Udostępnij teraz w social media:

Linux ma wiele środowisk graficznych do wyboru. Masz piękne środowisko pulpitu Cinnamon, środowisko pulpitu Pantheon „po prostu działa”, lekkie i wysoce konfigurowalne środowisko pulpitu LXQt lub bardziej tradycyjne środowisko pulpitu Mate. Masz duży wybór, a środowisko graficzne zaspokaja prawie wszystkie potrzeby. To powiedziawszy, jeśli nadal nie znalazłeś odpowiedniego środowiska graficznego, możesz zamiast tego rozważyć stworzenie własnego. Podstawą tego środowiska graficznego jest menedżer okien Openbox. Dzięki niemu użytkownicy mogą uzyskać bardzo podstawowe środowisko graficzne i budować na nim.

Menedżer okien Openbox jest bardzo popularny i jest używany w wielu różnych środowiskach graficznych. Oto jak zainstalować go w swoim systemie.

Ubuntu

sudo apt install openbox feh tint2 docky pcmanfm

Debian

sudo apt install openbox tint2 docky pcmanfm

Arch Linux

sudo pacman -S openbox tint2 docky pcmanfm

Fedora

sudo dnf install openbox tint2 docky pcmanfm

OpenSUSE

sudo zypper install openbox tint2 docky pcmanfm

Inny

Openbox nie jest wymieniony w Twojej dystrybucji Linuksa? Nie martw się, nadal możesz to zdobyć! Otwórz swojego menedżera pakietów, wyszukaj „openbox” i zainstaluj go!

Sprawdź -   Jak zrobić maszynę wirtualną w VirtualBox w systemie Linux

Pamiętaj, aby zainstalować również inne pakiety oprócz Openbox. Rzeczy takie jak Docky, Feh, Tint2 i Pcmanfm są kluczowe dla posiadania działającego środowiska graficznego opartego na Openbox.

Ustawianie tapety

Openbox to bardzo minimalny menedżer okien. Ma potencjał, by być świetnym pulpitem, ale po wyjęciu z pudełka nie ma na niego wiele do oglądania. Pulpit i schemat kolorów są w całości oparte na wybranym motywie Openbox. Oznacza to, że użytkownik nie ma tapety ani możliwości jej ustawienia. W rezultacie do ustawienia tapety potrzebne jest narzędzie innej firmy. Kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i otwórz Terminal z menu kontekstowego. W terminalu wprowadź to polecenie:

feh --bg-scale /path/to/wallpaper.jpg

Uruchomienie polecenia feh natychmiast zmieni tapetę na dowolny ustawiony obraz.

Motyw menedżera okien

Jak wspomniano wcześniej, motyw menedżera okien w menedżerze okien Openbox ma ogromne znaczenie. Aby wybrać nowy motyw, otwórz Obconf: narzędzie konfiguracyjne menedżera okien. W Obconf wymienione są wszystkie zainstalowane motywy menedżera okien. Wybierz nowy, klikając go na liście. Pulpit i menedżer okien natychmiast zmienią się na wybrany motyw.

Pobierz nowe motywy Openbox z witryny box-look.org.

Wybór panelu

Menedżer okien Openbox nie posiada panelu. Dla niektórych jest to w porządku, ponieważ i tak lubią używać wszystkiego na pełnym ekranie. To powiedziawszy, menedżer okien Openbox jest znacznie bardziej przyjazny dzięki panelowi.

Sprawdź -   Jak ustawić przezroczystość obrazu w programie Microsoft PowerPoint

Podczas instalacji zainstalowano dwa panele; Tint2 i Docky. Przeczytaj przegląd każdego z paneli i zdecyduj, którego użyć w swojej konfiguracji.

Odcień 2

Chcesz czegoś lżejszego? Zamiast tego rozważ użycie Tint2 w nowej konfiguracji. To prosty panel oparty na X-window, który jest niesamowicie konfigurowalny. Dodatkowo panel Tint2 jest wyposażony w powiadomienia i obsługę zasobnika systemowego, dzięki czemu użytkownicy nie muszą martwić się utratą funkcji po przejściu na ten lekki panel, który jest lekki i nie zużywa dużo mocy graficznej. To sprawia, że ​​jest idealny dla osób wybierających się do Openbox ze względu na to, jak jest lekki. System paneli Tint2 jest wyposażony w narzędzie konfiguracyjne, które umożliwia użytkownikom wybór wielu różnych typów układów i projektów paneli.

Docky

Docky to minimalistyczny panel podobny do Maca, który jest bardzo popularny w społeczności Linuksa. Ma dużą liczbę ustawień, a nawet ma możliwość obsługi powiadomień i widżetów (podobnie jak inne panele i stacje dokujące).

Jeśli szukasz eleganckiego, łatwego w obsłudze i konfiguracji panelu dla nowego środowiska graficznego opartego na Openbox, ten jest dobrym wyborem.

Sprawdź -   Jak obliczyć sumę komórek w programie Excel

Konfigurowanie skryptu startowego

Wybrałeś panel (Tint2 lub Docky), zainstalowałeś menedżera plików Pcmanfm, ustawiłeś tapetę, a nawet wybrałeś motyw Openbox. W sumie Twoje nowe niestandardowe środowisko pulpitu jest prawie gotowe do pracy. Jest jeszcze jedna ważna rzecz do zrobienia: utwórz skrypt startowy.

Skrypt startowy jest ważny, ponieważ mówi Openboxowi, aby załadował wszystkie twoje ustawienia itp. Otwórz terminal i użyj edytora tekstu nano, aby skonfigurować plik autostartu.

nano ~/.config/openbox/autostart

W pliku autostartu wyszczególnij (po jednym wierszu na raz) polecenia, które powinny zostać uruchomione zaraz po uruchomieniu Openbox. Oznacza to ustawienie tapety, uruchomienie wybranego panelu i tak dalej. Powinien wyglądać mniej więcej tak:

xset -b

feh --bg-scale /path/to/wallpaper.jpg &

nm-applet &

tint2 &

Uwaga: nie używasz panelu tint2? Umieść Docky na swoim miejscu.

Po zakończeniu autostartu zapisz go za pomocą Ctrl + O i zamknij Nano. Uruchom ponownie, a Openbox załaduje się z panelem / stacją dokującą, tapetą i wszystkim, co dodałeś.

Wniosek

Openbox to doskonały menedżer okien. Często Openbox jest używany w połączeniu z innymi środowiskami komputerowymi Linux. Te implementacje są świetne i działają bardzo dobrze, ale użytkownicy powinni rozważyć użycie samego Openboksa. Ma prawdziwy potencjał, gdy tylko trochę na nim zbudujesz.