Co to jest i jak temu zapobiegać?

Dane są podstawą Twojego cyfrowego biznesu, życia zawodowego i osobistego. Uszkodzenie danych może uszkodzić ten fundament, jeśli nie przygotujesz się wcześniej.

Regularne zużycie wraz z wadliwymi programami może uszkodzić dane. Danymi mogą być zdjęcia rodzinne, filmy z niedawnej podróży lub zeskanowane obrazy certyfikatów edukacyjnych. Jeśli je zgubisz, możesz być smutny z powodu zdjęć lub napotkać niedogodności podczas aplikacji o pracę online.

Jednak jego konsekwencje w biznesie są głębsze, ponieważ wiążą się ze stratami finansowymi i utratą reputacji. Możesz utracić treść reklamy z powodu uszkodzenia danych, które musisz dostarczyć klientowi. Uszkodzone dane mogą powodować niekończące się problemy dla Twojej organizacji.

Co to jest uszkodzenie danych?

Wykrycie niepożądanych zmian w przechowywanym pliku podczas przesyłania, przechowywania i przetwarzania jest zwykle nazywane uszkodzeniem danych. W większości przypadków uszkodzone dane stają się nieczytelne dla oprogramowania komputerowego, aplikacji internetowych lub aplikacji mobilnych.

Jednak możesz również napotkać nieścisłości w dużych bazach danych, złą jakość treści w obrazach i filmach lub brak kilku części danych. Krótko mówiąc, uszkodzone dane stają się bezużyteczne do użytku profesjonalnego, osobistego lub biznesowego.

Maszyny obliczeniowe postrzegają dokumenty, pliki, obrazy itp., dane tak, jak my je widzimy, zupełnie inaczej. Maszyny odczytują dane jako bity zer i jedynek. Ze względu na awarię sprzętu, wyładowanie elektryczne, porażenie prądem, błąd oprogramowania lub błąd człowieka, dyski pamięci masowej mogą mieszać bity wielu oddzielnych plików.

Gdy używasz dedykowanego oprogramowania do otwierania tego pliku, możesz zobaczyć błąd. Wtedy wiesz, że plik jest uszkodzony. Istnieją inne wskaźniki i objawy uszkodzenia danych, a są one następujące:

 • Poziom opóźnienia komputera wzrasta, gdy bloki danych systemu operacyjnego ulegają uszkodzeniu.
 • Oprogramowanie nieoczekiwanie ulega awarii podczas pracy nad niektórymi plikami, dokumentami, filmami itp.
 • Nie można otworzyć folderu lub pliku.
 • Nazwa pliku została zmieniona na bełkotliwe znaki.
 • Szczegóły pliku i atrybuty zmieniają się drastycznie. Na przykład plik JPEG pojawia się jako plik PNG; brakuje daty utworzenia i tak dalej.
 • Dysk pamięci jest bardzo zajęty, nawet jeśli wszystkie otwarte aplikacje na komputerze zostały zamknięte.

Teraz, gdy już rozumiesz uszkodzenie danych, przyjrzyjmy się najnowszym badaniom dotyczącym luk w zabezpieczeniach związanych z uszkodzeniem danych.

Najnowsze badania dotyczące luk w zabezpieczeniach związanych z uszkodzeniem danych

Aby zrozumieć, czy nowoczesne urządzenia pamięci masowej są lepsze od starszych, firmy przeprowadzają ankiety w organizacjach, które często korzystają z urządzeń pamięci masowej. Kilka badań wykazało, że nowoczesne urządzenia pamięci masowej, takie jak dyski SSD i dyski SSD NVMe, mogą wykazywać mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia danych.

Jednak niewielkie uszkodzenie pliku może spowodować poważne szkody dla Twojej firmy, ponieważ nowoczesne jednostki pamięci przechowują terabajty danych. Dla porównania stare urządzenia pamięci masowej, takie jak dyski twarde, są bezpieczniejsze, ponieważ przechowują mniej danych niż nowoczesne urządzenia.

Poniżej znajdziesz trendy występowania uszkodzeń danych i stopień ich nasilenia w globalnych firmach:

 • NetApp, rozwiązanie do zarządzania danymi w chmurze, przez 41 miesięcy testowało 1,5 miliona dysków twardych. Badanie wykazało 400 000 przypadków uszkodzenia danych. Co ciekawe, urządzenie kontrolera RAID nie było w stanie wykryć 30 000 przypadków uszkodzenia plików.
 • Europejska Organizacja Badań Jądrowych, CERN, przez sześć miesięcy testowała 97 petabajtów danych i stwierdziła, że ​​128 MB przeszło długotrwałe uszkodzenie.
 • Greenplum, dostawca technologii big data firmy VMware, poinformował, że co 15 minut w ich centrach danych występują problemy związane z uszkodzeniem danych.

Powyższe badania pokazują, jak poważny jest problem korupcji danych dla firm i organizacji.

wykryte vs. Niewykryte uszkodzenie danych

Istnieją dwa typy procesów niszczenia danych. Są to wykryte i niewykryte uszkodzenia danych. Znajdź poniżej tabelę, która skutecznie rozróżnia te dwa rodzaje:

FunkcjeWykryto uszkodzenie danychNiewykryto uszkodzenie danychDefinitionUszkodzenie systemu plików, które zostało już wykryte przez system operacyjny, oprogramowanie do zarządzania dyskami twardymi lub zespół IT. Ciche uszkodzenie danych spowodowane normalnym zużyciem lub problemami z oprogramowaniem. System operacyjny, narzędzia HDD i zespoły IT nie zauważają tego, dopóki nie nastąpi poważna awaria. Zakres korupcji Znany Nieznany Źródło korupcji Znany Nieznany Poziom ważnościNiski, ponieważ już się tego spodziewasz lub został zauważony podczas rutynowej kontroli bazy danych. Wysoki, ponieważ uszkodzenia zaskakują Cię i mogą spowodować poważne szkody w operacjach biznesowych. możliwe, ponieważ wiele zmiennych przyspiesza ciche zdarzenia uszkodzenia danych.

Przyczyny uszkodzenia danych

Istnieją różne przyczyny uszkodzenia danych na poziomie biznesowym i indywidualnym. Niektóre z ważnych i powszechnych przyczyn wymieniono poniżej:

# 1. Brak energii

Komputery, serwery i macierze pamięci masowej w centrach danych muszą być zasilane nieprzerwanie przy określonym napięciu. Jeśli tego nie zrobią, mogą po prostu nieoczekiwanie przejść w tryb offline. Takie przerwy w przetwarzaniu danych powodują uszkodzenia magnetycznych i chipowych bloków danych.

#2. Twarde ponowne uruchomienie

Twarde ponowne uruchomienie powoduje również uszkodzenie bloków danych. Gdy celowo naciśniesz przycisk wyłączania przez długi czas, procesor natychmiast się wyłączy. Głowica odczytu/zapisu dysków twardych często uszkadza małe bloki danych podczas szybkiego wyłączania.

Wadliwe karty graficzne, płyty główne, pamięci RAM, karty LAN itp. mogą również powodować nieoczekiwane wyłączenia lub niebieski ekran śmierci, niszcząc bloki danych.

#3. Urządzenia sieciowe

Wadliwe i niespełniające norm urządzenia sieciowe, takie jak przełączniki, routery, koncentratory itp., mogą również tworzyć uszkodzone sektory na dyskach twardych i dyskach SSD.

#4. Wymiana na gorąco

Dzisiejsze płyty główne są wyposażone w opcję plug-and-play lub hot swap dla dysków SSD, HDD, NVM itp. Chociaż wygodne wydaje się podłączenie urządzenia pamięci masowej, skopiowanie danych i odłączenie go, ciągłe używanie w takim kierunku uszkadza urządzenie wykładniczo.

#5. Wadliwe programy

Złe kody programowania mogą uniemożliwić urządzeniom pamięci masowej prawidłowe tworzenie i zapisywanie magnetycznych bloków pamięci. Możesz zobaczyć, że utworzyłeś dokument, ale plik zostanie usunięty po zamknięciu programu.

#6. Złośliwe oprogramowanie i ransomware

Obecnie dużym bólem głowy dla firm cyfrowych jest oprogramowanie ransomware i złośliwe oprogramowanie. Hakerzy mogą uzyskać dostęp do macierzy pamięci masowej w centrum danych i zaszyfrować przechowywane dane. Jeśli nie masz klucza szyfrowania, możesz uznać, że dane zostały utracone na zawsze.

#7. Zużycie

Wszystkie urządzenia elektroniczne podlegają normalnemu zużyciu. Oznacza to, że urządzenia pamięci masowej przestaną działać prawidłowo za kilka lat.

Jak wykryć uszkodzenie danych

# 1. Monitoruj komunikaty o błędach z systemu operacyjnego

Główne systemy operacyjne, takie jak Windows, Mac i Linux, mają narzędzia do raportowania stanu urządzeń pamięci masowej. Nieustannie zbierają dane i wyświetlają raporty ze znakami ostrzegawczymi. Jednak takie powiadomienia są bezużyteczne, jeśli uszkodzenie danych już się wydarzyło.

#2. Uruchom sumę kontrolną

Twój zespół IT może regularnie uruchamiać sumę kontrolną podczas transportu lub przenoszenia danych z jednego dysku na inny. Po uruchomieniu skryptu sumy kontrolnej zobaczysz bieżący stan dysku i wszelkie przyszłe problemy w interfejsie wiersza poleceń (CLI).

#3. RAID i ZFS

Dla systemów operacyjnych, takich jak Linux, Ubuntu, Debian, oprogramowanie RAID i ZFS. Możesz skonfigurować harmonogram automatycznego czyszczenia danych co tydzień lub co miesiąc.

Najlepsze praktyki zapobiegania uszkodzeniu danych

Niezależnie od tego, czy jest to potrzeba biznesowa, czy osobista, zawsze twórz kopie zapasowe cennych danych, które tworzysz. Firmy mogą utworzyć zespół ds. kopii zapasowych danych, który będzie często przeprowadzał audyt danych i tworzył ich kopie zapasowe na innym urządzeniu pamięci masowej na czarną godzinę.

Inne najlepsze praktyki, które możesz zastosować, są następujące:

 • Wykorzystaj 75% miejsca do przechowywania, a resztę pozostaw pustą na prace konserwacyjne.
 • Korzystaj z narzędzi SMART, aby sprawdzać stan dysków twardych i dysków SSD oraz ustalać priorytety tworzenia kopii zapasowych danych w przypadku urządzeń pamięci masowej, które wkrótce ulegną awarii.
 • Korzystaj z systemów UPS online, aby stale dostarczać energię elektryczną do stacji roboczych, serwerów i macierzy pamięci masowej w centrach danych.
 • W przypadku korzystania z zewnętrznych urządzeń pamięci masowej przed otwarciem dysku przeskanuj je w poszukiwaniu wirusów.
 • W przypadku wszystkich wymiennych urządzeń pamięci masowej wykonaj wysuwanie przed odłączeniem urządzenia od komputera lub serwera.
 • Trzymaj się z dala od treści phishingowych, wiadomości e-mail, SMS-ów itp.
 • Nie instaluj każdego oprogramowania, które otrzymujesz za darmo online.
 • Zawsze używaj solidnego oprogramowania antywirusowego.

Jak odzyskać uszkodzone dane

Znajdź poniżej popularne narzędzia systemu Windows do odzyskiwania uszkodzonych danych:

Polecenie CHKDSK

To polecenie szuka uszkodzonych sektorów na partycji. Odczytuje również istniejące dane z uszkodzonego sektora i próbuje naprawić znane typy plików.

Możesz łatwo uruchomić polecenie w wierszu polecenia systemu Windows, używając tego kodu. Zastąp literę e literą dysku, którą chcesz sprawdzić.

chkdsk e: /f /r /x

Przywróć poprzednie wersje

Jeśli masz problemy z dowolnym plikiem, takim jak Word, Excel, JPEG, MP4 itp., możesz spróbować przywrócić dowolną poprzednią wersję, którą system Windows mógł zapisać.

Wybierz plik i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby narysować menu kontekstowe. Teraz kliknij Przywróć poprzednie wersje, aby uzyskać opcje przywracania plików.

Obsługa i zarządzanie obrazami wdrażania (DSIM)

Administratorzy IT i programiści używają narzędzia DSIM do naprawy plików i obrazów systemu operacyjnego, takich jak Środowisko odzyskiwania systemu Windows, Instalator systemu Windows itp.

Jeśli chcesz naprawić uszkodzony obraz systemu operacyjnego Windows 10 lub 11, możesz uruchomić następujące polecenie w CMD z uprawnieniami administratora:

DISM/Online/Cleanup-Image/RestoreHealth

Użyj narzędzi do odzyskiwania danych

Najwygodniejszym sposobem naprawy uszkodzonych danych jest użycie profesjonalnego oprogramowania do odzyskiwania danych klasy korporacyjnej.

Poniżej znajdziesz kilka popularnych, na których Twoja firma może polegać.

Ponieważ uszkodzenie danych jest nieuniknione w biznesowych centrach danych, musisz się przygotować, korzystając z tych popularnych narzędzi do odzyskiwania danych:

Informacje o gwiazdach

Stellar oferuje różne usługi odzyskiwania danych w ramach jednego oprogramowania. Na przykład możesz użyć narzędzia do odzyskiwania danych systemu Windows, odzyskiwania danych iPhone’a, odzyskiwania wideo / obrazu, odzyskiwania danych Mac i innych.

Dla firm oferuje zaawansowane usługi odzyskiwania danych, takie jak odzyskiwanie uszkodzonych danych z taśm magnetycznych, maszyn wirtualnych, urządzeń pamięci masowej i innych.

Tenorshare

Tenorshare 4DDiG Data Recovery pomaga firmom odzyskać ponad 1000 typów plików i dokumentów z uszkodzonych dysków, partycji, dysków SSD, NVMe, dysków USB itp. Narzędzie obsługuje wszystkie najnowsze systemy operacyjne i sprzęt, takie jak Windows 11, Mac T2 itp.

Narzędzie ma wiele narzędzi pomocniczych, takich jak usuwanie duplikatów plików, naprawa zdjęć, naprawa wideo, Mac Boot Genius, Windows Boot Genius itp.

Odzyskaj

Wondershare Recoverit to kompletny pakiet do odzyskiwania danych dla wszystkich biznesowych i indywidualnych wymagań odzyskiwania danych. Oferuje dedykowane narzędzie dla urządzeń z systemem Windows i Mac.

Ponadto narzędzie jest bardzo wydajne w odzyskiwaniu plików zdjęć, wideo i audio. Deweloper twierdzi, że narzędzie oferuje 95% wskaźnik odzyskiwania dla ponad 500 scenariuszy uszkodzenia danych.

Zasoby

Poniżej znajdziesz kilka książek i kursów online, aby dowiedzieć się więcej o uszkodzeniu i odzyskiwaniu danych:

Uszkodzenie danych Wydanie drugie

Ten przewodnik po uszkodzeniu danych drażni twoje komórki mózgowe, abyś mógł zadawać unikalne pytania. Następnie skorzystaj z zasobów cyfrowych dostarczonych z książką, aby uzyskać odpowiedzi.

Ostatecznie Ty i Twój zespół biznesowy stajecie się bardziej wydajni w strategiach burzy mózgów, aby zapobiegać uszkodzeniu danych lub opracowywać rozwiązania do odzyskiwania danych.

Odzyskiwanie danych, dyski twarde, dyski USB: Udemy

Kurs Odzyskiwanie danych to wszechstronne źródło informacji, dzięki któremu zostaniesz ekspertem w dziedzinie odzyskiwania danych. Kurs obejmuje 21 wykładów wideo obejmujących różne tematy, takie jak:

 • Naprawa uruchamiania systemu Windows
 • Naprawa urządzeń pamięci masowej
 • Odzyskaj usunięte pliki z dysku twardego

Kurs jest odpowiedni dla studentów informatyki, firm, które chcą otworzyć działy wsparcia technicznego, profesjonalistów pracujących w branży odzyskiwania danych itp.

Hakowanie danych, odzyskiwanie i przechowywanie danych dla początkujących: Udemy

Jeśli chcesz zostać ekspertem ds. bezpieczeństwa danych w firmach IT, koniecznie zapoznaj się z tym kursem dotyczącym bezpieczeństwa danych. Na tym kursie poznasz kluczowe koncepcje bezpieczeństwa i odzyskiwania danych, takie jak te wymienione poniżej:

 • Podstawy odzyskiwania danych
 • Techniki odzyskiwania danych
 • Bezpieczeństwo danych, hakowanie pamięci masowej i odzyskiwanie danych za pomocą projektów i narzędzi laboratoryjnych

Jest to 1-godzinny kurs wideo na żądanie.

Notka autora

Uszkodzenie danych jest częstym problemem firm i osób prywatnych. Rozwija się również biznes związany z usługami odzyskiwania danych. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez GlobeNewswire, globalne przychody z odzyskiwania danych wzrosną o CAGR na poziomie 9,6% w latach 2022-2030. Do 2030 r. odzyskiwanie danych stanie się branżą o wartości 23,1 mld USD.

Dlatego możesz przygotować się do opracowania unikalnych rozwiązań, ucząc się o uszkodzeniu danych. Możesz założyć swój startup lub dołączyć do gigantów IT, którzy rządzą domeną odzyskiwania danych.

Lepiej jest poznać teorie uszkodzenia danych i projekty laboratoryjne i zastosować zdobytą wiedzę w swojej firmie, aby zapobiec uszkodzeniu danych. Poznając teorie uszkodzenia danych, możesz również przygotować się do opracowania nowatorskich rozwiązań, z których firmy mogą skorzystać.

Być może zainteresują Cię również najlepsze platformy do ochrony danych w chmurze.

x