Jak skonfigurować własny serwer strumieniowego przesyłania muzyki w systemie Linux za pomocą Subsonic

Photo of author

By maciekx

W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych platform muzycznych, z których mogą korzystać użytkownicy, w tym osoby korzystające z systemu Linux, które mają do wyboru takie serwisy jak Amazon Prime Music, Google Music czy Spotify. Niemniej jednak, wszystkie te usługi mają jedną wspólną cechę: użytkownicy systemu Linux nie mają swobody wyboru odtwarzaczy muzycznych ani możliwości modyfikacji działania tych platform.

Nie ma jednak powodów do zmartwień! Istnieje rozwiązanie, które pozwala każdemu łatwo uruchomić własną usługę muzyczną na komputerze lub serwerze z systemem Linux. Oferuje ona nieograniczone możliwości przechowywania muzyki, obsługę radia internetowego oraz możliwość zarządzania podcastami. Jak więc zainstalować to oprogramowanie?

Instalacja Javy

Subsonic to aplikacja napisana w Javie. Aby móc z niej korzystać w systemie Linux, niezależnie od tego, czy jest to serwer, czy komputer stacjonarny/laptop, należy zainstalować środowisko wykonawcze Javy. Aby to zrobić, otwórz terminal i wpisz odpowiednie polecenie:

Ubuntu

sudo apt install openjdk-8-jre

Arch Linux

sudo pacman -S jre8-openjdk

Fedora

sudo dnf install java-1.8.0-openjdk.x86_64

OpenSUSE

W przypadku SUSE dostępny jest pakiet instalacyjny jednoczesny dla kilku wersji Javy do Subsonic. W tym przewodniku skoncentrujemy się na Open Java Development Kit Runtime Environment, wersja 8.

Przejdź do tej strony tutaj i kliknij, aby zainstalować. Warto jednak pamiętać, że w tym systemie operacyjnym dostępne są różne wersje Javy. Jeśli napotkasz problemy z wersją 8, rozważ odinstalowanie jej i przetestowanie innych wersji dostępnych w pakiecie jednego kliknięcia tutaj.

Debian

sudo apt-get install openjdk-8-jre

Należy pamiętać, że chociaż ten przewodnik dotyczy wersji 8 środowiska Javy, nie jest to wersja najnowsza. Jest to jednak wystarczające dla użytkowników, którzy chcą zainstalować Subsonic, gdyż można to zrobić z dowolną wersją Javy, a nie tylko z najnowszą.

Jeśli nie chcesz korzystać z wersji 8 dla swojego serwera muzycznego Subsonic, możesz sprawdzić, czy na twoim komputerze z systemem Linux jest dostępna nowsza wersja. Subsonic nie powinien mieć problemów z nowszymi wersjami środowiska Java Runtime Environment. Możesz także przejść do Oracle i skorzystać z oficjalnego środowiska Javy dla systemu Linux.

Instalacja Subsonic

Subsonic jest dostępny do pobrania na stronie twórcy. Użytkownicy Open SUSE lub Fedora (a także serwerów opartych na Redhat, takich jak CentOS) powinni odwiedzić tę stronę pobierania i pobrać wersję programu dla Redhat.

Osoby korzystające z Ubuntu, Debiana, Linux Mint, Elementary OS itp.: powinny odwiedzić tę stronę pobierania i pobrać plik pakietu Debiana dla Subsonic.

Dla użytkowników Arch Linux, należy pobrać i zbudować pakiet z AUR, aby zainstalować Subsonic w systemie.

Dla pakietów Redhat i Debian: kliknij dwukrotnie pobrany plik z oficjalnej strony Subsonic, co spowoduje jego otwarcie w oprogramowaniu Gnome, centrum oprogramowania Ubuntu lub innym instalatorze odpowiednim dla twojej wersji Linuxa. Następnie kliknij przycisk instalacji, wprowadź hasło, aby zainstalować Subsonic na swoim komputerze.

Konfiguracja Subsonic

Po zainstalowaniu Subsonic Media Server niezbędne jest jego dalsze skonfigurowanie. Oprogramowanie serwera uruchamia proces w tle, który pozwala mu na interakcję z siecią, urządzeniami i innymi istotnymi komponentami. Otwórz terminal i użyj systemd, aby uruchomić proces Subsonic w tle oraz włączyć go, aby startował przy każdym uruchomieniu systemu.

Najpierw uruchom proces w tle:

sudo systemctl start subsonic

Następnie włącz proces, aby uruchamiał się przy starcie systemu:

sudo systemctl enable subsonic

Czy jesteś użytkownikiem Debiana? W niektórych wersjach Debiana nie używa się systemd. W takim przypadku uruchom usługę za pomocą tego polecenia:

sudo service subsonic start

Następnie otwórz plik konfiguracyjny za pomocą edytora tekstu Nano, znajdź linijkę z „root” i zmień ją na swoją nazwę użytkownika. Zapisz zmiany, używając kombinacji klawiszy Ctrl + O.

Użytkownicy Subsonic na serwerze powinni zamiast tego wpisać adres IP serwera w przeglądarkę. Informacje te można łatwo znaleźć poprzez router lub polecenie ifconfig.

Dodawanie muzyki do Subsonic

Umieść swoje pliki muzyczne na komputerze z systemem Linux (lub serwerze) i pamiętaj, gdzie są zlokalizowane. Na przykład, jeśli zainstalowałeś serwer Subsonic na laptopie lub komputerze stacjonarnym z Ubuntu, umieść swoją muzykę w katalogu /home/nazwa_użytkownika/Muzyka lub w innym miejscu dostępnym za pomocą menedżera plików.

Następnie w interfejsie Subsonic kliknij ikonę „Ustawienia” w menu bocznym i wprowadź lokalizację plików muzycznych, jak pokazano na poniższym obrazku.

Po wprowadzeniu zmian kliknij „zapisz”, a następnie „Skanuj foldery multimediów teraz”. Spowoduje to zapisanie ustawień oraz skanowanie folderów w celu dodania muzyki do Subsonic.

Aby odtworzyć muzykę, przejdź do zakładki „Strona główna” i przeglądaj dodane utwory.

Uwaga: użytkownicy serwera powinni umieścić swoje pliki muzyczne w katalogu /var/music/.

Dodatkowe funkcje Subsonic

Oprócz strumieniowego przesyłania muzyki przez Internet i w sieci lokalnej, Subsonic oferuje również inne funkcje. Możesz dodać podcasty lub internetowe stacje radiowe.

Aby dodać podcast, kliknij zakładkę „podcast”. Dodaj kanał RSS z podcastami, które chcesz śledzić. Z tego miejsca będziesz mógł pobierać podcasty z serwera Subsonic oraz odtwarzać je przez aplikację mobilną lub interfejs internetowy.

Dodawanie stacji radiowych odbywa się w podobny sposób. Wybierz w menu bocznym opcję radio internetowe, a następnie dodaj adres URL strumienia stacji radiowej.

Aplikacje mobilne Subsonic

Subsonic jest dostępny również na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Wystarczy pobrać jedną z wielu aplikacji mobilnych stworzonych dla Subsonic. Wiele programistów opracowało różnorodne aplikacje, więc jeśli nie jesteś zwolennikiem oficjalnej aplikacji, możesz spróbować alternatywnych wersji. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pamiętaj, że Subsonic jest dostępny za darmo, ale oferuje również opcję premium, która pozwala na korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji. Zakup roczną subskrypcję tutaj.

Podsumowanie

Strumieniowe przesyłanie muzyki to świetna opcja, ale trudno zaufać usługom, które zawsze dostarczają oczekiwane treści. Dzięki Subsonic nie jesteś zależny od możliwości swojego komputera z systemem Linux oraz pojemności dysków twardych. Dla osób, które są bardziej obeznane z technologią, to znacznie lepsze rozwiązanie.


newsblog.pl