Jak szkolenie VR w pracy może zwiększyć Twoje umiejętności i pewność siebie

Obecnie wiele przedsiębiorstw dostrzega w szkoleniach z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR) efektywną i ekonomiczną metodę wspierania rozwoju zawodowego swoich pracowników. Na całym świecie specjaliści korzystają ze specjalistycznych programów VR, aby doskonalić swoje kompetencje.

Przeanalizujmy główne zalety wprowadzenia szkoleń VR w środowisku pracy. Jeżeli jako pracownik lub pracodawca dostrzegasz ich wartość, warto rozpocząć poszukiwania odpowiedniego dostawcy.

1. Praktyczne szkolenie w wirtualnej rzeczywistości

Załóżmy, że chcesz wzmocnić swoje umiejętności aktywnego słuchania lub jasnej komunikacji. Program VR skoncentrowany na kompetencjach miękkich przeniesie Cię do wirtualnej symulacji, gdzie będziesz mógł ćwiczyć mówienie i słuchanie w interakcji z wirtualnymi postaciami.

Dostępne symulacje mogą obejmować również bardziej wymagające sytuacje. Na przykład szkolenia z zakresu umiejętności miękkich oferowane przez Pixo VR pomagają w poruszaniu kwestii inkluzji płciowej i tożsamości płciowej, zrozumieniu i rozwiązywaniu konfliktów oraz przeciwdziałaniu mobbingowi i molestowaniu.

Wszystkie te zagadnienia możesz zgłębić za pomocą zestawu słuchawkowego, co stanowi alternatywę dla tradycyjnych szkoleń stacjonarnych. Symulacje VR mogą być niezwykle realistyczne i równie skuteczne edukacyjnie, co standardowe metody nauczania. Niemniej jednak, praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy w interakcjach z prawdziwymi ludźmi pogłębia zrozumienie każdej sytuacji społecznej.

2. Wciągające szkolenie, odporne na zakłócenia

Oceniając efektywność wirtualnej rzeczywistości w doskonaleniu umiejętności miękkich, badanie przeprowadzone przez PwC w 2020 roku dostarczyło wiele informacji na temat porównania sesji stacjonarnych, e-learningowych i szkoleń z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Uczestnicy szkoleń VR wykazali najwyższy poziom emocjonalnego zaangażowania w treści szkoleniowe. W porównaniu do uczestników szkoleń stacjonarnych i e-learningowych, poziom ten był odpowiednio 3,75 i 2,3 razy wyższy. Znaczący wpływ na to powiązanie ma wciągający charakter treningu w wirtualnej rzeczywistości.

Weźmy pod uwagę bogate doznania audiowizualne zapewniane przez zestaw słuchawkowy. W połączeniu z programem, który pozwala Ci skupić się na zadaniu, niezależnie od tego, czy jest to przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, czy nauka koordynacji zespołu, otrzymujesz niezwykle wciągającą symulację, pozbawioną elementów rozpraszających.

Skoro platformy VR umożliwiają szkolenie chirurgów w realistycznych warunkach, można oczekiwać świetnych rezultatów również w przypadku programów szkoleniowych z zakresu kompetencji miękkich.

3. Bezpieczna przestrzeń wirtualna do nauki i doskonalenia umiejętności

Oprócz praktycznego i angażującego charakteru, szkolenia VR eliminują dyskomfort i potencjalne ryzyko związane z osobistym szkoleniem w zakresie niektórych umiejętności.

Choć może to być szczególnie przydatne dla lekarzy, pilotów czy funkcjonariuszy policji, pewne umiejętności, które pracownicy biurowi również muszą ćwiczyć, najlepiej w bezpiecznym środowisku, wolnym od oceny.

Przykłady obejmują pierwszą pomoc, zasady bezpieczeństwa pożarowego, a nawet samoobronę. Równie istotne są delikatniejsze zagadnienia, takie jak reagowanie na kontrargumenty, dyskryminacja i molestowanie w miejscu pracy.

Z innej perspektywy, z ustaleń PwC wynika, że trzy czwarte uczestników szkoleń VR ze zdziwieniem odkryło, że byli mniej inkluzyjni, niż im się wydawało.

Ten rodzaj samoświadomości jest efektem skupienia i poczucia bezpieczeństwa, które zapewnia trening wirtualnej rzeczywistości, co pozwala użytkownikom otworzyć umysł, przyswoić więcej informacji i zyskać większą pewność siebie.

Jedyną kwestią związaną ze zdrowiem i bezpieczeństwem, o której należy pamiętać, jest to, że gogli VR nie powinno się używać przez dłuższy czas. Ważne jest, aby robić przerwy, dając odpocząć oczom, uszom, szyi i ramionom. Dobrym pomysłem są także ćwiczenia rozciągające.

4. Symulacje VR dają szansę na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków

Kolejnym atutem, który czyni wirtualną rzeczywistość bezpiecznym narzędziem szkoleniowym, jest możliwość popełniania błędów i ponownego startu, bez ryzyka odniesienia obrażeń lub innych konsekwencji, poza utratą czasu.

Ponadto, symulacje VR mogą ukazać konsekwencje nieprawidłowego postępowania w danej sytuacji. Jeśli jesteś wystarczająco zaangażowany, takie doświadczenie może stanowić motywację do solidnego treningu, choćby po to, by uniknąć tych samych błędów i ich skutków w rzeczywistości.

Wraz z postępami w szkoleniu VR, masz możliwość monitorowania scenariuszy, które sprawiały Ci trudność, oraz swoich osiągnięć. Niektóre platformy są zaprojektowane tak, aby nauka była jak najbardziej naturalna i sprzyjała Twojemu rozwojowi osobistemu.

Na przykład metodologia uczenia Bodyswaps wykorzystuje osobiste, intuicyjne doświadczenia, aby prowokować autorefleksję i rezonans emocjonalny. Równocześnie dostarcza informacji zwrotnej podczas ćwiczeń w coraz bardziej zaawansowanych symulacjach. Gromadzenie danych oparte na sztucznej inteligencji odgrywa tu dużą rolę, ponieważ ocenia Twoje zachowanie, zarówno pozytywne, jak i negatywne, aby móc lepiej Ci doradzać i szkolić.

5. Szkolenie z dowolnego miejsca dzięki wirtualnej rzeczywistości

Szkolenie VR w miejscu pracy nie oznacza, że musisz przebywać w biurze, aby móc korzystać z gogli i zdobywać nowe umiejętności. W zależności od możliwości Twojego pracodawcy, masz szansę uczestniczyć w szkoleniach VR z dowolnej lokalizacji.

Jeśli posiadasz kompatybilny zestaw słuchawkowy i solidne połączenie internetowe, możesz uzyskać dostęp do programów szkoleniowych Twojej firmy, gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz.

Aby usprawnić swoje treningi, warto rozważyć rozwiązania, takie jak przekształcenie Oculus Quest 2 w gogle kompatybilne z komputerami PC z systemem Windows, lub rozważyć zakup niedrogich gogli VR, które działają równie dobrze, co droższe modele.

6. Szkolenia VR mogą być bardziej ekonomiczne

Jeżeli należysz do dużej grupy pracowników, która regularnie musi podnosić i aktualizować swoje kwalifikacje, wirtualna rzeczywistość może okazać się najbardziej efektywną kosztowo opcją szkolenia.

Badanie przeprowadzone przez PwC potwierdziło, że szkolenia VR na szeroką skalę są bardziej przystępne cenowo. Konkretnie, w przypadku 3000 uczestników szkolenia VR okazały się o 52% tańsze niż tradycyjne sesje stacjonarne.

Kluczowym czynnikiem był fakt, że uczestnicy szkoleń VR ukończyli swoje programy cztery razy szybciej niż pozostałe grupy. Ponadto, nie trzeba pokrywać kosztów związanych z trenerami, wynajmem sal, materiałami szkoleniowymi i tak dalej. Wszystko, czego potrzebujesz, można zaprogramować na platformie VR, aby każdy mógł z niej korzystać w dogodnym dla siebie czasie.

Niemniej jednak, małe przedsiębiorstwa mogą nie odnieść tak dużych korzyści pod względem kosztów. Niski popyt konsumencki i złożoność projektów wpływają na wysokie ceny gogli VR. Dlatego, jeśli budżet Twojej firmy oraz liczba szkolonych pracowników nie wystarczą, aby cena była akceptowalna, optymalnym wyborem mogą okazać się tradycyjne metody szkoleniowe.

Szkolenie VR jest praktyczne i edukacyjne, choć ma pewne ograniczenia

Korzystanie z wirtualnej rzeczywistości w celu zwiększenia umiejętności i pewności siebie w miejscu pracy ma swoje ograniczenia. Poza tym, że gogle i ich technologia są stosunkowo drogie, nie można z nich korzystać przez długi czas, a do pełnego zrozumienia lekcji VR potrzebne są doświadczenia z rzeczywistego świata.

Niemniej jednak, szkolenia VR to przyszłość rozwoju w środowisku pracy. Jeśli masz dostęp do odpowiednich platform, zdalnie lub w obrębie firmy, możesz oczekiwać bardzo angażujących i praktycznych symulacji, które przygotują Cię na różnorodne sytuacje.