Jak tryb ciemny może wydłużyć żywotność baterii w telefonach OLED

Czy wiesz, że Twój telefon może działać dłużej, jeśli używasz aplikacji z ciemniejszymi interfejsami? To prawda! Cóż, czasami – to skomplikowane. Zależy to od technologii wyświetlanej na ekranie i tego, czy oprogramowanie telefonu z niej korzysta.

Chodzi o OLED

Oczywiste jest, że jaśniejsze ekrany zużywają więcej energii elektrycznej, a ręczne obniżenie jasności to dobry sposób na wydłużenie żywotności baterii dowolnego urządzenia mobilnego. Ale to tylko część równania. W przeważającej części ekrany telefonów wykorzystują dwa różne rodzaje technologii paneli ekranowych: LCD (wyświetlacz ciekłokrystaliczny) i OLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna).

Ekrany LCD są dostępne od dawna, przez długi czas i były podstawową technologią dla wszelkiego rodzaju wyświetlaczy elektronicznych od czasu przejścia z dużych, pudełkowatych monitorów CRT i telewizorów pod koniec lat 90. i na początku 2000 roku. Dzisiejsze ekrany LCD wykorzystują diodę elektroluminescencyjną (maleńką lampkę zasilaną elektrycznie), która przepuszcza światło przez kolorową siatkę pikseli, z których każdy zawiera czerwone, zielone i niebieskie komórki. Ta kombinacja technologii nazywana jest LED-LCD lub czasami po prostu „ekranem LED”. To sprawia, że ​​następny kawałek jest trochę zagmatwany.

Organiczna dioda LED (OLED) wykorzystuje proces budowania, który łączy siatkę pikseli i podświetlenie w jeden element: każdy piksel emituje własne światło. Ma to wiele zalet, w tym lepsze współczynniki kontrastu, bardziej żywe nasycenie kolorów i lepszą wydajność. Ale dla naszych celów największą zaletą jest to, że jeśli piksel na ekranie OLED wyświetla całkowicie czarny kolor, w rzeczywistości jest wyłączony – ta część ekranu w ogóle nie pobiera prądu. To ogromna poprawa w porównaniu z bardziej staromodnym wyświetlaczem LCD (i LED-LCD), który musi zasilać cały ekran bez względu na wyświetlany obraz.

Zbliżenie matrycy RGB na ekranie OLED.

Producenci telefonów wiedzą o tym i zaczęli to wykorzystywać. Motorola zapoczątkowała ten trend wraz z Moto X w 2012 roku. Telefon wykorzystywał tryb „zawsze włączony” do wyświetlania powiadomień, zegara i miernika baterii, z małym białym tekstem na czarnym ekranie. Zawsze włączony ekran zużywał w tym trybie niewielką ilość energii elektrycznej, mniej niż 1% na godzinę, dzięki zaletom mocy ciemnych interfejsów panelu OLED. Podobne narzędzia do ciągłego wyświetlania powiadomień są teraz powszechne w telefonach z systemem Android.

Ile czasu pracy na baterii może zaoszczędzić ciemne interfejsy?

Posiadanie prawie całkowicie czarnego ekranu może zaoszczędzić mnóstwo czasu pracy na baterii. Ale oczywiście korzystanie z konwencjonalnej aplikacji oznacza, że ​​duża część ekranu wyświetla tekst lub obrazy, a diody OLED nie mają znacznych oszczędności energii, chyba że piksel, który pokazują, jest całkowicie czarny. Więc ile energii możesz zaoszczędzić?

Więcej niż myślisz. Google zbadał to pytanie, ponieważ opracowywał ciemniejszy wygląd Androida w ogóle, a w szczególności własnych aplikacji. Zgodnie z prezentacją przedstawioną przez Google programistom na konferencji, nowy tryb ciemny w YouTube może zaoszczędzić od 15% do 60% żywotności baterii w porównaniu z typowym interfejsem użytkownika z białym podświetleniem, w zależności od ogólnego ustawienia jasności ekranu.

To radykalna poprawa – wystarczy, że Google zawiera teraz tryb ciemny w samym Androidzie i dodaje go również do innych aplikacji. Nie jest przesadą stwierdzenie, że jeśli aplikacje, których najczęściej używasz, stają się ciemne, podobnie jak ogólny interfejs użytkownika, możesz zauważyć wzrost żywotności baterii o trzydzieści minut do godziny w ciągu typowego dnia. Na tym polega różnica między odebraniem Ubera pod koniec wieczoru a zrobieniem sobie z tym, co przejeżdża taksówka. Oczywiście wszystko to zależy od tego, czy Twój telefon używa ekranu OLED zamiast LCD.

Czy mój telefon korzysta z ekranu OLED?

Większość droższych telefonów komórkowych na rynku w 2018 roku korzysta z ekranów OLED z różnych powodów. Samsung od kilku lat jest wielkim zwolennikiem ich stosowania, umieszczając je w prawie każdym telefonie marki Galaxy (a nawet w niektórych tabletach). Linia telefonów Pixel firmy Google z Androidem wykorzystuje panele OLED, podobnie jak flagowce firm LG, Motorola, Sony i OnePlus. IPhone X, XS i XS Max korzystają z paneli OLED, ale starsze iPhone’y i tańsze iPhone XR już nie.

Flagowe telefony firm Apple, Google i Samsung korzystają z ekranów OLED.

Jeśli nie masz pewności, czy Twój telefon ma wyświetlacz LCD czy OLED, przeprowadź szybkie wyszukiwanie w Google. Wyszukaj konkretny model i „specyfikacje”, co powinno dać ci pełną listę specyfikacji technicznych pierwszego lub drugiego wyniku. Jeśli jest oznaczony jako „OLED”, oznacza to, że jest to technologia używana na ekranie i może oszczędzać baterię dzięki ciemniejszym aplikacjom. Jeśli jest na nim napis „LED” (bez O) lub „LCD”, ciemniejszy interfejs użytkownika nie przyniesie większych korzyści.

Aha, i niektórzy producenci używają jeszcze bardziej złożonego akronimu, AMOLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna z aktywną matrycą). Na potrzeby tego artykułu AMOLED i OLED to to samo.

Korzystanie z ciemniejszych aplikacji i interfejsów

Ponieważ oszczędności baterii w tych ciemniejszych aplikacjach są nadal badane i określane ilościowo, wybór aplikacji, które oferują tę funkcję, wciąż nie jest świetny. Istnieje wiele aplikacji na Androida, które oferują użytkownikom różne motywy, wiele z opcjami „czarnymi”, „nocnymi” lub nawet „OLED”, ale brakuje tego w wielu głównych aplikacjach mobilnych, takich jak Facebook czy WhatsApp.

Jak wspomniano wcześniej, Google wydaje się być liderem wśród głównych twórców oprogramowania mobilnego. W poszczególnych aplikacjach Google na Androida i iOS poszukaj w głównym menu aplikacji „Ciemnego motywu” i włącz przełącznik. Aktualne aplikacje Google, które obsługują tryb ciemny, obejmują Telefon, Kontakty, YouTube, Wiadomości i Wiadomości, a wkrótce powinny zostać dodane.

Pierwsza aplikacja mobilna Twittera oferuje opcję trybu ciemnego. Aby go aktywować, dotknij ikony swojego profilu. W Androidzie kliknij „Tryb nocny”. W systemie iOS stuknij ikonę księżyca u dołu ikony półksiężyca.

Oficjalna aplikacja mobilna Reddit ma tryb nocny, specjalnie oznaczony jako korzystny dla ekranów AMOLED, dostępny z głównego menu ustawień. Podobnie działa przeglądarka internetowa firmy Samsung, aplikacja do przesyłania wiadomości Telegram i wiele mniejszych aplikacji.

Sam system operacyjny Android oferuje „Ciemny” motyw urządzenia od wersji 9.0 (Pie): jest on dostępny z menu Motyw urządzenia w Ustawieniach wyświetlania. Zwróć uwagę, że jest to standardowa wersja Androida Google, widoczna na telefonach Pixel i kilku innych: nawet jeśli Twój telefon zostanie uaktualniony do Androida 9.0, niekoniecznie oznacza to, że będzie miał włączoną tę opcję. Jest również ograniczony tylko do kilku części interfejsu, chociaż w przyszłej aktualizacji może pojawić się bardziej rozbudowany motyw. Mniej intuicyjną alternatywą jest włączenie opcji Odwrócone kolory, do której większość nowych telefonów powinna mieć dostęp – chociaż spowoduje to po prostu zmianę koloru na całym urządzeniu i nie będzie tak przydatne jak dedykowany motyw.

Telefony Samsung mają podstawową obsługę motywów, ale w momencie pisania nie ma trybu ciemnego ani trybu nocnego. Jednak, nadchodzący przegląd interfejsu „One”, wkrótce zostanie wydany w aktualizacjach oprogramowania dla najnowszych telefonów i ma być domyślnie dostarczany w Galaxy S10, powinien mieć opcję trybu nocnego / ciemnego od wydania.

A co z iPhonem? Opcje motywów Apple są ograniczone i nie pozwalają aplikacjom innych firm na wprowadzanie zmian w interfejsie poza ich własnymi oknami. Ale ponieważ firma poczyniła wielkie postępy w zakresie ciemnego motywu dla macOS na pulpicie, ciemniejsza opcja wydaje się być prawdopodobnie dołączona do przyszłej aktualizacji. W międzyczasie iPhone może odwracać kolory tak samo, jak robi to Android.

Chcesz jeszcze więcej oszczędności baterii? Możesz zmienić tło ekranu głównego telefonu na płaską czerń, aby uzyskać korzyści nawet podczas przeglądania aplikacji lub widżetów. Oto link do płaskiego czarnego pliku JPG (0,0,0 na skali RGB), jeśli nie masz opcji jednolitej czerni w programie uruchamiającym.

A jeśli nie mam telefonu OLED?

Jeśli Twój telefon korzysta z ekranu LCD, nie zobaczysz dramatycznej oszczędności energii, jaką miałbyś w przypadku panelu OLED. Ale nadal możesz czerpać korzyści z tego nowego zbioru ciemnych trybów – w końcu nic nie powstrzymuje Cię przed ich włączeniem.

Niewielkie oszczędności na ogólnej jasności mogą mieć znikomy wpływ na żywotność baterii telefonu, nawet w przypadku ekranu LCD, ale są też inne korzyści. Jeśli korzystasz z telefonu godzinami dziennie (jak wielu z nich nie oceniamy), użycie ciemniejszego interfejsu może pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu lub szybciej zasnąć, gdy w końcu będziesz gotowy, aby go odłożyć. Aplikacje filtrujące niebieskie światło i narzędzia systemu operacyjnego mogą mieć podobny efekt.

Mając to na uwadze, możesz chcieć sprawdzić swój następny zakup telefonu, aby upewnić się, że ma on ekran OLED. Zarówno w przypadku żywotności baterii (przy odpowiednich ustawieniach), jak i ogólnego użytkowania, jest to duża poprawa jakości życia.

Kredyt obrazu: FCG/ Shutterstock

x