Jak sprawdzić temperaturę GPU w systemie Linux

Czy twoja karta graficzna robi się trochę gorąca podczas korzystania z Linuksa? Zastanawiasz się, jaka jest temperatura, ale nie możesz jej sprawdzić? Jeśli tak, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem i dowiedz się, jak sprawdzić temperaturę GPU w systemie Linux!

Lm_Sensors

Lm_Sensors to aplikacja wykrywająca czujnik z wiersza poleceń, która może wykrywać różne czujniki sprzętowe w systemie i wyświetlać temperaturę w odczycie. Zwykle Lm_Sensors służy do identyfikacji temperatury procesora i temperatury płyty głównej, ale narzędzie może również określić temperaturę karty graficznej (w większości przypadków).

Instalowanie Lm_Sensors w systemie Linux

Chociaż aplikacja Lm_Sensors jest przydatna, nie jest domyślnie instalowana w żadnym systemie operacyjnym Linux. Tak więc, zanim przejdziemy do tego, jak używać go do wykrywania temperatur GPU, musimy zademonstrować, jak zainstalować program.

Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia opisanymi poniżej, które pasują do twojego systemu operacyjnego Linux, aby wszystko działało.

Ubuntu

Aby zainstalować aplikację Lm_Sensors w systemie Ubuntu Linux, użyj Trafny Komenda.

sudo apt install lm_sensors

Debian

W Debianie użytkownicy mogą zainstalować aplikację Lm_Sensor, wprowadzając Apt-get polecenie poniżej.

sudo apt-get install lm_sensors

Arch Linux

Jeśli używasz Arch Linux, skonfiguruj Lm_Sensors, wprowadzając następujące dane Pacman Komenda.

sudo pacman -S lm_sensors

Fedora

W Fedorze będziesz mógł załadować aplikację Lm_Sensors, wprowadzając następujące dane Dnf Komenda.

sudo dnf install lm_sensors

OpenSUSE

OpenSUSE Linux nie przenosi aplikacji Lm_Sensors w swoim repozytorium oprogramowania. Zamiast, spróbuj zainstalować pakiet RPM Fedorylub zainstaluj inną dystrybucję Linuksa, jeśli musisz użyć tego programu.

Skonfiguruj Lm_Sensors

Po zainstalowaniu aplikacji Lm_Sensors na komputerze z systemem Linux należy ją skonfigurować, aby mogła poprawnie sprawdzać temperaturę w systemie. Aby rozpocząć proces konfiguracji, uruchom czujniki wykrywające Komenda.

sudo sensors-detect

Kiedyś czujniki wykrywające po uruchomieniu polecenia zobaczysz komunikat „Niektóre południowe mosty, procesory lub kontrolery pamięci zawierają wbudowane czujniki.
Czy chcesz je przeskanować? Jest to całkowicie bezpieczne. ”Typ tak w polu tekstowym, aby kontynuować.

Po pierwszym pytaniu zostanie wyświetlona seria pytań do wykrycia Lm_Sensors. pisać tak dla wszystkich odpowiedzi z pogrubionym „TAK” i nie dla wszystkich odpowiedzi „NIE”.

Sprawdź temperaturę za pomocą Lm_Sensors

Aby sprawdzić temperaturę GPU za pomocą Lm_Sensors, otwórz okno terminala i wpisz polecenie czujniki w pytaniu. Odczyt temperatury pojawi się na ekranie.

Temperatura karty graficznej znajduje się w sekcji „Adapter: adapter PCI”.

Psensor

Czytanie Lm_Sensors jest dość trudne, jeśli jesteś nowym użytkownikiem Linuksa. Jeśli próbujesz obliczyć temperaturę karty graficznej w systemie Linux, lepiej będzie zainstalować Psensor. Może wyświetlać odczyty temperatury w łatwym do zrozumienia interfejsie graficznym.

Ubuntu

sudo apt install psensor

Debian

sudo apt-get install psensor

Arch Linux

sudo pacman -S psensor

Fedora

sudo dnf install https://raw.githubusercontent.com/rpmsphere/x86_64/master/p/psensor-1.2.0-5.1.x86_64.rpm

OpenSUSE

Podobnie jak Lm_Sensors, nie ma sposobu, aby zainstalować Psensor na OpenSUSE za pośrednictwem tradycyjnych źródeł oprogramowania. Spróbuj zainstalować wersję Fedorylub przejdź na inny system operacyjny Linux, który ma dostępny Psensor.

Po zainstalowaniu aplikacji Psensor na komputerze z systemem Linux otwórz program w swoim systemie.

W aplikacji Psensor zobaczysz odczyty temperatury dla kilku różnych urządzeń na twoim komputerze z systemem Linux. Przejrzyj kolumnę „Czujnik” karty graficznej, aby zobaczyć jej temperaturę.

Chcesz sprawdzić, jak szybko twoja karta graficzna robi się z czasem w systemie Linux? Psensor może to zrobić! Zaznacz pole w kolumnie „Wykres” obok karty graficznej, aby włączyć śledzenie. Następnie usiądź i oglądaj wykres w czasie rzeczywistym!

Ustawienia serwera Nvidia X.

Ci, którzy mają kartę graficzną Nvidia i używają zastrzeżonego sterownika Linuksa, mają niezwykle łatwy sposób na sprawdzenie temperatury GPU, ponieważ aplikacja Ustawienia serwera Nvidia X pokazuje odczyt temperatury w czasie rzeczywistym.

Uwaga: wszystkie dystrybucje Linuksa, które oferują zastrzeżony sterownik Nvidia, również oferują aplikację Nvidia X Server Settings, więc nie ma potrzeby omawiania sposobu jej instalacji. To powiedziawszy, jeśli twój system operacyjny Linux nie ma go zainstalowanego, udaj się na pkgs.org aby dowiedzieć się, jak uruchomić system.

Sprawdzanie temperatury karty graficznej Nvidia za pomocą ustawień Nvidia X Server rozpoczyna się od uruchomienia aplikacji. Aby to zrobić, naciśnij Alt + F2 aby otworzyć szybki program uruchamiający. Następnie napisz w ustawieniach NVIDIA i naciśnij Wchodzić uruchomić.

Po otwarciu aplikacji Ustawienia serwera Nvidia X kliknij „Ustawienia termiczne” na pasku bocznym. W tym obszarze będzie można zobaczyć odczyt temperatury procesora graficznego Nvidia w czasie rzeczywistym.

x