Jak skonfigurować i używać aplikacji Microsoft Family Safety

Aplikacja Microsoft Family Safety udostępnia zestaw narzędzi do raportowania i kontroli rodzicielskiej dla osób posiadających konta Microsoft. Dzięki funkcjom filtrowania, raportowaniu lokalizacji i rejestrowaniu wykorzystania aplikacji, ta aplikacja daje rodzicom możliwość monitorowania cyfrowego śladu rodziny.

Ponownie, aby go użyć, potrzebujesz konta Microsoft, a także iPhone’a, iPada lub urządzenia z Androidem. Możesz też przejść do pulpitu nawigacyjnego, aby wyświetlić zapisane dane członków rodziny na komputerze PC lub Mac.

Co może zrobić aplikacja Microsoft Family Safety?

Aplikacja Microsoft Family to platforma dla rodziców do monitorowania, w jaki sposób ich dzieci i inni członkowie rodziny używają swoich urządzeń cyfrowych.

Umożliwia monitorowanie czasu spędzanego na ekranie i korzystania z aplikacji przez każdego członka rodziny, gdy korzysta z urządzenia z systemem Windows lub Xbox. Możesz także ograniczyć dostęp, jeśli komuś spędza zbyt dużo czasu przed ekranem, lub zablokować określone aplikacje (takie jak gry), jeśli staną się problemem. Ta funkcja nie jest jednak dostępna na urządzeniach Apple.

Aplikacja może również filtrować określone aplikacje lub strony internetowe, aby w ogóle nie można było uzyskać do nich dostępu. Jeśli masz młodszych członków rodziny korzystających z urządzeń cyfrowych, pozwala to ograniczyć rodzaj treści, na które będą narażeni.

Jeśli martwisz się o ich bezpieczeństwo, możesz również skorzystać z wbudowanej funkcji śledzenia lokalizacji. Korzystając z GPS na czyimś iPhonie lub urządzeniu z Androidem, możesz zobaczyć, gdzie ta osoba się znajduje. Możesz także zapisać ulubione lokalizacje, aby wszyscy mogli się łatwiej znaleźć.

Największą wadą aplikacji jest jednak to, że wszelkie zastosowane ograniczenia będą działać tylko z innymi produktami Windows lub Microsoft. Na przykład, jeśli chcesz filtrować witryny internetowe, musisz używać Microsoft Edge na swoim smartfonie lub komputerze z systemem Windows.

W przyszłych aktualizacjach planowane są jednak dodatkowe funkcje, takie jak monitorowanie bezpieczeństwa kierowcy oraz powiadomienia o wyjeździe i przyjeździe.

Konfigurowanie aplikacji Microsoft Family Safety

Aby skonfigurować aplikację Microsoft Family Safety, musisz najpierw zainstalować ją na swoim iPhonie, iPadzie lub urządzeniu z systemem Android. Pierwszy członek rodziny staje się „Organizatorem rodziny”. Ta osoba może dodawać nowych członków i zmieniać ustawienia dla innych członków rodziny.

Możesz pobrać i zainstalować aplikację z Sklep Google Play dla Androida lub Sklep z aplikacjami na iPhone’a lub iPada. Jeśli nie masz jeszcze grupy rodzinnej, zostanie ona utworzona automatycznie, gdy po raz pierwszy zalogujesz się do aplikacji.

Musisz zezwolić aplikacji na działanie w tle, a także podać swoją lokalizację do monitorowania. Jeśli nie chcesz podawać tych informacji, po prostu dotknij „Pomiń” w każdym monicie.

Kran

Po zalogowaniu się i zaakceptowaniu lub odrzuceniu żądanych uprawnień zobaczysz menu główne o nazwie „Twoja rodzina”. Zawiera listę członków Twojej rodziny wraz z ich aktualnymi lokalizacjami, jeśli ją udostępnili.

Możesz przełączać się między trybem „Lista”, w którym członkowie rodziny są wymienieni według imion, a trybem „Mapy”, w którym zobaczysz, gdzie każdy członek rodziny jest na mapie świata.

Kliknij lub dotknij

Zapraszanie członków rodziny

Kiedy po raz pierwszy utworzysz grupę rodzinną, będziesz „Organizatorem rodziny” i jedyną w niej osobą.

Aby dodać nowych członków rodziny, dotknij „Dodaj kogoś” w trybie „Lista” na ekranie „Twoja rodzina”.

Kran

Możesz zaprosić nowych członków rodziny, używając ich numeru telefonu lub adresu e-mail. Każda zaproszona osoba będzie również musiała mieć konto Microsoft.

Jeśli ktoś nie ma konta Microsoft, możesz dotknąć „Utwórz konto”, aby je dla niego utworzyć.

Wpisz adres e-mail lub numer telefonu, aby zaprosić tę osobę do aplikacji Microsoft Family Safety, a następnie dotknij

Każda zaproszona osoba musi przyjąć zaproszenie w ciągu 14 dni. Gdy ktoś zaakceptuje, nazwisko tej osoby pojawi się na liście „Członkowie Twojej rodziny”.

Możesz wtedy wyświetlić informacje o tym członku rodziny, w tym jego raport czasu spędzanego przed ekranem. Możesz także włączyć filtry treści i aplikacji, dotykając nazwiska tej osoby na liście „Członkowie Twojej rodziny”.

W kafelku informacyjnym „Czas przed ekranem” będzie można zobaczyć wykorzystanie czasu spędzanego przez członka rodziny przed ekranem przez bieżące i ostatnie siedem dni. Jednak ta osoba będzie musiała zalogować się na urządzeniu, zanim będzie można zapisać te informacje.

Kran

Włączanie filtrów treści i ograniczeń aplikacji

Po dodaniu członków rodziny do grupy rodzinnej możesz ustawić filtry i ograniczenia, aby uniemożliwić im dostęp do nieodpowiednich treści lub niektórych aplikacji.

Aby to zrobić, kliknij imię członka rodziny w polu „Twoja rodzina”.

Dotknij nazwy w

Na stronie zgłoszenia tej osoby dotknij ikony koła zębatego w prawym górnym rogu.

Stuknij ikonę koła zębatego.

Spowoduje to otwarcie indywidualnych ustawień dla tej osoby. Tutaj możesz ustawić raporty aktywności oraz limity aplikacji i gier, a także włączyć filtry sieciowe. Możesz także ograniczyć przedział wiekowy aplikacji i gier, które ktoś może zainstalować na komputerze z systemem Windows lub konsoli Xbox.

Po prostu włącz dowolną opcję, którą chcesz włączyć.

Włącz opcje monitorowania, które chcesz włączyć w

Jeśli opcja jest wyszarzona, oznacza to, że ten członek rodziny jest za stary, aby zastosować te ustawienia. Na przykład nie możesz włączyć raportów aktywności dla żadnych osób dorosłych w swojej rodzinie (możesz jednak włączyć filtry sieciowe).

W przypadku starszych dzieci możesz skonfigurować raportowanie aktywności, ale możesz nie mieć uprawnień do ograniczenia korzystania z ich aplikacji lub gier. Te limity są określane na podstawie wieku ustawionego na czyimś koncie Microsoft.

Zmiana ustawień filtru zawartości

Jeśli włączyłeś filtr treści dla członka rodziny, możesz wprowadzić zmiany w tych ustawieniach, klikając „Filtry treści” na stronie zgłoszenia tej osoby.

Aby uzyskać dostęp do czyjejś strony zgłoszenia, dotknij jej nazwiska w menu „Twoja rodzina”.

Dotknij nazwy w

W menu „Filtry treści” możesz szybko sprawdzić ustawienia zastosowane do aplikacji, gier i treści internetowych tej osoby.

Aby zmienić te ustawienia, dotknij dowolnego miejsca w sekcji „Aplikacje i gry” lub „Sieć i wyszukiwanie”.

Dotknij poniżej

Ustawianie limitów aplikacji i gier

W zależności od wieku członka rodziny możesz ustawić ograniczenia dotyczące typów gier lub aplikacji, z których może korzystać na urządzeniach z systemem Windows lub Xbox. Pomimo nieco zwodniczej nazwy, nie ograniczy to treści na smartfonie lub tablecie tej osoby, chyba że na tym urządzeniu działa również system Windows.

Aby ustawić ograniczenia w zależności od wieku, dotknij menu rozwijanego „Aplikacje i gry do”.

Stuknij w

Organizator rodziny musi następnie zatwierdzić wszelkie zakupy lub instalacje aplikacji w akceptowanym przedziale wiekowym, jaki członek rodziny dokonuje za pomocą Microsoft Store.

Te prośby zostaną przesłane do Ciebie e-mailem, z linkiem do zatwierdzenia lub odrzucenia wyboru.

Za każdym razem, gdy ten członek rodziny próbuje zainstalować nową aplikację lub grę, możesz dodać ją do listy „Zawsze dozwolone” lub ograniczyć, aby nigdy nie można było jej zainstalować. Wybrane przez Ciebie pozycje pojawią się w sekcji „Zawsze dozwolone” lub „Nigdy nie dozwolone”.

Aplikacje, na które zezwolisz lub których nie zezwolisz, pojawią się pod

Aby usunąć wpis z dowolnej kategorii, dotknij ikony z trzema kropkami obok niego, a następnie dotknij „Usuń”.

Stuknij ikonę z trzema kropkami obok wpisu, a następnie stuknij

Po zakończeniu dotknij „Zapisz” w prawym górnym rogu.

Ustawianie limitów sieci i wyszukiwania

W sekcji „Sieć i wyszukiwanie” można włączyć ogólny filtr sieciowy za pomocą filtru SafeSearch firmy Microsoft. Aby to zrobić, włącz opcję „Filtruj nieodpowiednie strony internetowe”. Spowoduje to zablokowanie nieodpowiednich lub dorosłych treści na urządzeniach z systemem Windows, Android lub Xbox przy użyciu przeglądarki Microsoft Edge lub Internet Explorer.

Jeśli to ustawienie jest włączone, ten członek rodziny również nie będzie mógł używać innych przeglądarek do ominięcia tego ustawienia. Możesz także całkowicie uniemożliwić członkowi rodziny przeglądanie tylko zatwierdzonych witryn internetowych. Aby to zrobić, po prostu włącz opcję „Pozwól im tylko używać dozwolonych witryn internetowych”.

Włącz

Aby dodać strony internetowe do list zatwierdzonych lub zablokowanych, dotknij „Dodaj witrynę”, wpisz adres URL, a następnie naciśnij Enter. Ta witryna zostanie następnie dodana do listy.

Aby usunąć witrynę, dotknij ikony z trzema kropkami, a następnie dotknij „Usuń” w menu.

  Stuknij ikonę z trzema kropkami, a następnie stuknij

Kiedy skończysz, dotknij „Zapisz” w prawym górnym rogu.

Dodawanie zapisanych lokalizacji

Tryb „Mapa” w menu „Twoja rodzina” zapewnia przegląd aktualnych lokalizacji członków rodziny. Członkowie rodziny, którzy mają włączone ustawienia lokalizacji, pojawią się na mapie jako niebieska kropka.

Jest to również wygodne miejsce do przechowywania wszelkich lokalizacji, które możesz odwiedzić Ty lub Twoja rodzina. Na przykład, jeśli ktoś jest w domu znajomego, możesz chcieć zapisać tę lokalizację. Ten członek rodziny może również chcieć to zrobić, abyś wiedział, gdzie jest.

Aby dodać nową lokalizację do listy, kliknij „Dodaj miejsce”.

Kran

Gdy zaczniesz wpisywać adres w polu tekstowym „Wprowadź adres”, pojawi się lista sugestii; dotknij jednego, aby dodać ten pełny adres.

Możesz także wpisać nazwę tej lokalizacji w polu tekstowym „Nazwij to miejsce”.

Wpisz adres i nazwę lokalizacji w

Możesz także ustawić rozmiar wyznaczonego obszaru, klikając „Mały”, „Średni” lub „Duży”. Na przykład duży obszar może być odpowiedni dla szkoły, podczas gdy mniejszy może pracować w domu przyjaciela.

Kran

Wskaż „Zapisz”, gdy będziesz gotowy do zapisania lokalizacji. Za każdym razem, gdy członek rodziny odwiedzi tę lokalizację, imię i nazwisko oraz adres pojawią się na dole menu, dzięki czemu można szybko sprawdzić, gdzie ta osoba się znajduje.

Jeśli Twoja rodzina korzysta z produktów Microsoft, aplikacja Family Safety może zapewnić Ci spokój ducha, ponieważ uniemożliwi dzieciom oglądanie, używanie lub robienie rzeczy, których nie powinny. Aby uzyskać dodatkową ochronę, możesz także ustawić limity lub blokady aplikacji na Androida w aplikacji Google Digital Wellbeing.

Możesz także zablokować iPhone’y lub iPady za pomocą wbudowanego monitorowania ekranu i filtrowania treści.