Jak sprawdzić dokument Microsoft Word pod kątem plagiatu

Plagiat to poważne naruszenie etyki, ale to nie powstrzymuje ludzi przed robieniem tego. Kiedy otrzymasz dokument Worda, który powinien być „oryginalnym” materiałem, możesz go przepuścić przez narzędzie do sprawdzania plagiatu. Oto twoje opcje.

Użyj dodatku

Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia, czy nie ma kradzieży literatury, jest użycie Copyleaks, dodatku do programu Microsoft Word, który skanuje dokument pod kątem plagiatu. Instalacja Copyleaks jest łatwa i jest zgodna z programem Word 2016 lub nowszym na komputerach PC i Mac.

Podczas gdy to mówi Strona przeglądu Copyleaks że jest „bezpłatny”, nie jest to całkowicie dokładne (co również zauważysz, skanując recenzje użytkowników). Aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia, aplikacja ma bezpłatny plan, ale zapewnia tylko 10 bezpłatnych kredytów miesięcznie.

Za każde 250 słów zeskanowanych przez aplikację, jeden kredyt Copyleaks jest odejmowany z Twojego konta. Jeśli więc masz dokument zawierający 2500 słów, potrzebujesz 10 kredytów, aby aplikacja mogła go w całości zeskanować. Na szczęście Copyleaks ma trzy plany: darmowy, subskrypcyjny i przedpłacony. Każdy poziom ma własne korzyści i schemat cenowy. W tym przykładzie użyjemy bezpłatnego abonamentu.

Aby zainstalować Copyleaks, przejdź do grupy „Dodatki” na karcie „Wstaw”, a następnie kliknij „Pobierz dodatki”.

Zostanie wyświetlone okno Dodatki pakietu Office. Na pasku wyszukiwania w lewym górnym rogu okna wyszukaj „Copyleaks”. Wybierz „Copyleaks Plagiarism Checker”, co powinno być pierwszym wynikiem.

Szukaj

Pojawi się strona przeglądu Copyleaks. Przeczytaj wszystko, a następnie wybierz „Dodaj”.

Kliknij

Po zainstalowaniu na karcie „Materiały referencyjne” w programie Word pojawi się nowa grupa „Copyleaks.com”. Śmiało i wybierz „Skanuj”.

Kliknij

Narzędzie Copyleaks Plagiarism Checker zostanie otwarte w prawym panelu. Użyj swojego adresu e-mail, aby utworzyć konto, a otrzymasz wiadomość e-mail z prośbą o jego weryfikację. Gdy to zrobisz, otrzymasz 10 darmowych kredytów.

Jeśli chcesz kupić więcej, wybierz opcję „Zdobądź punkty” u dołu panelu po prawej stronie, która przeniesie Cię na stronę zakupu.

Kliknij

Gdy będziesz gotowy do sprawdzenia dokumentu Word pod kątem plagiatu, wybierz „Skanuj”.

Kliknij

Rozpoczyna się proces skanowania, który może zająć kilka minut, w zależności od rozmiaru dokumentu. Gdy aplikacja skanuje, adresy URL pojawiają się w okienku po prawej stronie. Liczba i odsetek podobnych słów znalezionych w dokumencie towarzyszy adresom URL.

Po zakończeniu skanowania wybierz opcję „Uruchom raport”, aby wyświetlić szczegółowe wyniki skanowania.

Kliknij

Raport zostanie otwarty w domyślnej przeglądarce. Pokazuje informacje, takie jak liczba słów w zeskanowanym dokumencie w porównaniu z odsetkiem znalezionych podobnych słów. Podkreśla również identyczne słowa na różowo (patrz 1 poniżej) oraz słowa o podobnym znaczeniu w języku migdałowym (patrz 2 poniżej).

Identyczne słowa są wyróżnione kolorem różowym (przykład 1), a słowa o podobnym znaczeniu - kolorem migdałowym (przykład 2).

Użyj narzędzia do sprawdzania plagiatu online

Jeśli nie chcesz instalować dodatku do programu Word, możesz skorzystać z kilku internetowych narzędzi do wykrywania plagiatu. Jednym z najpopularniejszych jest SmallSEOTools, która zapewnia bezpłatną usługę, chociaż ogranicza do 1000 słów na wyszukiwanie.

Na stronie sprawdzania plagiatu możesz skopiować i wkleić swój tekst do podanego pola tekstowego lub przesłać dokument. Aby przesłać dokument Word, wybierz ikonę łącza obok „Prześlij dokument”.

Kliknij ikonę łącza.

Otworzy się Eksplorator plików (Windows) lub Finder (Mac). Wybierz dokument, który chcesz przesłać, a następnie kliknij „Otwórz”.

Wybierz dokument, który chcesz przesłać, a następnie kliknij

Po załadowaniu dokumentu kliknij „Sprawdź plagiat” poniżej narzędzia do przesyłania dokumentów.

Kliknij

Gdy moduł sprawdzania plagiatu zakończy skanowanie, wyświetla wyniki i przedstawia podział zdanie po zdaniu. Jeśli zdanie się sprawdza, obok niego pojawia się „Unikalne”. Jeśli zdanie zostało skopiowane, obok niego pojawi się napis „Plagiat”.

Kliknij kartę „Dopasowane źródła”, aby zobaczyć źródła skopiowanego tekstu.

Ukończona strona wyników skanowania w SmallSEOTools.

Jeśli nie masz nic przeciwko wydaniu trochę gotówki na wykrycie plagiatu, dostępnych jest wiele innych zasobów. Kwetekst wykonuje niesamowitą robotę i kosztuje tylko 10 dolarów miesięcznie za plan Pro. Obejmuje to nieograniczone kontrole pod kątem plagiatu, więc jest znacznie tańsze niż dodatek Copyleaks, jeśli nie masz nic przeciwko korzystaniu z narzędzia do sprawdzania online.

Możesz także skorzystać z usługi takiej jak Grammarly Premium, która również kosztuje około 10 USD miesięcznie i obejmuje zaawansowane sprawdzanie gramatyki, stylu i pisowni oraz wykrywanie plagiatu.

x