Jak sprawdzić, który program wykorzystuje cały procesor na komputerze Mac

Jeśli Twój Mac nagle staje się bardzo powolny i nie odpowiada, możliwe, że uruchomiona aplikacja zużywa duży procent mocy obliczeniowej procesora. Aby się tego dowiedzieć, użyjemy wbudowanego narzędzia macOS o nazwie Activity Monitor. Oto jak.

Najpierw otwórz „Reflektor”, naciskając klawisze Command + spacja lub klikając ikonę „małej lupy” na pasku menu.

Kliknij ikonę lupy na pasku menu, aby uruchomić wyszukiwanie Spotlight.

Gdy na ekranie pojawi się pasek „Wyszukiwanie Spotlight”, wpisz „monitor aktywności” i naciśnij „Powrót”. Możesz też kliknąć ikonę „Activity Monitor.app”, która się pojawi.

Otwórz wyszukiwanie Spotlight na komputerze Mac i wpisz

W „Monitorze aktywności” zobaczysz listę wszystkich procesów uruchomionych na komputerze. Termin „proces” to ogólny termin określający dowolny program działający na komputerze Mac. Obejmuje to zarówno uruchamiane aplikacje, jak i ciche programy działające w tle, które zapewniają prawidłowe działanie komputera.

Omówienie karty Procesor w Monitorze aktywności na komputerze Mac.

Aby zobaczyć, który proces zużywa najwięcej procesora, kliknij kartę „Procesor”. Następnie kliknij nagłówek kolumny „% CPU”, aż karat obok niego będzie skierowany w dół. Pozwoli to uszeregować procesy od największego do najmniejszego według procentu całkowitej mocy obliczeniowej procesora, z którego korzystają.

W Monitorze aktywności kliknij kartę Procesor i plik

Poszukaj podejrzanie wysokich liczb w kolumnie „% CPU” obok jednej z pozycji na liście. Większość aplikacji rzadko używa ponad 50% procesora, chyba że robią coś bardzo intensywnego dla procesora, na przykład granie w złożoną grę lub renderowanie wideo, a zwykle zrozumiesz dlaczego. W takim przypadku najlepiej poczekać, aż zadanie się zakończy.

Ale jeśli problem stanowi niekontrolowany proces – program, który utknie w niechcianej pętli obciążającej procesor – powinno to być oczywiste, patrząc na wysoki procent procesora wymieniony w Monitorze aktywności. Kiedy osiągniesz zakres 90% lub więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten proces dramatycznie spowolni twoją maszynę.

Poszukaj podejrzanie wysokich procesów procesora w Monitorze aktywności dla komputerów Mac.

W tym momencie, jeśli proces wykorzystujący duży procent procesora jest aplikacją, możesz spróbować go zamknąć przy użyciu zwykłych metod, takich jak wybranie „Zakończ” w menu Plik lub kliknięcie prawym przyciskiem myszy jego ikony w Docku i „Porzucić.”

Jeśli jednak proces lub aplikacja nie odpowiada i chcesz wymusić jej zamknięcie, kliknij proces na liście, aby go zaznaczyć, a następnie naciśnij przycisk „Stop”, który wygląda jak ośmiokąt z „X” w środku.

W Monitorze aktywności na komputerze Mac wybierz proces i kliknij plik

Po naciśnięciu przycisku „Stop”, pojawi się małe menu z prośbą o potwierdzenie. Kliknij „Wymuś koniec”.

W Monitorze aktywności na Macu wybierz

Następnie problematyczna aplikacja lub proces zostanie zamknięty. Jeśli komputer ponownie reaguje, oznacza to, że przyczyną problemu był niereagujący niekontrolowany proces.

Jeśli nadal masz powtarzające się problemy z procesorem w tej samej aplikacji, najlepiej spróbować zaktualizować aplikację, co może naprawić błąd, który powoduje problem. Możesz także spróbować zaktualizować system macOS, co może naprawić błąd związany z procesem w tle lub błąd wpływający na działanie aplikacji. Ponowne uruchomienie komputera Mac również nigdy nie boli, co może rozwiązać wiele problemów. Powodzenia!