12/08/2021

Jak sprawić, by klawisz Scroll Lock był przydatny na komputerze z systemem Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

W rogu klawiatury siedzi często zaniedbywany klawisz z długą historią: Scroll Lock. Na szczęście możesz łatwo zmienić mapowanie Scroll Lock, aby służyło bardziej użytecznemu celowi, lub skonfigurować go jako skrót do uruchamiania programu w systemie Windows 10.

Ale to już jest przydatne

Klawisz Scroll Lock znajdował się na pierwszym IBM PC wydany w 1981 roku. Miało to na celu przełączenie funkcji, w przypadku której można używać klawiszy strzałek do przenoszenia tekstu w oknie zamiast kursora. Obecnie klawisze strzałek działają w większości programów automatycznie na podstawie kontekstu. W rezultacie funkcja Scroll Lock jest rzadko używana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Jednak jeden znany program nadal używa Scroll Lock w swoim pierwotnym celu: Microsoft Excel. Jeśli funkcja Scroll Lock jest wyłączona, do przesuwania kursora między komórkami służą klawisze strzałek. Jednak gdy włączona jest funkcja Scroll Lock, możesz używać klawiszy strzałek do przewijania całej strony skoroszytu w oknie.

Wiele przełączników KVM przełączy wejścia jeśli dwukrotnie stukniesz w Scroll Lock. Niektóre starsze programy również używają Scroll Lock, ale są to stosunkowo rzadkie scenariusze dla większości ludzi.

Sprawdź -   Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na koncie Amazon

W rzeczywistości funkcja Scroll Lock jest tak rzadko używana, że ​​może w ogóle nie znajdować się na klawiaturze – zwłaszcza jeśli jest to klawiatura kompaktowa lub laptop.

Jeśli jednak masz klawisz Scroll Lock i nigdy go nie dotykasz, możesz go użyć do zrobienia czegoś pożytecznego.

Jak zmienić przypisanie klawisza Scroll Lock

Korzystając z bezpłatnego narzędzia Microsoft PowerToys dla systemu Windows 10, możesz łatwo zmienić przypisanie klawisza Scroll Lock do innego klawisza lub niektórych funkcji systemowych. Remapowanie oznacza, że ​​po naciśnięciu Scroll Lock zamiast aktywować Scroll Lock, klawisz zrobi coś innego. W ten sposób możesz potencjalnie używać klawisza Scroll Lock do wielu różnych zadań.

Oto kilka sugerowanych funkcji, które możesz przypisać do klawisza Scroll Lock:

Wycisz / wyłącz wyciszenie głośności: Szybko kontroluj głośność dźwięku z dowolnego źródła. Jest to szczególnie przydatne, jeśli musisz wyciszyć komputer, aby odebrać połączenie.
Odtwarzaj / wstrzymaj multimedia: przydaje się, jeśli często słuchasz muzyki na komputerze. Możesz po prostu stuknąć Scroll Lock, aby wstrzymać utwór, a następnie stuknąć go ponownie, aby odtworzyć.
Uśpienie: jedno dotknięcie przełącza urządzenie w tryb uśpienia.
Caps Lock: Jeśli zawsze przypadkowo naciskasz Caps Lock, możesz zamiast tego przypisać go do klawisza Scroll Lock. Powinieneś także wyłączyć klawisz Caps Lock, przypisując mu inną funkcję.
Odświeżanie przeglądarki: Jedno naciśnięcie szybko przeładuje bieżącą stronę internetową.

Sprawdź -   Jak przesyłać duże pliki między systemem Linux a Windows

Jeśli którykolwiek z nich brzmi dla Ciebie dobrze, oto jak przypisać żądaną funkcję do klawisza Scroll Lock. Po pierwsze, jeśli jeszcze go nie masz, pobierz Microsoft PowerToys. Uruchom go, a następnie „Menedżer klawiatury” na pasku bocznym. Następnie kliknij „Zmień przypisanie klucza”.

Kliknij

W wyświetlonym oknie „Zmień mapowanie klawiatury” kliknij znak plus (+), aby dodać skrót.

Kliknij znak plus (+) w

Po lewej stronie musisz zdefiniować klucz, który mapujesz. Kliknij „Type Key”, a następnie naciśnij Scroll Lock.

W sekcji „Zamapowane na” po prawej stronie kliknij menu rozwijane, a następnie wybierz funkcję lub klawisz, który chcesz zamapować na Scroll Lock. Na przykład z powyższej listy możesz wybrać opcję „Wyciszenie dźwięku”.

Naciśnij przycisk Scroll Lock, a następnie wybierz żądaną funkcję z menu rozwijanego.

Kliknij „OK”, aby zamknąć okno „Remap Keyboard”, a Scroll Lock powinien zostać pomyślnie zmieniony.

Możesz eksperymentować z różnymi mapowaniami, aby zobaczyć, które będzie najbardziej przydatne. Jeśli kiedykolwiek nie spodoba ci się mapowanie, po prostu wróć do okna „Remap Keyboard” w PowerToys. Kliknij ikonę kosza obok mapowania, aby je usunąć.

Sprawdź -   Napraw usuwanie pamięci podręcznej miniatur podczas rozruchu w aktualizacji Windows 10 Fall Creators Update

Kliknij ikonę kosza obok mapowania, aby je usunąć.

Jeśli nie lubisz PowerToys, możesz również zmienić przypisanie klawiszy za pomocą SharpKeys, chociaż jego interfejs nie jest tak przyjazny dla użytkownika.

Jak uruchomić program za pomocą klawisza Scroll Lock

Możesz także użyć Scroll Lock jako części kombinacji klawisza skrótu, aby uruchomić dowolny program, i nie musisz używać specjalnego narzędzia.

Najpierw utwórz skrót do programu, który chcesz uruchomić, i umieść go na pulpicie. Następnie kliknij skrót prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.

Na karcie Skrót kliknij pole „Klawisz skrótu”, a następnie naciśnij klawisz Scroll Lock. Windows automatycznie wstawi „Ctrl + Alt + Scroll Lock” w polu.

Plik

Kliknij „OK”, aby zamknąć okno. Odtąd za każdym razem, gdy naciśniesz Ctrl + Alt + Scroll Lock, program reprezentowany przez ten skrót zostanie uruchomiony. Tylko upewnij się, że nie usuniesz skrótu. Z tego powodu niektórzy ludzie przechowują skróty do aplikacji z włączonymi skrótami w specjalnym folderze.

Nigdy nie wiadomo – dzięki tym poprawkom Scroll Lock może stać się Twoim nowym ulubionym klawiszem. Możesz nawet się zastanawiać, jak kiedykolwiek żyłeś bez tego.

x