Jak sprawdzić wersję Pythona w systemach Windows, Linux i macOS [2023]

Python jest jednym z najbardziej znanych języków programowania, ponieważ jest używany w różnych dziedzinach, takich jak tworzenie stron internetowych, uczenie maszynowe, analiza danych i testowanie oprogramowania, by wymienić tylko kilka.

Python został wydany 20 lutego 1991 roku przez Guido van Rossuma. Tworząc Pythona, Rossum czytał także „Latający Cyrk Monty Pythona”, scenariusz popularnego serialu komediowego BBC. W ten sposób zdecydował się na nazwę, ponieważ uważał nowy język za tajemniczy i wyjątkowy.

Ten język programowania ogólnego przeznaczenia ma wielu różnych użytkowników i być może wchodziłeś w interakcję z nim nieświadomie, korzystając z rekomendacji filmów w serwisie Netflix. Python jest również wykorzystywany do tworzenia oprogramowania sterującego samochodami samojezdnymi.

Oto niektóre z rzeczy, które możesz zrobić w Pythonie

 • Tworzenie stron internetowych. Python jest używany w programowaniu zaplecza (procesy, których użytkownicy nie widzą). Flask i Django to przykłady frameworków, które są szeroko stosowane w tworzeniu interfejsów API i serwerów zaplecza.
 • Automatyzacja lub skrypty. Jeśli jest zadanie, które często wykonujesz, Python może pomóc Ci je zautomatyzować. Zarówno początkujący, jak i eksperci mogą używać Pythona do automatyzacji różnych zadań, takich jak wysyłanie wiadomości e-mail, wyszukiwanie danych online, sortowanie danych i pobieranie.
 • Analiza danych i uczenie maszynowe. Python stał się jednym z najbardziej poszukiwanych języków programowania przez analityków danych. Analitycy danych mogą teraz tworzyć wizualizacje danych, przeprowadzać złożone obliczenia statystyczne, manipulować i analizować oraz wiele więcej.
 • Testowanie i prototypowanie oprogramowania. W konfiguracji tworzenia oprogramowania Python może być używany do śledzenia błędów, testowania i kontroli kompilacji. Programiści mogą automatyzować testy i kontrole nowych systemów i aplikacji za pomocą języka Python.
 • Aplikacje biznesowe. Świat biznesu jest szeroki, a niektóre z rzeczy, które mogą przyjść do głowy, to aplikacje e-commerce, systemy zarządzania klientami i ERP, by wymienić tylko kilka. Typowe otoczenie biznesowe będzie wymagało aplikacji, które są czytelne, rozszerzalne i skalowalne. Python oferuje takie rozwiązanie poprzez swoje platformy, takie jak Tryton.
 • Jest wszechstronny. Jeśli miałeś do czynienia z innymi językami, być może zauważyłeś, że niektóre mają jeden lub tylko dwa przypadki użycia. Jednak Python ma więcej niż pięć przypadków użycia, a mimo to jego wydajność jest niezrównana.
 • Ma wiele bibliotek i modułów. Istnieje mnóstwo bibliotek i modułów stworzonych przez osoby trzecie w celu rozszerzenia przypadków użycia Pythona. Na przykład możesz użyć Django do tworzenia stron internetowych po stronie serwera.
 • Python jest prosty. Ten język programowania naśladuje język naturalny, dzięki czemu jest odpowiedni nawet dla początkujących.
 • Duża i aktywna społeczność. Programowanie może być czasami trudne. Jednak obecność dużej i wspierającej społeczności oznacza, że ​​są ludzie, do których zawsze możesz się zwrócić, gdy utkniesz.
 • Otwarte źródło. Pythona można używać i rozpowszechniać za darmo. Inżynierowie mogą w ten sposób modyfikować istniejący kod, redystrybuować i tworzyć z nim różne rozwiązania/aplikacje.

Python 2 i Python 3: różnica

Język programowania Python bardzo ewoluował przez ponad 3 dekady swojego istnienia. Jednym z powodów, dla których możesz chcieć sprawdzić wersję Pythona, jest ustalenie, czy używasz Pythona 2 czy Pythona 3, aby upewnić się, że tworzysz rozwiązania wolne od błędów, niezależnie od tego, czy jesteś programistą, czy ekspertem od danych.

Python 2 i Python 3 to główne wersje w świecie Pythona. Trwa spór o to, co jest lepsze. Sprawdźmy różnicę między nimi;

Pythona 2

Python 2 został wprowadzony w 2000 roku przez BeOpen Python Labs. Ta wersja miała ułatwić naukę języka Python.

To za pomocą Pythona 2 zaimplementowano szczegóły techniczne propozycji ulepszeń języka Python (PEP). W styczniu 2020 r. Python 2 został wygaszony, co oznacza, że ​​nie będzie już aktualizowany o łatki bezpieczeństwa, nowe funkcje i poprawki błędów.

Pythona 3

Python 3 został wydany w 2008 roku. Ta wersja została stworzona, aby naprawić podstawowe wady Pythona 2. Python 3 wyeliminował zduplikowane moduły i konstrukcje, które były w poprzednich wersjach Pythona.

Usunięcie zduplikowanych narzędzi wraz z wprowadzeniem Pythona 3 oznaczało, że część kodu w Pythonie 2 była niekompatybilna z Pythonem 3. Na szczęście Python wypuścił 2to3, narzędzie, które przegląda i automatycznie konwertuje kod Pythona 2 na składnię Pythona 3.

Wprowadzenie tej wersji przyciągnęło dużą rzeszę społeczności naukowej, na przykład neuronauki. Wprowadzenie biblioteki NumPy postawiło teraz Pythona jako konkurenta dla Matlaba i R, a także przyspieszyło jego adopcję w nauce o danych i uczeniu maszynowym. W chwili pisania tego tekstu aktualną wersją Pythona jest Python 3.11.1.

PorównaniePython 2Python 3Rok wydania 20002008WsparcieWsparcie wstrzymane w 2020 r.Rozwijanie i wsparcie Pythona 3 wciąż trwaWsteczna kompatybilnośćPo pewnych modyfikacjach kody Pythona 2 można przenieść do Pythona 3Kod Pythona 3 nie może być uruchamiany w Pythonie 3AplikacjaBył używany głównie w DevOpsPython jest uniwersalny i ma zastosowanie w inżynierii oprogramowania , data science i wiele więcej Słowo kluczowe „Print” Print nie jest traktowane jako funkcja, ale jako instrukcja Print jest traktowane jako funkcja, a nie instrukcja

Wymagania wstępne, aby sprawdzić wersję Pythona

Możesz uzyskać dostęp do okna terminala / terminala za pomocą tych poleceń odpowiednio w systemach Windows, Linux i macOS;

 • Windows: Win+R > wpisz powershell > Enter/OK
 • Linux: Ctrl-Alt-T, Ctrl-Alt-F2
 • macOS: Finder > Aplikacje > Narzędzia > Terminal

Ponieważ teraz wiesz, że istnieją dwie główne wersje Pythona, możemy śmiało dowiedzieć się, jak sprawdzić wersję na naszych lokalnych komputerach.

Python 3 jest wstecznie niekompatybilny. Python 2 i Python 3 to różne programy. Oznacza to zatem, że kod napisany w Pythonie 2 może nie działać zgodnie z oczekiwaniami w Pythonie 3.

Kiedy sprawdzisz wersję Pythona na swoim komputerze, wersja będzie reprezentowana w 3 sekcjach oddzielonych kropką.

 • Główna wersja
 • Mniejsza wersja
 • Wersja mikro

Na przykład, jeśli weźmiemy wersję Pythona, Python 3.8.10, 3 to wersja główna, 8 to wersja pomocnicza, a 10 to wersja mikro. Ostatnia sekcja wersji Pythona przedstawia najnowsze aktualizacje i poprawki.

Python 3.7.1 jest kompatybilny z Pythonem 3.8.10, ponieważ należą do tej samej wersji głównej (3). Jednak Python 2.7 nie jest kompatybilny z Pythonem 3.8.

Sprawdź wersję Pythona w systemie Windows

Otwórz Windows PowerShell, wykonując te czynności;

Win + R> wpisz powershell> Enter/OK

Możesz teraz iść dalej i wpisać to w wierszu poleceń

python – wersja

Jeśli Python jest zainstalowany na twoim komputerze, wersja pojawi się w następnym wierszu.

Sprawdź wersję Pythona w systemie Linux

Większość nowoczesnych systemów operacyjnych Linux ma preinstalowany język Python.

Użyj skrótu Ctrl+Alt+T, aby otworzyć wiersz poleceń na komputerze z systemem Linux.

Użyj tego polecenia, aby wydrukować wersję Pythona;

python3 --version

Lub

python --version

Drugie polecenie sprawdza, czy zainstalowany jest Python 2

Jeśli zainstalowany jest Python 3, prawdopodobnie otrzymasz coś takiego

Sprawdź wersję Pythona w systemie MacOS

Możesz szybko uzyskać dostęp do swojego terminala w systemie MacOS za pomocą tego skrótu;

Finder > Aplikacje > Narzędzia > Terminal

Użyj tego polecenia, aby sprawdzić wersję Pythona;

python3 --version

Lub

python --version

Drugie polecenie sprawdza, czy zainstalowany jest Python 2

Jeśli masz zainstalowane zarówno Python 2, jak i 3, otrzymasz wynik zbliżony do tego

Sprawdź wersję Pythona w skrypcie

Ważne jest, aby sprawdzić wersję Pythona w skrypcie podczas kodowania, aby uniknąć niezgodności i zmiażdżeń podczas uruchamiania kodu.

Takie sprawdzenie jest bardzo ważne, gdy masz więcej niż jedną wersję Pythona na swoim komputerze.

Niezależnie od tego, czy używasz systemu Windows, Linux czy macOS, możesz użyć tego polecenia, aby sprawdzić swój skrypt

import sys

print (sys.version)

Co się stanie, jeśli na tej samej maszynie są zainstalowane dwie różne wersje Pythona i uruchomisz powyższe polecenia?

Python 2 i Python 3 mogą działać jednocześnie na twoim komputerze. Powodem tego jest to, że możesz mieć niektóre aplikacje korzystające z Pythona 2, podczas gdy inne są tworzone w Pythonie 3.

Aby sprawdzić, czy dwie wersje Pythona są na twoim komputerze, użyj tych poleceń;

python3 --version

Lub

python --version

Drugie polecenie sprawdza, czy zainstalowany jest Python 2

Jeśli obie wersje są obecne w systemie macOS, otrzymasz wynik zbliżony do tego zrzutu ekranu

Wniosek

Python nadal zasila niektóre z twoich ulubionych platform mediów społecznościowych, takich jak Instagram, witryny rozrywkowe, takie jak Spotify, oraz platformy do zarządzania przejazdami, takie jak Uber. Jeśli potrzebujesz stworzyć platformy tworzące podobne lub lepsze platformy, Python powinien być jednym z twoich rozważań.

Możesz teraz wygodnie sprawdzić wersję Pythona niezależnie od systemu operacyjnego, z którego korzystasz. Mimo że większość przechodzi na Pythona 3, nadal będziesz spotykać aplikacje utworzone w Pythonie 2. Dobrą wiadomością jest to, że Python ma różne frameworki, których możesz używać do tworzenia różnych aplikacji.

Możesz także dowiedzieć się, jak zainstalować Python 3 na CentOS, Ubuntu i Windows.