Jak sprawdzić, która karta graficzna (GPU) jest w komputerze

Wszystkie komputery mają sprzęt graficzny, który obsługuje wszystko, od rysowania pulpitu i dekodowania wideo po renderowanie wymagających gier komputerowych. Większość nowoczesnych komputerów ma procesory graficzne (GPU) wyprodukowane przez Intel, NVIDIA lub AMD.

Chociaż procesor i pamięć RAM komputera są również ważne, GPU jest zwykle najbardziej krytycznym elementem, jeśli chodzi o granie w gry komputerowe. Jeśli nie masz wystarczająco wydajnego procesora graficznego, nie możesz grać w nowsze gry na PC – lub być może będziesz musiał grać w nie z niższymi ustawieniami graficznymi. Niektóre komputery mają „wbudowaną” lub „zintegrowaną” grafikę o niskim poborze mocy, podczas gdy inne mają potężne „dedykowane” lub „oddzielne” karty graficzne (czasami nazywane kartami graficznymi). Poniżej opisano, jak sprawdzić, jaki sprzęt graficzny jest zainstalowany w komputerze z systemem Windows.

W systemie Windows 10 możesz sprawdzić informacje o GPU i szczegóły użycia bezpośrednio z Menedżera zadań. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz „Menedżer zadań” lub naciśnij Windows + Esc, aby go otworzyć.

Kliknij kartę „Wydajność” u góry okna – jeśli nie widzisz kart, kliknij „Więcej informacji”. Wybierz „GPU 0” na pasku bocznym. Producent GPU i nazwa modelu są wyświetlane w prawym górnym rogu okna.

W tym oknie zobaczysz także inne informacje, takie jak ilość pamięci dedykowanej na GPU. Menedżer zadań systemu Windows 10 wyświetla tutaj wykorzystanie procesora GPU, a także można wyświetlić użycie GPU według aplikacji.

Jeśli Twój system ma wiele procesorów graficznych, zobaczysz również „GPU 1” i tak dalej. Każdy reprezentuje inny fizyczny GPU.

Nazwa GPU komputera wyświetlana w Menedżerze zadań systemu Windows 10

W starszych wersjach systemu Windows, takich jak Windows 7, informacje te można znaleźć w narzędziu diagnostycznym DirectX. Aby go otworzyć, naciśnij Windows + R, wpisz „dxdiag” w wyświetlonym oknie dialogowym Uruchom i naciśnij Enter.

Uruchamianie dxdiag z okna dialogowego Uruchom systemu Windows 10

Kliknij kartę „Wyświetlacz” i spójrz na pole „Nazwa” w sekcji „Urządzenie”. Inne statystyki, takie jak ilość pamięci wideo (VRAM) wbudowanej w GPU, są również wymienione tutaj.

Narzędzie diagnostyczne DirectX pokazujące nazwę karty graficznej komputera

Jeśli masz wiele procesorów graficznych w swoim systemie – na przykład w laptopie z energooszczędnym procesorem graficznym Intel do zasilania bateryjnego i wysokowydajnym procesorem graficznym NVIDIA do użytku po podłączeniu do zasilania i graniu – możesz kontrolować, który GPU gra używa z aplikacji Ustawienia systemu Windows 10. Te elementy sterujące są również wbudowane w Panel sterowania NVIDIA.

x