Udostępnij teraz w social media:

Jeśli często używasz dysku Live Ubuntu do komputerów przenośnych, możesz zauważyć, że pliki, które na nim zapisujesz, nie są zapisywane i nie są trwałe. Dzieje się tak, ponieważ domyślnie dysk Live Ubuntu nie ma trwałej pamięci masowej.

W tym przewodniku pokażemy, jak utworzyć Ubuntu Live USB z trwałą pamięcią masową, aby bez względu na to, na jakim komputerze jesteś i bez względu na to, ile razy pamięć USB zostanie ponownie uruchomiona, zawsze będziesz mieć swoje pliki.

Instalowanie aplikacji Mkusb na Ubuntu

Możliwe jest stworzenie trwałej pamięci USB Ubuntu, ale aby to zrobić, musisz zainstalować unikalne narzędzie. To narzędzie jest znane jako Mkusb. Jest to wyjątkowy program, który może pomóc w tworzeniu dysków startowych, w tym dysków trwałych.

Zainstalowanie tej aplikacji na Ubuntu wymaga trochę majsterkowania, ponieważ nie jest dostępna w żadnym z domyślnych repozytoriów oprogramowania Ubuntu. Aby rozpocząć, otwórz okno terminala na pulpicie Ubuntu. Aby to zrobić, naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukaj „terminal” w menu aplikacji.

Sprawdź -   Jak „ujednolicona pamięć” przyspiesza komputery Mac M1 ARM firmy Apple

Po otwarciu okna terminala użyj poniższego polecenia add-apt-repository, aby dodać Mkusb PPA do systemu Ubuntu. Ten PPA jest obecnie jedynym sposobem, aby aplikacja działała w systemie Ubuntu.

Uwaga: prawie każda wersja Ubuntu jest obsługiwana w ramach Mkusb PPA. Jednak niektóre wersje są bardziej obsługiwane niż inne. Aby uzyskać więcej informacji na temat pomocy, kliknij tutaj.

sudo add-apt-repository ppa:mkusb/ppa

Po wpisaniu powyższego polecenia add-apt-repository, zobaczysz krótki monit, a następnie terminal z prośbą o naciśnięcie klawisza Enter. Zrób to, a Ubuntu powinien automatycznie odświeżyć źródła oprogramowania i skonfigurować nowe ppa Mkusb.

Jeśli Twój system Ubuntu nie aktualizuje się automatycznie lub wolisz zrobić to ręcznie, możesz wykonać następujące polecenie apt update poniżej w oknie terminala.

sudo apt update

Na koniec możesz zainstalować aplikację Mkusb na komputerze z systemem Ubuntu, wykonując poniższe polecenie Apt poniżej.

sudo apt install mkusb

Pobieranie Ubuntu

Aplikacja Mkusb może skonfigurować trwałe USB, aby pliki w folderze domowym na żywo Ubuntu zawsze tam były, ale aby to zrobić, potrzebuje pliku ISO Ubuntu. Niestety program nie ma możliwości automatycznego pobrania najnowszej wersji Ubuntu.

Sprawdź -   Jak zainstalować motyw Cloudy GTK w systemie Linux

Aby pobrać najnowszą wersję ISO Ubuntu, zacznij od przejścia do Ubuntu.com. Gdy już tam będziesz, znajdź sekcję „Pobieranie” i kliknij ją myszą. Stamtąd pojawi się wyskakujące okienko.

W tym wyskakującym oknie wybierz 20.04 LTS i przejdź do następnej strony, aby rozpocząć pobieranie. Lub, jeśli wolisz pozostać przy 6-miesięcznym wydaniu, w przeciwieństwie do LTS, wybierz inną opcję dostępną obok 20.04 LTS.

Jeśli wolisz pobrać najnowszy plik ISO Ubuntu przez terminal, otwórz okno terminala na pulpicie Ubuntu za pomocą Ctrl + Alt + T na klawiaturze i wprowadź poniższe polecenie wget poniżej.

wget https://mirror.us.leaseweb.net/ubuntu-releases/20.04.2.0/ubuntu-20.04.2.0-desktop-amd64.iso - O ~/Downloads/ubuntu-20.04.2.0-desktop-amd64.iso

Tworzenie trwałego USB za pomocą Mkusb

Aby utworzyć dysk Ubuntu USB z trwałą pamięcią USB, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Otwórz menu aplikacji Ubuntu, wyszukaj „mkusb” i uruchom go. Po otwarciu aplikacji zobaczysz komunikat „Run mkusb version dus?” Wybierz przycisk „Tak”, aby kontynuować.

Po kliknięciu „Tak” zostaniesz poproszony o podanie hasła. Zrób to, a Mkusb się załaduje.

Sprawdź -   Jak wyłączyć przyspieszenie sprzętowe Chrome

Krok 2: Po wprowadzeniu hasła Mkusb wyświetli listę operacji. Poszukaj opcji „Zainstaluj (stwórz urządzenie rozruchowe)” i wybierz ją myszą. Następnie kliknij „OK”, aby kontynuować.

Krok 3: Wybierz opcję „Persistent live” za pomocą myszy w Mkusb. Następnie kliknij „OK”, aby przejść do następnej strony.

Krok 4: Wyszukaj pobrany wcześniej plik ISO Ubuntu. Następnie wybierz przycisk „OK”, aby potwierdzić swój wybór.

Po wybraniu pliku ISO Ubuntu pojawi się wyskakujące okienko z „Wybierz urządzenie docelowe”. Korzystając z wyskakującego okienka, wybierz dysk flash USB (co najmniej 8 GB). Naciśnij przycisk „OK”, aby kontynuować.

Krok 5: Po wybraniu USB musisz wybrać typ instalacji. Poszukaj „msdos” i kliknij go, aby kontynuować. Następnie naciśnij przycisk „OK”, aby kontynuować.

Krok 6: Musisz teraz wybrać, ile miejsca będzie używane w pamięci trwałej. Używając suwaka, zdecyduj, ile miejsca chcesz użyć. Po zakończeniu kliknij „OK”, aby kontynuować.

Po wybraniu rozmiaru trwałej pamięci USB Mkusb rozpocznie flashowanie urządzenia. Usiądź wygodnie i bądź cierpliwy. Po zakończeniu zamknij aplikację.