Jak sprawdzić, który użytkownik zainstalował lub usunął aplikację w systemie Windows


System Windows rejestruje prawie każde zdarzenie, które ma miejsce, gdy ktoś go używa. Dziennik nie jest szczególnie interesujący dla przeciętnego użytkownika, ale dla każdego, kto rozwiązuje problemy z aplikacją lub ma problemy z uruchomieniem procesu, jest bardzo przydatny. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał dowiedzieć się, który użytkownik zainstalował lub odinstalował aplikację w systemie Windows, włącz dziennik zdarzeń e. Oto, co musisz zrobić.

Aby wyświetlić dziennik, będziesz potrzebować uprawnień administratora. Kliknij prawym przyciskiem myszy Ten komputer (Mój komputer w systemie Windows 7) i wybierz Zarządzaj z menu kontekstowego. Jeśli zostaniesz o to poproszony, podaj uprawnienia administracyjne. Rozwiń Narzędzia systemowe> Podgląd zdarzeń> Dzienniki systemu Windows i wybierz opcję Aplikacja. Okienko po prawej stronie będzie początkowo wyświetlane jako puste, gdy system Windows ładuje zarejestrowane zdarzenia. Przez chwilę może się wydawać, że okno zamarzło, ale daj mu chwilę. Po załadowaniu zobaczysz bardzo długą listę wydarzeń, której oczywiście jest zbyt wiele, aby przeszukać ją ręcznie.

windows-log

Spójrz na prawy panel i kliknij opcję „Filtruj bieżący dziennik” w obszarze Akcje.

filtr dziennika windows

Otworzy się nowe okno o nazwie Filtruj bieżący dziennik. Przewiń w dół do menu „Źródła zdarzeń” i otwórz je. Zaznacz opcję MsiInstaler i kliknij Zastosuj.

windows-log-filter-sources

MsiInstaller to usługa odpowiedzialna za instalowanie i odinstalowywanie aplikacji w systemie Windows. Gdyby użytkownik zainstalował lub odinstalował aplikację, ta usługa zarejestrowałaby zdarzenie. Lista zdarzeń, które zobaczysz po zastosowaniu filtru, będzie dotyczyła wyłącznie instalacji i usuwania aplikacji. Jest to mniejsza lista do ręcznego przeszukiwania. Jeśli masz przybliżony pomysł, kiedy nastąpiła instalacja lub usunięcie określonej aplikacji, możesz określić zakres dat z listy rozwijanej „Zalogowane” w filtrze dziennika.

Wybierz wpis dziennika i spójrz na okienko poniżej, które zawiera szczegółowe informacje o zdarzeniu. Możesz zobaczyć, która aplikacja została usunięta, datę i godzinę jej usunięcia oraz użytkownika, który ją usunął.

aplikacja windows-log-usunięta

Ten proces ma wady; nie wszystkie aplikacje są instalowane za pośrednictwem usługi MsiInstaller, więc nie wszystkie działania związane z instalacją / odinstalowywaniem będą tutaj rejestrowane. Działa to w systemie Windows 7 i nowszych.