Jak stworzyć legendę oznaczoną kolorem w programie PowerPoint

Wykresy i wykresy mają niewielki cel, jeśli odbiorcy nie wiedzą, co reprezentuje każda sekcja ilustracji. Dodanie legendy oznaczonej kolorami to doskonały sposób, aby utrzymać publiczność na dobrej drodze.

Wstawianie wykresu w programie PowerPoint

Pierwszym krokiem jest stworzenie grafiki ilustrującej trendy danych, które chcesz pokazać. Na szczęście PowerPoint zawiera kilka różnych wykresów i wykresów do wyboru. Najtrudniejszą częścią tego procesu jest wybranie grafiki, która najbardziej Ci się podoba.

Najpierw przejdź do slajdu, w którym wstawimy wykres. Następnie przejdź do karty „Wstaw” i kliknij „Wykres”.

Pojawi się okno „Wstaw wykres”. W panelu po lewej stronie możesz wybrać żądany typ wykresu. W tym przykładzie wybierzemy „Ciasto”. Po wybraniu wykresu kliknij „OK”.

wybierz styl wykresu

Twój wykres pojawi się teraz na slajdzie programu PowerPoint wraz z małym arkuszem kalkulacyjnym. Wpisz dowolne dane w arkuszu kalkulacyjnym, a następnie zamknij okno arkusza kalkulacyjnego.

wprowadź dane wykresu

Fajną rzeczą w tej metodzie jest to, że w rzeczywistości nie musisz w ogóle tworzyć legendy oznaczonej kolorami. Excel robi to dla Ciebie!

wstawiony wykres z legendą

Istnieje jednak kilka opcji dostosowywania, dzięki którym Twoja legenda będzie wyglądać tak, jak lubisz.

Dostosowywanie swojej legendy

PowerPoint umożliwia zmianę lokalizacji, stylu czcionki i koloru legendy. Aby zmienić położenie legendy, zaznacz wykres, a następnie wybierz ikonę „Elementy wykresu”.

elementy wykresu

Z boku pojawi się małe menu. Najedź kursorem na „Legendę”, aby wyświetlić strzałkę opcji. Kliknij tę strzałkę, a inne menu pozwoli Ci wybrać lokalizację legendy.

lokalizacja legendy

Możesz także wybrać „Więcej opcji”, aby otworzyć panel „Formatuj legendę” po prawej stronie. Jedyna dodatkowa opcja to „prawy górny róg”.

Gdy będziesz zadowolony z pozycji swojej legendy, czas przejść do innych opcji formatowania. Aby zmienić czcionkę legendy, najpierw wybierz legendę, a następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy. W wyświetlonym menu wybierz „Czcionka”.

wybierz czcionkę z menu

Tutaj możesz zmienić czcionkę, rozmiar i kolor tekstu. Możesz także dodać efekty, takie jak przekreślenie. Po dostosowaniu ustawień tekstu kliknij „OK”.

edytuj plik tekstowy

Możesz także zmienić tło i obramowanie legendy. Aby to zrobić, musisz otworzyć okienko Format legendy, klikając prawym przyciskiem myszy legendę i wybierając z menu opcję „Formatuj legendę”.

Sformatuj legendę

Aby zmienić tło legendy, wybierz ikonę „Wypełnij i wiersz” w panelu. Następnie wybierz typ wypełnienia. Istnieje kilka różnych opcji do wyboru, a każda z nich daje podgląd po wybraniu. W tym przykładzie użyjemy „wypełnienia gradientowego”.

wypełnienie gradientowe

Twoja legenda wyglądałaby teraz mniej więcej tak:

wypełnienie legendy

Możesz także edytować obramowanie legendy, wybierając „Obramowanie” w zakładce „Wypełnij i wiersz”. Po wybraniu wybierz styl obramowania.

styl obramowania

Aby nadać swojej legendzie pewne efekty specjalne, wybierz ikonę „Efekty” z panelu Formatuj legendę, a następnie z listy opcji wybierz typ efektu, który chcesz nadać swojej legendzie.

efekty specjalne

Aby zmienić kolor legendy, która odpowiada danym na wykresie, musisz to zrobić na samym wykresie. Kliknij prawym przyciskiem myszy sekcję wykresu, dla której chcesz zmienić kolor, wybierz opcję „Wypełnij” z wyświetlonego menu, a następnie wybierz żądany kolor. Zauważysz, że legenda zmienia kolory wraz z odpowiednimi danymi na wykresie.

wybór koloru wypełnienia

Możesz także wybrać niektóre z predefiniowanych opcji kolorów dostępnych w programie PowerPoint. Na karcie „Projekt” wybierz „Zmień kolory”.

zmienić kolory

Po wybraniu pojawi się menu rozwijane. Tutaj możesz wybrać schemat kolorów, który Ci się podoba.

monochromatyczne kolory wykresu kołowego

Twój wykres kołowy (i legenda) przyjmie wybrany schemat kolorów.

x