Jak skonfigurować Rsync w systemie Linux

Obecnie każdy ma aplikację do synchronizacji. Jest Bittorrent Sync (obecnie Resilio Sync), Syncthing itp. Tego typu narzędzia zyskują prawdziwą trakcję w przestrzeni serwerowej i konsumenckiej i istnieją z jednego powodu. Pomagają użytkownikom skonfigurować lokalny / internetowy system synchronizacji peer-to-peer. W większości te narzędzia są bardzo przydatne. To powiedziawszy, często może trochę potrwać, aby skonfigurować na różnych platformach (zwłaszcza Linux). Dlatego ci, którzy chcą wykonać prostą synchronizację plików między komputerami, powinni zamiast tego rozważyć użycie Rsync w systemie Linux. To prosty sposób na efektywne (i szybkie) przesyłanie plików przez sieć lub internet.

Instalacja

W tym samouczku skupimy się na dwóch narzędziach: narzędziu wiersza poleceń Rsync i opakowaniu GUI Grsync. Oto jak zainstalować te programy na komputerze z systemem Linux.

Uwaga: musisz również zainstalować SSH.

Ubuntu

sudo apt install rsync grsync

Debian

sudo apt-get install rsync grsync

Arch Linux

sudo pacman -S rsync grsync

Fedora

sudo dnf install rsync grsync

OpenSUSE

sudo dnf install rsync grsync

Inne systemy Linux

Rsync istnieje od 1996 roku. Z tego powodu użytkownicy nie powinni mieć żadnego problemu ze znalezieniem i zainstalowaniem aplikacji na swoim komputerze z systemem Linux, bez względu na to, jak niejasne. Wyszukaj „rsync” w menedżerze pakietów i zainstaluj go w systemie. Jeśli chodzi o narzędzie pakujące Grsync, jest to trochę niepewne. Niektóre dystrybucje Linuksa mogą mieć go w swoich repozytoriach, a inne nie. Aby go zainstalować, otwórz okno terminala i wyszukaj „grsync”. Alternatywnie, pobrać go ze strony internetowej.

Korzystanie z Rsync w terminalu

Narzędzie terminala Rsync jest bardzo potężne, dzięki czemu można je podłączyć do wielu różnych aplikacji. To powiedziawszy, większość użytkowników naprawdę musi znać tylko podstawy. Oto jak to działa. Aby przenieść całą zawartość jednego folderu bezpośrednio do drugiego, użyj tego polecenia:

Transfer lokalny do zdalnego

rsync -r /home/username/local/file/to/transfer/. user@host:/path/to/destination/folder

Zdalny do transferu lokalnego

rsync -r user@host:/path/to/remote/. /home/username/local/file/to/transfer/

Te polecenia umożliwiają użytkownikowi bezpośrednie i rekurencyjne przenoszenie wszystkich plików z jednego folderu do drugiego lokalnie lub zdalnie. Szukasz więcej opcji? W terminalu wykonaj: rsync -h i wypróbuj wiele dostępnych przełączników rsync i opcji.

Uwaga: Uwagi pomocy Rsync są dość duże. Często terminal może wycinać jego fragmenty (lub przynajmniej użytkownicy są zmuszeni do ciągłego ich przewijania). Aby to ułatwić, spróbuj zapisać instrukcje pomocy bezpośrednio w pliku tekstowym na później. Można to zrobić za pomocą tego polecenia:

rsync -h >> rsync-help.txt

Korzystanie z narzędzia Grsync GUI

W większości przypadków narzędzie Grsync jest naprawdę najlepszym sposobem korzystania z Rsync. Dzieje się tak, ponieważ chociaż samo polecenie Rsync jest potężne, jego składnia jest dość myląca dla tych, którzy chcą wykonać prostą synchronizację plików. Jeśli chodzi o polecenia terminala, zwykle tak nie jest, jednak zasady mają zostać złamane.

Uruchom Grsync na komputerze i otwórz także menedżera plików. W menedżerze plików znajdź lokację folderu lokalnego, który chcesz przenieść. Jeśli zamiast wysyłać, otrzymujesz transfer, znajdź (lub utwórz) folder docelowy.

Po znalezieniu informacji o lokalizacji przejdź do Grsync i zacznij od ustawienia źródła. Kliknij „otwórz” i wyszukaj folder lokalny, który chcesz przenieść. Jeśli źródło jest zdalne, napisz: użytkownik @ host: / ścieżka / do / zdalny /.

Po wpisaniu / wyszukaniu źródła przelewu przejdź do kolejnego obszaru wyboru. Kliknij otwórz, aby znaleźć folder docelowy (jeśli źródło transferu jest zdalne) lub wprowadź: użytkownik @ host: / ścieżka / z / zdalny /, jeśli przesyłasz przez sieć.

Narzędzie Grsync ma rozsądne ustawienia domyślne i nie wymaga żadnego majsterkowania dla przeciętnego użytkownika. Aby rozpocząć przesyłanie, kliknij przycisk Start. Po rozpoczęciu przesyłania pojawi się ekran ładowania. Jeśli jesteś ciekawy, jak działa Rsync, kliknij przycisk „Wyjście rsync”. Spowoduje to wyświetlenie pełnego wyniku polecenia, do którego użytkownik może się odwołać.

Szybka wskazówka dotycząca Grsync

Nie wiesz, dlaczego synchronizacja plików nie działa? Spróbuj użyć trybu symulacji. Pozwala użytkownikom dostosować i skonfigurować Rsync, a następnie uruchomić symulację. Żadne rzeczywiste pliki nie są przesyłane. Zamiast tego są symulowane i podawane są dane wyjściowe. Może to pomóc początkującym użytkownikom Rsync w dostosowaniu ustawień transferu, wykrywaniu błędów itp.

Aby uzyskać dostęp do trybu symulacji w Grsync, kliknij „Plik”, a następnie kliknij „Symulacja”. Alternatywnie otwórz narzędzie symulatora Grsync za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl + S.

Wniosek

Nowoczesne aplikacje do synchronizacji mają swoje przypadki użycia, to na pewno. Jeśli chcesz rozprowadzić kilka plików na 5 lub 6 komputerach w sieci LAN lub przez Internet, Rsync nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak chcesz szybko zsynchronizować folder między kilkoma komputerami z systemem Linux, Rsync jest tutaj wyraźnym zwycięzcą. Nie musisz majstrować przy kodach kreskowych, konfigurować interfejsu internetowego ani logować się do aplikacji na Androida. Po prostu wprowadź polecenie lub użyj narzędzia Grsync i rozpocznie się transfer.