartfonów z systemem Android i można go skonfigurować tak, aby odczytywał na głos wiadomości tekstowe.

Jeśli nie masz Asystent Google w telefonie możesz go zainstalować. Aplikacja jest połączona z Twoim kontem Google. Po zainstalowaniu możesz go używać do wszystkiego, od znajdowania najnowszych prognoz pogody i kontrolowania inteligentnych urządzeń, po czytanie wiadomości i odpowiadanie na nie.

Po zainstalowaniu Asystenta Google możesz go aktywować na kilka sposobów. Aby rozpocząć, możesz po prostu powiedzieć „OK, Google” lub „Hej, Google”. Możesz też dotknąć aplikacji Google (jeśli jest preinstalowana na Twoim urządzeniu) lub Asystenta Google, a następnie dotknąć ikony mikrofonu.

Na niektórych urządzeniach możesz także przytrzymać przycisk ekranu głównego przez kilka sekund, aby uzyskać dostęp do Asystenta.

Może być konieczne przeszkolenie lub ponowne przeszkolenie modelu głosu, jeśli Asystent Google nie „słyszy” Twoich poleceń.

  Jak uniknąć blokady na Snapchacie

Skonfiguruj Asystenta Google do czytania powiadomień tekstowych

Gdy Asystent Google będzie gotowy na instrukcje, powiedz „Czytaj moje SMS-y”.

Gdy zrobisz to po raz pierwszy, aplikacja może poprosić Cię o przyznanie uprawnień do powiadomień; dotknij „OK”, aby się zgodzić.

Kran

W wyświetlonym menu „Dostęp do powiadomień” dotknij przełącznika obok „Google”.

Dotknij przełącznika obok

Kliknij „Zezwól” w wyświetlonym oknie, aby przyznać Google dostęp.

Kran

Wróć do Asystenta Google lub ponownie powiedz „OK / Hej, Google”, a następnie powtórz instrukcję „Przeczytaj moje wiadomości tekstowe”.

Asystent Google uruchomi się od początku i odczyta na głos powiadomienia SMS, a także powiadomienia o wiadomościach z innych źródeł, takich jak WhatsApp.

Informuje o nadawcy, czyta wiadomość, a następnie pyta, czy chcesz odpowiedzieć.

Aplikacja Asystent Google na smartfonie z pytaniem, czy chcesz odpowiedzieć na wiadomość tekstową.

Jeśli tak, powiedz „Tak”, a następnie podyktuj swoją odpowiedź. Asystent Google automatycznie prześle Twoją odpowiedź po jej transkrypcji.

Uzyskaj Asystenta Google, aby przeczytać poprzednie wiadomości tekstowe

Niestety, Asystent Google nie może odczytać otrzymanych wcześniej wiadomości tekstowych. Zrobił to w przeszłości, ale wygląda na to, że ta funkcja została usunięta lub po prostu już nie działa.

Na forach konsumenckich Google znaczna liczba osób zgłosili, że ta funkcja już dla nich nie działa lub powoduje awarię aplikacji Asystent Google. Nasze testy potwierdziły problem na Samsungu Galaxy S9 z systemem Android 9 Pie, a także na starszym urządzeniu z Androidem 7 Nougat.

Możesz jednak spróbować na swoim urządzeniu. Aby spróbować aktywować tę funkcję, powiedz „OK / Hej, Google”, a następnie „Przeczytaj moje najnowsze wiadomości”.

Asystent Google na smartfonie reaguje na

Jeśli Asystent powie „Nie ma nowych wiadomości” lub jeśli Asystent Google ulegnie awarii, ta funkcja nie będzie działać na Twoim urządzeniu. W takim przypadku musisz użyć innej aplikacji.

  Jak używać polecenia ls do wyświetlania listy plików i katalogów w systemie Linux

Gdy ta funkcja działa, Asystent Google będzie czytać starsze wiadomości tekstowe po kolei.

Jak włączyć zamianę tekstu na mowę

Asystent Google jest przydatny, ale Android ma inne wbudowane funkcje, których możesz użyć do głośnego czytania tekstów. Jedną z takich funkcji jest zamiana tekstu na mowę. Jednak ta funkcja wymaga użycia rąk, co czyni ją kiepską opcją w sytuacjach takich jak prowadzenie samochodu.

Ale dla osób ze słabym wzrokiem funkcja zamiany tekstu na mowę może być przydatna. Aby działało efektywnie, musisz skorzystać z dodatkowego modułu w Google Pakiet ułatwień dostępu na Androida o nazwie „Przeczytaj na głos”.

Po pobraniu i zainstalowaniu pakietu Android Accessibility Suite ze sklepu Google Play przejdź do obszaru „Ustawienia” na swoim urządzeniu. Znajdziesz go w szufladzie aplikacji lub możesz przewinąć w dół obszar powiadomień i dotknąć ikony koła zębatego.

Kliknij ikonę koła zębatego w obszarze powiadomień.

W tym miejscu proces może się różnić w zależności od używanego urządzenia i wersji Androida, na którym działa. Wykonaliśmy następujące kroki na urządzeniu Samsung z systemem Android 9 Pie.

W obszarze „Ustawienia” kliknij „Ułatwienia dostępu”.

Kran

Wybierz „Zainstalowane usługi”. Menu „Przeczytaj na głos” może znajdować się na liście opcji w niektórych menu Ustawienia. Jeśli tak, dotknij go i pomiń następny krok.

Kran

Tutaj zobaczysz listę dostępnych opcji ułatwień dostępu w systemie Android. Kliknij „Przeczytaj na głos”.

Kran

Włącz „Wybierz na głos”, aby ją włączyć, a następnie dotknij „OK”, aby potwierdzić.

Dotknij przełącznika obok

Po włączeniu zobaczysz ikonę w kształcie osoby na dolnym pasku menu.

Dotknij tego, aby wyświetlić opcje odtwarzania „Przeczytaj na głos”. Stuknij dowolny tekst na ekranie, który ma przeczytać Ci transkrypcja tekstu na mowę. Zaznaczony tekst zmieni kolor na niebieski i zostanie Ci odczytany na głos.

  Jak wyświetlić własne polubienia na Twitterze

Tekst w aplikacji Przeczytaj na głos w niebieskim polu, aby wskazać, że jest czytany na głos.

Nie będzie brzmiał tak wyrafinowany jak Asystent Google, ale jest to dobra alternatywa, jeśli chcesz, aby Twoje teksty były czytane na głos – zwłaszcza jeśli masz słaby wzrok.

Działa również w innych aplikacjach, takich jak klient poczty e-mail, przeglądarka internetowa lub aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp.

Aplikacje innych firm

W sklepie Google Play są aplikacje innych firm, które oferują podobne funkcje. ReadItToMena przykład odczytuje powiadomienia o przychodzących wiadomościach, w tym te z domyślnej aplikacji do obsługi SMS-ów i innych aplikacji do obsługi wiadomości.

Inną opcją jest Głośno. W tej aplikacji możesz skonfigurować oddzielne profile, które automatycznie włączają lub wyłączają tę funkcję w określonych sytuacjach, na przykład po podłączeniu do głośnika Bluetooth lub włożeniu słuchawek.

Jednak obecnie żadna aplikacja innej firmy nie odczytuje poprzednich wiadomości bez polegania na metodzie Asystenta Google (która jest wadliwa). Jeśli to problem, możesz skorzystać z opcji „Przeczytaj na głos”, którą omówiliśmy powyżej.

x